រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការពារជាតិ៖ ការអប់រំជាការវិនិយោគធនធានមនុស្សបន្តវេនដ៏សំខាន់
សៀមរាប – ការអប់រំជាការវិនិយោគធនធានមនុស្សបន្តវេនដ៏សំខាន់ដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ ។រាជ​រដ្ឋាភិ​បាលកំពុង​លើកកម្ពស់ការអប់រំ ជំរុញ​ឱ្យ​សិស្សា​នុសិ​ស្ស​ខិត​ខំរៀនសូត្រ យកចិត្តទុកដាក់លើគុណភាព​បង្រៀនរបស់គ្រូ និងលើកទឹកចិត្តដល់ការអប់រំរបស់​ឪពុកម្តាយក្នុងពេលប្រទេសជួបវិបត្តិកូវីដ-១៩ ។ នេះ​បើ​តាម​ការលើកឡើងរបស់សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងការពារជាតិ ក្នុងឱកាស​អញ្ជើញ​ក្នុង​ពិធី​សំណេះ​សំណា​ល​ជា​មួយ​សិស្ស​ប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឆ្នាំ២០២០-២០២១ ទទួលបាននិទ្ទេស A ចំនួន ១៥៣នាក់ នៅខេត្តសៀមរាប កាលពីថ្ងៃចន្ទកន្លងទៅ។
សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ មានប្រសាសន៍ថា សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូអ្នកគ្រូ សាស្ត្រាចារ្យ និង មាតាបិតា អា​ណា​ព្យាបាលសិស្សទាំងអស់ បានចូលរួមចំណែកដ៏សំខាន់ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សល្អនៅកម្ពុជា ក្នុងខេត្តសៀមរាប ទាំងនៅគ្រឹះស្ថានរដ្ឋ និង ឯក​ជន​។
សម្តេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងការពារជាតិ
“ក្រោយប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សិស្សានុសិស្សត្រូវជ្រើសរើសរៀនបន្តលើមុខវិជ្ជាដែលខ្លួនចង់រៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ ពីព្រោះ សិស្សា​នុ​សិស្ស​ទាំងអស់ជាធនធានមនុស្សបន្តវេនដ៏សំខាន់ក្នុងកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ ដូចបណ្តាប្រទេសជឿនលឿនលើសកលលោក”
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រោមការដឹកនាំរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជាមានការអភិវឌ្ឍលើគ្រប់វិស័យ ពិសេសខេត្តសៀមរាប មានសន្តិសុខសុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ភ្ញៀវទេសចរណ៍ជាតិ អន្តរជាតិ ដែលចូលមកទស្សនាកម្សាន្ត នៅតាមតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ និងរមណីយដ្ឋានធម្មជាតិ ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោក លី ប៊ុនណា ប្រធានមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តសៀមរាប លទ្ធផលប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១  នៅមណ្ឌលសៀមរាប មានសិស្សប្រឡងជាប់ចំនួនជាង ៦ពាន់នាក់ ស្រីជាង ៣ពាន់នាក់ ។ សិស្សប្រឡងបាននិទ្ទេស A ចំនួន ១៥៣នាក់ ស្រី ៨៨នាក់, និទ្ទេស B ចំនួន ៤០៥នាក់ ស្រី ២៤១នាក់, និទ្ទេស C ចំនួនជាង ១ពាន់នាក់ ស្រី ៦៩៣នាក់ និទ្ទេស D ចំនួនជាង ២ពាន់នាក់ ស្រី ជាង​១ពាន់នាក់ និងនិទ្ទេស E ចំនួនជាង ២ពាន់នាក់ ស្រីជាង ១ពាន់នាក់ ។
គួរជម្រាបជូនថា សម្ដេចពិជ័យសេនា ទៀ បាញ់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងការពារជាតិ និង ជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល​ចុះជួយ​មូលដ្ឋាន​ខេត្ត​សៀម​រាប បាននាំយកម៉ូតូចំនួន ១៥៣គ្រឿង ជាការលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រឡងជាប់និទ្ទេស A ចំនួន ១៥៣នាក់ ក្នុងមួយនាក់ទទួលបានម៉ូតូ ១គ្រឿង ។  ស្រមគ្នានេះ សម្តេចក៏បានផ្តាំផ្ញើដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ពេលបើកបរត្រូវគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ និងជៀសឱ្យឆ្ងាយពីគ្រឿងញៀន ព្រមទាំងបន្ត អនុវត្ត​វិធា​ការ​ ៣កុំ ៣ការពារ និងរស់នៅតាមគន្លងបែបថ្មី ៕