ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ពានរង្វាន់មហោស្រព​អក្សរសិល្ប៍​ខ្មែរ​លើកទី៥ ចែករំលែក​​គន្លឹះ​និពន្ធ​កំណាព្យ
ភ្នំពេញ – កំណាព្យ​ដែលមាន​ចំណងជើងថា «សំឡេង​ទ្រកំដរ​ប្រាសាទ» និពន្ធដោយ​លោក វណ្ណ សារ៉េត ត្រូវ​បាន​គណៈកម្មការ នៃ​មហោស្រព​អក្សរ​សិល្ប៍​ខ្មែរ​លើកទី៥ វាយតម្លៃផ្តល់​ជ័យលាភីលេខ១ ​ក្នុង​ចំណោម​កំណាព្យ​ចំនួន​៧៩​ដែល​បានដាក់ចូលរួមប្រកួត ។
លោក វណ្ណ សារ៉េត បច្ចុប្បន្ន​ជាគ្រូបង្រៀន​អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ​​ នៅអនុ​​វិទ្យាល័យ​ត្រពាំងជ្រែ ស្ថិតនៅ​ស្រុក​មេសាង ខេត្តព្រៃវែង ។ តាមពិតទៅការ​ទទួលបាន​​ពានរង្វាន់​លេខ១ផ្នែក​កំណាព្យ​នេះ មិន​មែនជាលើក​ដំបូងសម្រាប់​​លោក សារ៉េត នោះទេ ពោលគឺលោក​ធ្លាប់​ឈ្នះ​ជ័យ​លាភី និង​ពានរង្វាន់​ចំនួន​៦លើករួច​មក​ហើយ​ ក្នុង​នោះពានរង្វាន់​លេខ១ លោកទទួល​បាន​​ចំនួន​៤លើក ជ័យលាភីលេខ២ចំនួនមួយ​លើក និង​ជ័យលាភីកិត្តិយសចំនួនមួយលើក។ សម្រាប់ពានរង្វាន់លេខ១ ចំនួន​៤លើក​ដែល​លោក វណ្ណ សារ៉េត ទទួលបាន​រួមមាន ៖ ​ពានរង្វាន់​សម្តេច​ព្រះ​សង្ឃរាជជួនណាត រៀបចំ​ដោយ​ក្រសួង​អប់រំ កាលពីឆ្នាំ​២០១៩, ពានរង្វាន់​អក្សរ​សិល្ប៍ពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត រៀបចំ​ដោយ​ក្រសួងធម្មការ និង​សាសនា នាឆ្នាំ២០២០, ពានរង្វាន់​ព្រះនាង​ឥន្រ្ទទេវី រៀបចំ​ដោយ​ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈ កាលពី​​ឆ្នាំ​២០២១ និង​ចុងក្រោយ​នេះ គឺពានរង្វាន់​មហោស្រព​អក្សរសិល្ប៍​ខ្មែរ​លើកទី៥ ។
តើលោក វណ្ណ សារ៉េត មានគន្លឹះ​បែបណា ទើប​បានជា​ស្នាដៃ​កំណាព្យ​របស់​លោកជាប់ជ័យ​លាភី​លេខ១ ស្ទើរ​តែ​គ្រប់​ការប្រកួត?
លោក វណ្ណ សារ៉េត មានប្រសាសន៍ថា តាមពិតទៅ​ស្នាដៃកំណាព្យ​របស់​លោក​ដែលបានដាក់​ចូលរួម​ការប្រកួត លោកមិន​ដែល​គិត​ថា នឹង​ជាប់​ជ័យលាភី​នោះទេ ដោយ​វា​សុទ្ធតែ​ជា​ការ​មិន​នឹកស្មាន។ យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក​បាន​ចែក​រំលែកនូវ​បទពិសោធន៍​ខ្លះៗរបស់​លោក ដើម្បី​ឱ្យ​គណៈកម្មការ​ជ្រើសរើសយក​ស្នាដៃ​ ក្នុងនោះជាដំបូង អ្នកដែលមានបំណង​ចង់​ចូលរួម​ប្រកួត​ ចាំបាច់​និង​តាម​ដាន​ទៅ​លើ​ប្រធានបទ នៃកម្មវិធី​ប្រកួត​ប្រជែង រួច​ត្រូវ​សរសេរ​របៀបណា​ឱ្យ​សមស្រប​ទៅ​នឹង​អត្ថន័យ​របស់ពានរង្វាន់ នៃការ​ប្រកួតនោះ។
លោក វណ្ណ សារ៉េត
“…ធម្មតា​មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍​មួយ​ចំនួន​តែង​តែ​មាន​ប្រធានបទ អញ្ចឹង​ប្រធាន​បទផ្តោត​ទៅលើអ្វី? ទោះ​បីជា​អក្សរសិល្ប៍​ព្រះនាងឥន្រ្ទទេវី ដែល​ជាប្រធានបទ​សេរី ក៏​យើង​ត្រូវ​ស្វែង​យល់អំពី​ឈ្មោះពានរង្វាន់​ហ្នឹង​ដែរ យើង​ត្រូវសរសេរ​របៀបណា​ឱ្យ​សមស្របទៅ​នឹង​អត្ថន័យ​របស់​ពានរង្វាន់”
នៅ​មានធាតុ​សំខាន់ៗ​ជាច្រើន​ទៀត ​នៃកំណាព្យ​ ដែល​អ្នកនិពន្ធ​​ត្រូវ​ស្គាល់ជា​ចាំបាច់ ដូចជារង្វាស់កាព្យ លោកថា អ្នកនិពន្ធ​ត្រូវ​​ចែក​ឱ្យ​ដាច់​រវាង​ពាក្យ និង​ឃ្លា​ ដោយ​កុំ​ឱ្យ​មាន​ការ​ភ័ន្ត​ច្រឡំ ។ លោកថា ជា​ធម្មតា​ព្យាង្គ​រួម​គ្នា​បង្កើតជាពាក្យ ហើយ​ពាក្យ​រួម​ច្រើន​បង្កើតបានជា​ឃ្លា និង​ឃ្លា​រួម​ច្រើន​បង្កើត​បាន​ជា​វគ្គ នៃកំណាព្យ​។
ចំណាប់ចុងជួន ក៏​ជា​ចំណុច​សំខាន់​ដែល​អ្នក​និពន្ធ​ត្រូវ​គិត​ផងដែរ បើតាម​ការបញ្ជាក់របស់លោក វណ្ណ សារ៉េត ចំណាប់ចុងជួន​ត្រូវ​បែងចែក​ជា៣កម្រិត គឺ ជួន​ល្អ ជួន​មធ្យម និងជួន​កម្រិតខ្សោយ​ ដូច្នេះ​ដើម្បី​ឱ្យ​ស្នាដៃជាប់ជ័យលាភី អ្នក​និពន្ធ​ត្រូវ​សម្រិត​សម្រាំង​ធ្វើ​យ៉ាង​ម៉េច​ឱ្យ​មាន​ចំណាប់​ជួន​ល្អ​បំផុត។
“ជួន​ល្អ​ហ្នឹង​យ៉ាង​ដូចម្តេច គឺ​យើង​ត្រូវ​គោរព​ឱ្យ​បាន​នូវការ​ចាប់ជួន​ដែល​កើត​ឡើង​ដោយ​សូរស្រះប្រកបដូចគ្នា ព្យញ្ជនៈប្រកបដូចគ្នា​ សូរស្រះ​និងព្យញ្ជនៈប្រកបដូចគ្នា ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​មូលប្រភេទ អ អ៊ ដូចគ្នា​ យើង​ត្រូវ​គោរព​ឱ្យ​បានជា​និច្ច ជាដាច់ខាត”
ពិតណាស់​ការ​ចាប់ចុងជួន គឺជា​រឿង​សំខាន់​មួយ​នៅ​ក្នុងការ​តែង​កំណាព្យ​ឱ្យ​បានល្អ ប៉ុន្តែដើម្បី​ឱ្យ​រឹត​តែល្អ កំណាព្យ​គឺត្រូវ​តែមាន​សម្ផស្សថែមទៀត ។ លោក វណ្ណ សារ៉េត បាន​រំលឹក​ទៅ​ដល់​ពាក្យ​របស់លោក​គ្រូ ជ័យ ចាប ដែល​គេ​ស្គាល់ថា គឺជា​ជើង​ឯង​កំណាព្យ​មួយ​រូប​នោះ តែង​និយាយថា «ការសរសេរ​កំណាព្យ ចាំបាច់ត្រូវ​សរសេរ​ឱ្យ​ពិរោះត្រចៀក និង​ឆ្ងាញ់អារម្មណ៍» ។ បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​លោក សារ៉េត កំណាព្យ​ដែល​ពិរោះត្រចៀក និង​ឆ្ងាញ់អារម្មណ៍ អ្នក​និពន្ធ​ត្រូវ​ចេះលេង​ពាក្យ​ពេចន៍ និង​ពាក្យ​សម្ផស្ស។
ម្ចាស់​ជ័យ​លាភី​លេខ១ ផ្នែក​កំណាព្យ​ពានរង្វាន់​មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍​ខ្មែរ​លើកទី៥រូបនេះ ពន្យល់ថា ពាក្យ​ពេចន៍ គឺជាពាក្យ​ដែល​កវី​ប្រើ​ដោយ​ប៉ុន​ប្រសព្វខុស​ពីស្មេរធម្មតា ។ លោកថា ពាក្យ​ពេចន៍ នឹង​ជួយ​ឱ្យ​អត្ថបទកំណាព្យកាន់តែ​មាន​សោភណ្ឌ មាន​អត្ថន័យ​ផុសឡើង ។ ដោយ​ឡែក​ពាក្យ​សម្ភស្ស គឺ​សំដៅ​លើ​ការ​ចាប់ចុងជួន​រណ្តំ​នៅ​ក្នុង​ឃ្លា ក៏​ដូចជា​ជួន​ផ្ទួន​រណ្តំ​ពីឃ្លាមួយ​ទៅ​ឃ្លាមួយ ពីវគ្គ​មួយ​ទៅ​វគ្គ​មួយ នៃកំណាព្យ​។
ជា​បទពិសោធន៍​របស់លោក កំណាព្យ​​ដែល​ល្អ ក្រៅតែពីចេះប្រើប្រាស់ពាក្យពេចន៍ ពាក្យ​សម្ផស្សហើយនោះ អ្នក​និពន្ធ​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែ​មានការ​បញ្រ្ជាបនូវ​ផ្នត់គំនិត ទស្សនទានអក្សរសិល្ប៍ ចំណេះដឹង ក៏​ដូចជា​បញ្រ្ជាប​នូវ​ឧត្តម​គតិ​ដែល​ជា​សារ​របស់​អ្នក​និពន្ធ​ចង់​ផ្ញើ​ទៅ​អ្នក​អានផងដែរ។
“គ្រាន់តែគេអានទៅ គេដឹងថា ស្នាដៃរបស់យើង​វាមានទម្ងន់ មាន​ខ្លឹមសារ អញ្ចឹង​អ្នកនិពន្ធត្រូវ​មានការ​ស្វែង​យល់ច្រើន​ទាក់ទង​ការ​អានសៀវភៅ ការ​សិក្សា​ស្នាដៃរៀមច្បងជាដើម…”
ចំណុច​ចុងក្រោយ​ដែល​អ្នក​និពន្ធកំណាព្យ​គួ​រយក​ចិត្តទុកដាក់ នោះ​គឺអក្ខរាវិរុទ្ធ ។ លោក វណ្ណ សារ៉េត បញ្ជាក់ថា អក្ខរាវិរុទ្ធ ចាំបាច់​ត្រូវ​តែ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ ដោយ​ត្រូវ​ពិនិត្យ​ឱ្យ​បាន​ច្រើន​លើក​ច្រើនសារក្រែង​មាន​ការ​ភ័ន្តច្រឡំ ដោយ​អក្ខរាវិរុទ្ធ ត្រូវ​គោរព​តាម​វចនា​នុក្រម​សម្តេច​សង្ឃជួនណាត​ជា​គោល ដោយ​មិន​អាច​សរសេរ​ទាំង​ប្រថុយ​ប្រថាន​នោះទេ។
តើយុវជន​គួរ​ត្រៀម​ខ្លួន​ដូចម្តេច ដើម្បីមាន​សមត្ថភាព​និពន្ធកំណាព្យ​បាន​ល្អ ?
លោក វណ្ណ សារ៉េត បាន​បញ្ជាក់ថា សំខាន់​គឺពួក​គាត់​ស្រឡាញ់​អក្សរសាស្រ្ត ស្រឡាញ់​ការ​តែងនិពន្ធ ចូល​ចិត្ត​ការតែងនិពន្ធ ឬ​ក៏​អត់? លោកថា ប្រសិន​បើពួក​គាត់​ចូលចិត្ត​ការតែងនិពន្ធ វាមិន​មាន​អ្វី​ពិបាក​នៅ​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​នោះទេ ព្រោះតែ​ទឹកចិត្ត​របស់​គាត់​បាន​ដក់​នៅ​ក្នុង​ការ​តែង​និពន្ធរួចទៅហើយ ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក វណ្ណ សារ៉េត មានវិធីច្រើន​​ដើម្បី​ឱ្យ​ក្លាយ​​ទៅជា​អ្នក​និពន្ធ​ដែល​មាន​ការ​ទទួលស្គាល់ ប៉ុន្តែ​សំខាន់​បំផុត​យុវជន​ត្រូវ​មាន​ដើមទុន​ចំណេះ​វិជ្ជាសិន បន្ទាប់​មក​ស្វែងយល់ពី​រៀម​ច្បង​ដែលមាន​បទពិសោធន៍ មានកិត្តិនាម និង​ឱ្យពួក​គាត់​ជួយ​តម្រង់ ជួយ​ចង្អុលផ្លូវ​ជាដើម ៕