លួចចម្លង, ប្រឡងជំនួស, មិនប្រឡងមុខវិជ្ជាណាមួយ ពេលប្រឡងបាក់ឌុប នឹង​ត្រូវ​​ធ្លាក់​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ
ភ្នំពេញ- បេក្ខជនដែលលួចចម្លងគ្នាអំឡុងពេលដំណើរការសំណេរប្រឡងបាក់ឌុប ដែល​នឹងប្រព្រឹត្តទៅ​នៅថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២ខាងមុខនេះ នឹងត្រូវធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពីដំណើរការរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិសម័យ ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់បន្ថែមថា បេក្ខជនដែលលួចចម្លងពីសំណៅឯកសារ ឬងាកឆ្វេង ងាកស្ដាំ ធ្វើឱ្យដំណើរការប្រឡងមិនដំណើរការបានល្អ ក្រសួងអប់រំមានអនុរក្ស មានគណៈកម្មការអប្បមាទ និងជំនួយការអប្បមាទតាមពិនិត្យមើល និងកោសល្យវិច្ច័យ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ប្រសិនក្រសួងទទួលបានរបាយការណ៍ថា បេក្ខជនលួចចម្លងគ្នា នោះក្រសួងនឹងយកសំណៅឯកសារនោះមកវិភាគរកមើលថា តើអត្ថបទបេក្ខជនទាំងពីរដែលអង្គុយជិតគ្នា ពិតជាបានចម្លងគ្នាមែន ឬក៏អត់? បន្ទាប់ពីវិភាគរួច និងធ្វើកោសល្យវិច្ច័យហើយឃើញថាដូចគ្នាមែន គឺបេក្ខជននឹងឱ្យធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ហើយ​ត្រូវរង់ចាំប្រឡងនៅឆ្នាំក្រោយ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងរយៈពេល ៥ទៅ៦ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ មិនមានបេក្ខជនណាដែលរំលោភលើបទបញ្ញត្តិនេះទេ ដោយ​ជារួមឃើញថា បន្ទាប់ពីមានកំណែទម្រង់នៃការប្រឡងបាក់ឌុប គឺបេក្ខជនមិនមាននាំយកសំណៅឯកសារចូលបន្ទប់ប្រឡង បេក្ខជនមិនលួចចម្លងគ្នា និងមិនមានការប្រព្រឹត្តបទល្មើសទៅលើបញ្ញាតិដែលមានចែងនៃការប្រឡងដែរ។
ដោយ​ឡែក​ចំពោះករណី​បេក្ខជនឱ្យអ្នកដទៃមកប្រឡងជំនួស បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏​នឹងត្រូវកំណត់​ឱ្យ​ធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិផងដែរ ហើយ​កាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ​ថែមទៀត គឺមិនអនុញ្ញាតិឱ្យប្រឡងបាក់ឌុបរយៈពេលពីរឆ្នាំ ។
សម្រាប់​ករណីបេក្ខជនខកខានមិនមកប្រឡងមុខវិជ្ជាមួយក្នុងចំណោមមុខវិជ្ជាទាំង៧ ឬបានពិន្ទុសូន្យមួយមុខវិជ្ជាវិញ នោះក៏​មានន័យថា បេក្ខជន​នឹងត្រូវធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិដូចគ្នា។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏​បាន​ប្រាប់​ទៅ​ដល់បេក្ខជនដែលនឹងត្រូវត្រៀមខ្លួនប្រឡងបាក់ឌុបនាពេលខាងមុខនេះ សូមមកប្រឡងឱ្យបានទាន់ពេលវេលា ជៀសវាងមកប្រឡងយឺតដែល​អាចធ្វើឱ្យមិនបានចូលប្រឡង ហើយ​ក៏​មិនត្រូវផ្ដល់ជាសញ្ញាសម្គាល់​ណាមួយដូចជា លេខទូរស័ព្ទជាដើម ដែលវាអាចធ្វើ​ឱ្យ​បេក្ខជន​នឹង​ធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ។ ជាពិសេសឯកឧត្តមក៏​បានអំពាវនាវ​ដល់​បេក្ខជនទាំងអស់ត្រូវបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ អនុវត្តទៅតាមបទបញ្ញាតិនៃការប្រឡងបាក់ឌុប និងតាមដានបទបញ្ញាតិទាំងនោះនៅលើទំព័រហ៊្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា៕