បណ្ឌិត សុខ ទូច ៖ យើង​គួរ​តែព្យាយាម​ប្រើប្រាស់​ភាសា​កំណើត​ឱ្យ​អស់ពីលទ្ធភាព មុន​នឹង​ប្រើប្រាស់​ភាសាកម្ចី​ជា​ភាសាបរទេស
ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​ស្តីពី “ម៉ូលដែល​នៅ​ក្នុង​អក្ខរវិធីសំណងសូរសព្ទ​នៃពាក្យ​កម្ចី​ក្នុង​ភាសា​ខ្មែរ​បច្ចុប្បន្ន” ដែល​រៀបចំ​ដោយ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ជាតិភាសាខ្មែរ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធាន​រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានផ្តល់អនុសាសន៍ថា ខ្មែរ​គួរ​តែ​ព្យាយាម​ប្រើប្រាស់​ភាសាកំណើត​របស់ខ្លួន​ឱ្យ​បាន​អស់ពីលទ្ធភាព មុន​នឹង​ការប្រើប្រាស់​ភាសា​កម្ចី​ជា​ភាសាបរទេសផ្សេងៗ ក្រៅពីភាសាបាលីសំស្រ្កឹត ដែលត្រូវ​បានធ្វើ​ខ្មែរ​នីយកម្ម​ចូល​មក​ក្នុង​ភាសាខ្មែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សុខ ទូច មានប្រសាសន៍ថា ជាតិសាសន៍នីមួយៗ យើងអាចបាត់បង់អ្វីបាន ប៉ុន្តែមិនអាចបាត់បង់ វប្បធម៌ អរិយធម៌ និងភាសាកំណើតរបស់ខ្លួនបានទេ។ ដូច្នេះ យើងត្រូវរួមគ្នាដើម្បីផលប្រយោជន៍សង្គមជាតិ និងមនុស្សជំនាន់ក្រោយ។ ឯកឧត្តមថា ដូនតាខ្មែរ អាចបង្កើតអង្គរវត្តសម្រាប់យើងជាមនុស្សជំនានក្រោយ ដូច្នេះ យើងក៏ត្រូវបន្សល់នូវកេរដំណែលសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយផងដែរ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ហ៊ាន សុខុម ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរបានមានប្រសាសន៍លើកឡើងថា ក្នុងសម័យ​សាកលភាវូបនីយកម្ម ការអភិរក្ស និងការអភិវឌ្ឍភាសាជាតិពិតជាមានសារៈសំខាន់ដើម្បីរក្សាអត្តសញ្ញាណជាតិ និងការអភិវឌ្ឍ​។ ការបង្កើតពាក្យបច្ចេកទេសថ្មីៗ គឺជាភារកិច្ចមួយដែលមិនអាចចៀសវាងបាន នៅខណៈ​ដែលយើងផ្ដល់​ឋានៈភាសា និងអក្សរខ្មែរជាភាសានិងអក្សរផ្លូវការ។ នៅពេលដែលភាសាខ្មែរយើងមានពាក្យកាន់តែច្រើន និងការប្រើប្រាស់​ឯកភាពគ្នា នោះការសិក្សា ការស្រាវជ្រាវ ការងារក្នុងក្រសួងស្ថាប័ន ក្នុងវិស័យអាជីវកម្ម ឬទំនាក់ទំនងនានា នឹងមានភាព​ងាយស្រួល ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងស័ក្តិសិទ្ធិភាព​។
បើតាមឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ហ៊ាន សុខុម ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរបានរៀបចំសិក្ខាសាលាច្រើនដងរួចមកហើយ ដើម្បីស្រង់មតិយោបល់និងអនុសាសន៍ ពីអ្នកចូលរួម ពីសាធារណជន ដែលក្នុងនោះ មតិយោបល់ជាច្រើន ស្នើយោបល់ថា គួរយកតាមលំនាំសូរដែលភាសាខ្មែរមានស្រាប់ ដើម្បីជំនួសសូរនៅក្នុងពាក្យភាសាបរទេស។ ដូច្នេះ ការសិក្សាអំពីបញ្ហា​ឆ្លើយគ្នា​រវាងសូរនិងអក្សរក្នុងប្រព័ន្ធសំណេររបស់ខ្មែរយើងនៅក្នុងលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធពិតជាសំខាន់។
បើតាមក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិភាសាខ្មែរ បាន​ឱ្យដឹងថា សិក្ខាសាលាស្ដីពី «ម៉ូដែលនៅក្នុងអក្ខរវិធីសំណង​សូរសព្ទ​នៃពាក្យកម្ចីក្នុងភាសាខ្មែរបច្ចុប្បន្ន» ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោល​បំណងបង្ហាញ​ពីលទ្ធផល​នៃការស្រាវជ្រាវ​បែបវិទ្យាសាស្ត្រទាក់ទងនឹងការបង្ហាញពីផែនទីតម្រាយនៃភាពឆ្លើយតបគ្នារវាងសទ្ទតានិងអក្សរ (phoneme-grapheme mapping) ក្នុងការធ្វើខ្មែរនីយកម្មសូរនៃភាសាបរទេសដែល​គ្មានក្នុងប្រព័ន្ធសទ្ទតាភាសាខ្មែរ​ឱ្យស្របតាម​សូរនៃភាសាខ្មែរ​ដែលមានស្រាប់ ដោយ​យកលំនាំតាមម៉ូដែលខ្មែរនីយកម្មនៃភាសាបាលីសំស្ក្រឹតដែលបានអនុវត្តដោយជោគជ័យរួច មកហើយក្នុងវចនានុក្រមខ្មែរ បោះពុម្ពដោយពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យ គ្រាទី៥ ឆ្នាំ១៩៦៧-១៩៦៨ ផែនទីតម្រាយ​នៃភាពឆ្លើយតប​គ្នារវាងសទ្ទតានិងអក្សរ (phoneme-grapheme mapping)ដែលជាលទ្ធផលនៃការស្រាវជ្រាវនេះ មានគោលបំណងធ្វើឱ្យមានភាពងាយស្រួល និងធ្វើឱ្យមានឯកភាព ក្នុងកម្ចីសូរសព្ទដែល​អាចសម្រេចជាគោល​ការណ៍ឯកភាព​មួយអនុវត្តក្នុងភាសាខ្មែរទៅអនាគត ព្រមទាំងអាចរក្សាបាននូវអត្តសញ្ញាណជាតិ៕