យុទ្ធនាការអំណានឮៗលើកទី៣ បន្តលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល
អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា (WVI-C) នឹងរៀបចំយុទ្ធនាការអំណានឮៗជាលើកទី៣ នាថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខ នៅបរិវេណ Factory Phnom Penh។ គោលបំណងចម្បងនៃយុទ្ធនាការនេះ គឺកៀរគរអំណោយជាសៀវភៅចំនួន ១ម៉ឺនក្បាល ដើម្បីផ្តល់ជូនបណ្ណាល័យ និងជុំរុំអំណានចំនួន ២១៦ នៅសហគមន៍ដាច់ស្រយាល នៅខេត្តក្រចេះ ព្រះវិហារ និងបន្ទាយមានជ័យ ។
លោក នី សុផារ៉ាន នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា យុទ្ធនាការអំណានឮៗ លើសពីការកៀរគរសៀវភៅអាន តែវាកត្តាជំរុញឱ្យមានការចាប់អារម្មណ៍លើការអាន និងការសិក្សារបស់កុមារ។ តាមរយៈយុទ្ធនាការនេះ  លោកមានបំណងបង្កើតផលវិជ្ជមានយូរអង្វែង តាមរយៈការផ្តល់ឱ្យកុមារនូវលទ្ធភាពទទួលបានសម្ភារៈអានប្រកបដោយគុណភាព និងបណ្តុះក្តីស្រលាញ់ចំពោះសៀវភៅ។
កញ្ញា ផាន់ រាសី អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅ SP Building Management – អគារ GIA Tower បានបញ្ជាក់ថា​ ភាសា ទំនាក់ទំនង និងការអាន គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការសិក្សាទាំងអស់។ កញ្ញា ជឿជាក់ថាភាពជាដៃគូនេះនឹងផ្តល់ភាពងាយស្រួលបន្ថែមទៀតដល់កុមារ នៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ដើម្បីបង្កើនបទពិសោធន៍ ការគិត និងការសន្ទនាតាមរយៈការអាន។
កុមារជាង ៥ ៥០០ នាក់ ស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ និងស្រុកព្រែកប្រសព្វ ខេត្តក្រចេះ បានទទួលផលពី ភាពជោគជ័យនៃយុទ្ធនាការសៀវភៅ ១ម៉ឺន ក្បាល ក្នុងឆ្នាំ២០២២ និងឆ្នាំ២០២៣ ។ កុមារ មុន្នី ឧត្តម ជាសិស្សថ្នាក់ទី៣ នៅស្រុករវៀង បានលើកឡើងថា រូបគេរីករាយណាស់ដែលសហគមន៍បានសាងសង់ជំរុំអាន ហើយមានសៀវភៅជាច្រើនសម្រាប់គាត់ និងមិត្តភក្តិបានអាន និងរីករាយជាមួយគ្នា។ ឧត្តម បន្តដោយភាពរីករាយថា “ខ្ញុំ និងមិត្តភក្តិតែងតែមកទីនេះដើម្បីគូររូប ឬខ្ចីសៀវភៅមកអាននៅផ្ទះជាមួយឪពុកម្តាយ និងបងប្អូនរបស់ពួកយើង”។ ឧត្តម និង​មិត្តភ័ក្តិរបស់គេ ចង់​ឃើញ​សកម្មភាព​ចែក​សៀវភៅ​បែប​នេះ ​ពង្រីក​ដល់​តំបន់​ដាច់​ស្រយាល​ផ្សេង​ទៀត។
ជំរុំអំណានចំនួន ៩៧០ របស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំនៅកម្ពុជា នៅតាមបណ្តាខេត្តចំនួន ១០  កំពុងផ្តល់ផលដល់កុមារចំនួនជាង ៣ម៉ឺននាក់។ លើសពីនេះ ឪពុកម្តាយ និងអាណាព្យាបាល ចំនួនជាង ៤ម៉ឺន នាក់ ទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីជំរុញបរិយាកាសសិក្សា និងការអាននៅផ្ទះ ដែលជួយជំរុញដល់ការអាន និងការរៀនសូត្ររបស់កូនៗពួកគេ។
គួរជម្រាបជូនថា យុទ្ធនាការអំណានឮៗ នៅឆ្នាំនេះ ចាប់ផ្តើមជាមួយនឹងសកម្មភាពដែលមានការចូលរួម  ភាពជាដៃគូ និងការសហការជាមួយអ្នកបង្កើតមាតិកាលើបណ្តាញសង្គម ដើម្បីបន្លឺសាររបស់យុទ្ធនាការ៕