សៀមរាប — ការឈឺចាប់ ហើយមិនអាចហាស្តីបាន ឈឺចាប់ហើយបានត្រឹមតែកើតទុក្ខ ការរងនូវទុក្ខវេទនារបស់ប្រជាជនខ្មែរ ពីការឈ្លានពានទាំងកម្រោលរបស់ប្រទេសថៃមកលើដែនអធិបតេយ្យកម្ពុជា ម្តងហើយម្តងទៀត ដែលបណ្តាលឱ្យជនស៊ីវិលស្លាប់ និងរងរបួសជាច្រើននាក់ និងក្រុមគ្រួសារត្រូវព្រាត់ប្រាស់ ប្តីប្រពន្ធកូន ការចាកចោលផ្ទះសម្បែង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ផ្លូវថ្នល់ និងប្រាង្គប្រាសាទបុរាណដែលជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌ ត្រូវបានរងការហិនហោចដោយសារតែការទំលាក់គ្រាប់បែកគ្រាប់ ផ្លោងមិនស្រាកស្រាន្តមកលើដែនអធិបតេយ្យកម្ពុជា។ការឈឺចាប់ទាំងអស់នេះ បានអង្រួនឱ្យចិត្ត និងបេះដូងអ្នកសិល្បៈករ សិល្បៈការនី វិចិត្រករ ប្រមាណ៦០ រូបមកពីទូទាំងប្រទេស រួមគ្នាជាជក់តែមួយ បង្ហាញពីអារម្មណ៍សោកសង្រេងតាមរយៈគំនូរមួយផ្ទាំងដែល បង្ហាញពីទុក្ខវេទនារបស់ប្រជាជនកម្ពុជាទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ។
លោក តាន់ គឹមសួរ តំណាងអ្នករៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ «សិល្បៈដើម្បីសន្តិភាព-Art for Peace» បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីឆក់យកបេះដូង ក៏ដូចជាបង្ហាញទៅកាន់ពិភពលោកឱ្យបានដឹង ឱ្យបានឃើញពីទុក្ខវេទនាដែលកំពុងកើតមានឡើងនៅកម្ពុជា អ្នកសិល្បៈនិងវិចិត្រករ បានរួមគ្នាបង្ហាញនូវស្នាដៃសិល្បៈដែលខ្លួនមាន គូសដោយចិត្ត ដោយបេះដូង លាយឡំជាមួយនិងទឹកភ្នែក ឈឺចាប់ ដោយសារតែការអាណិតប្រជាជន ក្មេងចាស់ប្រុសស្រី ដែលរងគ្រោះមិនអាចពិព័រណ៍នាបាន។ លោកថា មានតែបង្ហាញទៅលើផ្ទាំងគំនូរ នៅកណ្តាលក្រុងសៀមរាប ដោយរំពឹងថា និងបានដឹងលឺទៅដល់សហគមន៍អន្តរជាតិ ពីទុក្ខវេទនា ដែលកម្ពុជាកំពុងជួបប្រទះដោយសារការឈ្លានពានពីប្រទសថៃនេះ។