បណ្ឌិត ឃៀង សុធី ៖ ជំនាញ៥ ជួយ​យុវជនអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពក្នុងការរៀនបច្ចេកវិទ្យាទទួលបានជោគជ័យ
កំពត – នៅរយៈពេល ២ទៅ៣ឆ្នាំខាងមុខនេះ បរិបទសង្គម​នឹង​មានការផ្លាស់ប្តូរ រីកចម្រើន​ជឿនលឿន ដោយសារតែល្បឿននៃបច្ចេកវិទ្យា ចំណេះដឹង និងការអភិវឌ្ឍឥតឈប់ឈរ។ ក្នុងនោះ​ជំនាញភាសាអង់គ្លេស ជំនាញភាសាកុំព្យូទ័រ ជំនាញស្រាវជ្រាវ សហគ្រិនភាព ជំនាញទំនាក់ទំនង គឺជា​ជំនាញ​ដ៏​មានសារៈសំខាន់សម្រាប់សិស្សនុសិស្សពង្រឹងសមត្ថភាព ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាអ្នកជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី សាកលវិទ្យាធិកា នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច (CamTech University) នៅ​ក្នុងកម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង “ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍” ឯខេត្តកំពត កាលពីដើម​សប្តាហ៍នេះ។
លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី សាកលវិទ្យាធិកា នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច មានប្រសាសន៍ថា សិស្សានុសិស្សដែលចង់បន្តការសិក្សាផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ចាំបាច់ត្រូវចេះប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេស សម្រាប់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ព្រោះឯកសារស្រាវជ្រាវភាគច្រើនជាភាសាបរទេស ហើយបើនិស្សិតមិនចេះភាសាអង់គ្លេសទេ នឹងពិបាករៀនទាំងនៅស្រុកខ្មែរ និងបន្តការសិក្សានៅបរទេស។
លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី
“ប្រសិននិស្សិតមិនចេះប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេស គឺពិបាកស្រាវជ្រាវឯកសារនៅលើអ៊ីនធឺណិត ដោយសារតែយើងមិនទាន់មានអ្នកបង្កើតមាតិកាជាភាសាខ្មែរបានច្រើន ដូចនេះយុវជនត្រូវពង្រឹងសមត្ថភាពភាសាអង់គ្លេសឱ្យពូកែ”
សាកលវិទ្យាធិកា នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច បន្ថែមថា ក្រៅពីនិស្សិតពង្រឹងជំនាញភាសាអង់គ្លេសនៅសាកលវិទ្យាល័យ ជំនាញភាសាកុំព្យូទ័រ ក៏មានសារៈសំខាន់សម្រាប់និស្សិតសិក្សាផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា។
“កាលជំនាន់មុនសិស្សមិនចេះកុំព្យូទ័រអាចចូលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យបាន ប៉ុន្តែជីវិតនៅសាកលវិទ្យាល័យនៅពេលនេះ គឺគ្រូបង្រៀនរំពឹងថា សិស្សអាចស្រាវជ្រាវរៀនឯករាជ្យដោយខ្លួនឯងបាន ហេតុនេះ សិស្សត្រូវចេះអក្ខរកម្មឌីជីថល “
លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី ក៏​បាន​បញ្ចាក់ដែរថា ចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យានឹងមានការវិវឌ្ឍន៍​ទៅមុខ​ជានិច្ច ក្នុងរយៈ​ពេលពីប្រាំមួយ​ខែទៅមួយឆ្នាំ ដែលវាទាមទារ​ឱ្យ​និស្សិតត្រូវមានជំនាញស្រាវជ្រាវជាប្រចាំ ទាំងពេលរៀននៅ​សាកលវិទ្យាល័យ និងពេលចេញទៅបម្រើការងារនៅក្នុងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា ។ ជាមួយ​គ្នានេះ និស្សិត​ក៏​ត្រូវ​តែមាន​គំ​និតសហគ្រិនភាព​ផងដែរ។
” អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តក៏ដោយ វិស្វករក៏ដោយ ត្រូវតែមានគំនិតសហគ្រិនភាព មិនមែនជាការធ្វើអាជីវកម្មតែមួយមុខទេ គឺមានផ្នត់គំនិតមួយលូតលាស់ ហើយអាចបង្វែរបញ្ហាទៅជាឱកាសដែលអាចចូលរួមដោះស្រាយបាន គឺនិស្សិតមានភាពជាអ្នកដឹកនាំ”
ក្រៅពីជំនាញភាសាអង់គ្លេស ជំនាញភាសាកុំព្យូទ័រ ជំនាញស្រាវជ្រាវ សហគ្រិនភាព និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ជំនាញទំនាក់ទំនង ក៏​ពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងសតវត្សទី២១នេះផងដែរ ។ លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី បានលើកឡើងថា ការស្គាល់វប្បធម៌ប្រទេសផ្សេងៗជួយសិស្សបង្កើតបានទំនាក់ទំនងជាមួយប្រទេសដទៃទៀត ព្រោះការធ្វើសមាហរណកម្មក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក តម្រូវឱ្យមនុស្សធ្វើការជាមួយជនជាតិបរទេសដោយមិនមានការរើសអើងជាតិសាសន៍ សាសនា និងវប្បធម៌។
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង «ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍» ក្នុងខេត្តកំពត ធ្វើ​ឡើងកាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ រៀបចំដោយ​នាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ នៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយស្ថានទូតឥណ្ឌា ក្រោមគម្រោង Quick Impact Projects ក្នុងគោលបំណងពីរធំៗគឺ ទី១.ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ STI នៅខេត្តកំពត តាមរយៈការណែនាំអប់រំ STI-STEM 1918NU UILS STEM និងទី២.លើកកម្ពស់ការអប់រំ STEM និងឱកាសដល់សិស្សានុសិស្ស៕