រដ្ឋាភិបាលឌីជីថលជួយលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិត និងទំនុកចិត្តប្រជាពលរដ្ឋ
ភ្នំពេញ – កាលពីចុងខែមករា​កន្លងទៅនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បាន​ប្រកាស​ដាក់ចេញ​​គោល​នយោបាយ​រដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ឆ្នាំ​២០២២-២០៣៥ ដោយផ្តោតលើចក្ខុវិស័យលើកកម្ពស់​គុណភាពជីវិត និង​ទំនុក​ចិត្ត​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាមរយៈ​ការ​បម្រើ​សេវាសាធាណៈ​ឱ្យ​កាន់តែល្អប្រសើរ។
នៅ​ក្នុងបុព្វកថាស្ដីពីគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា ជោគ​ជ័យ​នៃបដិវត្តន៍​​កម្ម​ឌីជីថ​ល​ជា​មូល​ដ្ឋាន​ចម្បង​សម្រាប់​រាជ​​រដ្ឋា​ភិបាល ដើម្បីឈានទៅសម្រេចគោលបំណងបម្រើសេវាសាធារណៈតាមតម្រូវការប្រជាពលរដ្ឋនៅគ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែង ។
លោក ស៊ុន រ៉ាមីដ អគ្គនាយរង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និង​ព័ត៌មាន នៃក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍​ បាន​មានប្រសាសន៍ថា រដ្ឋាភិបាលឌីជីថលគឺចង់សំដៅទៅលើការចាប់យក និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅ​ក្នុងរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីជំរុញប្រសិទ្ធភាព​ការផ្តល់សេវាសាធារណៈ ក៏ដូចជាផ្សារភ្ជាប់រដ្ឋាភិបាលទៅនឹងប្រជាពលរដ្ឋ ការធ្វើសេចក្តីសម្រេចផ្សេងៗតាមរយៈទិន្នន័យប្រកបដោយតម្លាភាព គណនេយ្យភាព និង​ប្រកប​ដោយ​បរិយា​បន្ន​។
បើតាមលោកអគ្គនាយករង បច្ចុប្បន្ន​ដោយសារបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលមានការវិវឌ្ឍ និងស្នូលស្ទើរ​តែគ្រប់វិស័យ ដូច្នេះរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលជំរុញនិង​ចាប់យក​បច្ចេក​វិទ្យា​ឌីជីថល​នៅក្នុងរដ្ឋាភិបាល សម្រាប់ផ្តល់សេវាសាធារណៈជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យកាន់តែល្អ។
យោង​តាម​សៀវភៅ​គោល​នយោបាយរដ្ឋាបាលឌីជីថល បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បី​កសាង​រដ្ឋាភិបាល​ឌីជីថល គឺ​ត្រូវ​បែងចែកជា ៥កម្រិត រួមមាន កម្រិតទី១ រដ្ឋាភិបាល​អេឡិចត្រូនិក (e-Government) ជាដំណាក់កាលដំបូងរបស់​​រដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ដោយមានការ​អភិវឌ្ឍនិង​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថល ដើម្បីផ្តល់​ព័ត៌មាន និង​សេវាតាម​អនឡាញ ។ កម្រិតទី២ រដ្ឋាភិបាលបើកចំហ (Open Government) ជាដំណាក់​កាលដែលប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មានឌីជីថល ត្រូវបានបង្កើត​ឡើងដើម្បីទទួលមតិយោបល់ពីប្រជាពលរដ្ឋ ហើយព័ត៌មានរបស់រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវ​បានបើក​ចំហ​ដល់​សាធារណជន ដើម្បីធានា​តម្លាភាព និង​គណនេយ្យភាព។
កម្រិតទី៣ រដ្ឋាភិបាល​ផ្តោតលើទិន្នន័យ (Data-centric Government) ជាការអភិវឌ្ឍរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ដែលចាត់ទុក​ទិន្នន័យជាទ្រព្យ​សំខាន់ និង​ចាំបាច់ ។ ចំណែកកម្រិតទី៤ រដ្ឋាភិបាលបរិវត្តកម្មពេញលេញ (Fully Transformed Government) ជាដំណាក់​កាលដែលក្រសួងស្ថាប័នធ្វើបរិវត្ត​កម្ម​ឌីជី​ថល​ពេញលេ​ញ​ ដោយ​ប្រព័ន្ធព័ត៌មានឌីជីថល និង​កម្រិតទី៥ រដ្ឋាភិបាលឆ្លាត (Smart Government) ជាដំណាក់​កាលដែលការប្រមូល និង​ការវិភាគទិន្នន័យ​ត្រូវ​បានធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ សម្រាប់​ជាមូលដ្ឋាន​ដល់ការ​សម្រេចចិត្ត និង​ការឆ្លើយ​តប​នឹង​បញ្ហា ។ ​នៅ​ក្នុង​ដំណាក់កាលនេះ បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗមានជាអាទិ៍ បញ្ញា​សិប្ប​និម្មិត អ៊ីនធឺណិត ទិន្នន័យធំ ប្លុកឆេន បច្ចេកវិទ្យាក្លោដ អាចកើតឡើងពេញលេញ ។
តើកម្ពុជា​ស្ថិត​នៅ​ក្នុងកម្រិតទីប៉ុន្មាន នៃរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ? បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់លោក ស៊ុន រ៉ាមីដ អគ្គនាយរង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និង​ព័ត៌មាន មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​ប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុងស្ថិតនៅ​ក្នុងកម្រិតទី១ នៅឡើយ ដោយសារ​តែក្រសួងស្ថាប័នមួយចំនួននៅធ្វើការ offeline ខណៈក្រសួងស្ថាប័នខ្លះទៀតបានជំរុញការផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមអនឡាញរួចហើយ ។ លោកថាការផ្តល់សេវាតាមអនឡាញទាំងនោះ​នៅមា​ន​លក្ខណៈ​ដាច់​ដោយ​ដុំនៅឡើយ។
លោក ស៊ុន រ៉ាមីដ
“អត់ទាន់មានការភ្ជាប់ប្រព័ន្ធគ្នាពីក្រសួងមួយ​ទៅ​ក្រសួងមួយ​នោះទេ… ឧទាហរណ៍ ក្រសួង (ក) គាត់បង្កើតប្រព័ន្ធខ្លួនឯងមួយបម្រើសេវាសាធារណៈ ហើយ​ក្រសួង (ខ) បង្កើតខ្លួន​ឯង​មួយ​ទៀត ដូច្នេះទិន្នន័យ​នៅដាច់ដោយ​ឡែកគ្នា អត់មានការតភ្ជាប់ ផ្លាស់ប្តូរទិន្នន័យពីក្រសួងមួយ​ទៅក្រសួងមួយតាមរយៈប្រព័ន្ធនោះទេ
យ៉ាងណាក៏ដោយបើតាម​ការ​រំពឹងទុក នៅចុងបញ្ចប់នៃការអនុវត្តគោលនយោបាយ ពោល​គឺនៅឆ្នាំ​២០៣៥ កម្ពុជា​នឹង​ក្លាយជារដ្ឋាភិបាលឆ្លាត (Smart Government) ដែលជាកម្រិតចុងក្រោយ​នៃការ​កសាង​រដ្ឋាភិបាលឌីជីថល។ នេះជាការបញ្ជាក់របស់លោក ស៊ុន រ៉ាមីដ ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ បើតាមការ​លើក​ឡើង​របស់លោក ស៊ុន រ៉ាមីដ បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​​នៅមានបញ្ហា​ប្រឈមផ្នែកធនធានមនុស្ស ពិសេសអ្នកជំនាញ ICT តែម្តង ខណៈ​អ្នក​ប្រើ​ប្រា​ស់ជាមន្រ្តីរាជការទូទៅ អក្ខរកម្មឌីជីថលរបស់ពួកគាត់​នៅ​មាន​កម្រិតខ្សោយ។
សូមជម្រាបថា ដើម្បីអនុវត្ត​គោលនយោបាយនេះឱ្យ​បានជោគជ័យ រាជរដ្ឋាភិបាលបានរៀបចំសកម្មភាពចំនួន៨៣ ដែលមានទាំងការ​រៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការរៀបចំច្បាប់ និង​បទដ្ឋានគតិយុតិ ការរៀបចំសេវាសាធារណៈអនឡាញ ក៏ដូចជាការរៀបចំបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស និង​ការរៀប​ចំកិច្ច​សហកា​រ​ជាមួយ​វិស័យ​ឯក​ជន​ជា​ដើម​៕