កំពត – នៅរយៈពេល ២ទៅ៣ឆ្នាំខាងមុខនេះ បរិបទសង្គមនឹងមានការផ្លាស់ប្តូរ រីកចម្រើនជឿនលឿន ដោយសារតែល្បឿននៃបច្ចេកវិទ្យា ចំណេះដឹង និងការអភិវឌ្ឍឥតឈប់ឈរ។ ក្នុងនោះជំនាញភាសាអង់គ្លេស ជំនាញភាសាកុំព្យូទ័រ ជំនាញស្រាវជ្រាវ សហគ្រិនភាព ជំនាញទំនាក់ទំនង គឺជាជំនាញដ៏មានសារៈសំខាន់សម្រាប់សិស្សនុសិស្សពង្រឹងសមត្ថភាព ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាអ្នកជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី សាកលវិទ្យាធិកា នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច (CamTech University) នៅក្នុងកម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង “ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍” ឯខេត្តកំពត កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ។
លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី សាកលវិទ្យាធិកា នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច មានប្រសាសន៍ថា សិស្សានុសិស្សដែលចង់បន្តការសិក្សាផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ចាំបាច់ត្រូវចេះប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេស សម្រាប់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ព្រោះឯកសារស្រាវជ្រាវភាគច្រើនជាភាសាបរទេស ហើយបើនិស្សិតមិនចេះភាសាអង់គ្លេសទេ នឹងពិបាករៀនទាំងនៅស្រុកខ្មែរ និងបន្តការសិក្សានៅបរទេស។
លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី
“ប្រសិននិស្សិតមិនចេះប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេស គឺពិបាកស្រាវជ្រាវឯកសារនៅលើអ៊ីនធឺណិត ដោយសារតែយើងមិនទាន់មានអ្នកបង្កើតមាតិកាជាភាសាខ្មែរបានច្រើន ដូចនេះយុវជនត្រូវពង្រឹងសមត្ថភាពភាសាអង់គ្លេសឱ្យពូកែ”
សាកលវិទ្យាធិកា នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច បន្ថែមថា ក្រៅពីនិស្សិតពង្រឹងជំនាញភាសាអង់គ្លេសនៅសាកលវិទ្យាល័យ ជំនាញភាសាកុំព្យូទ័រ ក៏មានសារៈសំខាន់សម្រាប់និស្សិតសិក្សាផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា។
“កាលជំនាន់មុនសិស្សមិនចេះកុំព្យូទ័រអាចចូលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យបាន ប៉ុន្តែជីវិតនៅសាកលវិទ្យាល័យនៅពេលនេះ គឺគ្រូបង្រៀនរំពឹងថា សិស្សអាចស្រាវជ្រាវរៀនឯករាជ្យដោយខ្លួនឯងបាន ហេតុនេះ សិស្សត្រូវចេះអក្ខរកម្មឌីជីថល “
លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី ក៏បានបញ្ចាក់ដែរថា ចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យានឹងមានការវិវឌ្ឍន៍ទៅមុខជានិច្ច ក្នុងរយៈពេលពីប្រាំមួយខែទៅមួយឆ្នាំ ដែលវាទាមទារឱ្យនិស្សិតត្រូវមានជំនាញស្រាវជ្រាវជាប្រចាំ ទាំងពេលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ និងពេលចេញទៅបម្រើការងារនៅក្នុងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា ។ ជាមួយគ្នានេះ និស្សិតក៏ត្រូវតែមានគំនិតសហគ្រិនភាពផងដែរ។
” អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តក៏ដោយ វិស្វករក៏ដោយ ត្រូវតែមានគំនិតសហគ្រិនភាព មិនមែនជាការធ្វើអាជីវកម្មតែមួយមុខទេ គឺមានផ្នត់គំនិតមួយលូតលាស់ ហើយអាចបង្វែរបញ្ហាទៅជាឱកាសដែលអាចចូលរួមដោះស្រាយបាន គឺនិស្សិតមានភាពជាអ្នកដឹកនាំ”
ក្រៅពីជំនាញភាសាអង់គ្លេស ជំនាញភាសាកុំព្យូទ័រ ជំនាញស្រាវជ្រាវ សហគ្រិនភាព និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ជំនាញទំនាក់ទំនង ក៏ពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងសតវត្សទី២១នេះផងដែរ ។ លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី បានលើកឡើងថា ការស្គាល់វប្បធម៌ប្រទេសផ្សេងៗជួយសិស្សបង្កើតបានទំនាក់ទំនងជាមួយប្រទេសដទៃទៀត ព្រោះការធ្វើសមាហរណកម្មក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក តម្រូវឱ្យមនុស្សធ្វើការជាមួយជនជាតិបរទេសដោយមិនមានការរើសអើងជាតិសាសន៍ សាសនា និងវប្បធម៌។
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង «ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍» ក្នុងខេត្តកំពត ធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ រៀបចំដោយនាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ នៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយស្ថានទូតឥណ្ឌា ក្រោមគម្រោង Quick Impact Projects ក្នុងគោលបំណងពីរធំៗគឺ ទី១.ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ STI នៅខេត្តកំពត តាមរយៈការណែនាំអប់រំ STI-STEM 1918NU UILS STEM និងទី២.លើកកម្ពស់ការអប់រំ STEM និងឱកាសដល់សិស្សានុសិស្ស៕