អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ ៖ កម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា (STEPCam) នឹងជំរុញឱ្យលទ្ធផលសិក្សាសិស្សកាន់តែប្រសើរ
កាលពីឆ្នាំមុន អង្គការយូណេស្កូ រួមជាមួយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបន្តគាំទ្រ​ និង​អនុវត្ត​កម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា (STEPCam) ដើម្បីធានាថា គ្រូបង្រៀនមានសមត្ថភាព និងទទួលបានការគាំទ្រដែលចាំបាច់សម្រាប់ជួយសិស្សអភិវឌ្ឍបំណិនមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំ និងអាចបន្តការសិក្សានៅកម្រិតថ្នាក់បន្តបន្ទាប់ទៀតប្រកបដោយជោគជ័យ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា ត្រូវ​បានបន្ត​អនុវត្តរយៈពេល៣ឆ្នាំ ចាប់ពីដើមឆ្នាំ២០២៤ រហូតដល់ចុងឆ្នាំ២០២៦ ហើយវិសាលភាពនៃការអនុវត្តគម្រោង គឺនៅតាមសាលាគរុកោសល្យទាំងមូល ក៏ដូចជានៅសាលារៀនមួយចំនួនដែលក្រសួងបានជ្រើសរើស។
តាមរយៈការអនុវត្តកម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា ក្រសួងអប់រំជឿជាក់ថា ជាការពង្រឹងប្រព័ន្ធក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូផង ការអនុវត្តសាកល្បងនៅតាមសាលារៀនផង ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ ក៏ដូចជាការរៀន និងបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន (ICT) និងពង្រឹងសមត្ថភាពក្នុងការរៀន និងបង្រៀនផ្នែកភាសាខ្មែរ។
បើតាម អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ គម្រោងការពង្រឹងកម្មវិធីពង្រឹងការអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា ហៅកាត់ថា STEPCam មានសមាសភាគចំនួន ៤សំខាន់ៗ រួមមាន៖
ទី១. គាំទ្រសាលាគរុកោសល្យលើកកម្ពស់ការរៀន និងបង្រៀន ៖ មានរៀបចំការកែលម្អការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ពិនិត្យក្របខណ្ឌបណ្ដុះបណ្ដាល ១២+៤, បរិញ្ញាបត្រ+១ ពោលគឺ កម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូកម្រិតបឋមសិក្សាឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការនៅក្នុងសតវត្សទី២១។ លើសពីនេះ ពង្រឹងគុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀន ដែលអាចប្រើប្រាស់ឌីជីថល និងមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបង្រៀនទាំងភាសាខ្មែរ និងគណិតវិទ្យា ធានាយ៉ាងណាឱ្យលទ្ធផលសិក្សាសិស្សមានភាពប្រសើរឡើង។
ទី២. ពង្រឹងលើប្រព័ន្ធ​អភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ ៖ ជំរុញឱ្យគ្រូបង្រៀនបន្តអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនឯង រៀនបន្តជានិច្ច ដោយក្រសួងបានរៀបចំជាប្រព័ន្ធមួយដែលផ្សារភ្ជាប់ការគ្រប់គ្រងព័ត៌មានបុគ្គលិកអប់រំ (HRYS) នៅពេលគ្រូបង្រៀនបន្តរៀន នឹងត្រូវបានកត់ទុកនៅក្នុងប្រព័ន្ធនេះ ដែលនៅថ្ងៃអនាគតពួកគាត់នឹងប្រើប្រាស់ចំនួនក្រេឌីតដែលបានទទួលការបណ្ដុះបណ្ដាល​ ដើម្បីអត្ថប្រយោជន៍ផ្សេងៗ។
ទី៣. ផ្ដោតលើការលើកកម្ពស់ការរៀន និងបង្រៀន ទាំងការអាន និងការសរសេរ នៅក្នុងកម្រិតបឋមសិក្សា ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពរបស់សិស្សានុសិស្ស។
និងទី៤. ការអប់រំឌីជីថល ៖ គាំទ្រទាំងសាលាគរុកោសល្យ និងគ្រូបង្រៀននៅតាមសាលាគោលដៅ ឱ្យទទួលបានគុណវុឌ្ឍិផ្នែកការអប់រំឌីជីថល (Education Technology) ដោយអាចប្រើប្រាស់ថ្នាលកម្មវិធីនានា ឬប្រព័ន្ធឌីជីថលក្នុងការបង្រៀន និងរៀន។
គួរជម្រាបជូនថា គម្រោងការពង្រឹងកម្មវិធីអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា (STEPCam) ដំណាក់កាលទី១ ទទួលបានសមិទ្ធផលសំខាន់ៗ រួមមាន ករអភិវឌ្ឍក្របខណ្ឌ និងប្រព័ន្ធការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ, ការអភិវឌ្ឍកញ្ចប់អំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង និងបានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបង្រៀនក្នុងខេត្តសៀមរាប ក្រចេះ​ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ និងឧត្តរមានជ័យ ព្រមទាំងបានបញ្ចូលកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានដំបូងទៅក្នុងកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ១២+២ និងកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ១២+៤, អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពផ្នែកវាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សា និងការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធកត់ត្រាសិស្ស, ការរៀបចំក្របខណ្ឌកម្មវិធីសិក្សា និងបណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រអប់រំដល់គ្រូឧបទ្ទេស និងបានរៀបចំកម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រអប់រំជាន់ខ្ពស់ និបានជួសជុសសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការខេត្តចំនួន ១១៕