នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា ៖ ការរៀនសូត្រគឺជាទ្រព្យសម្បត្តិសម្រាប់រយៈពេលវែង
ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រដល់និស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិត នៅវិទ្យាស្ថានវ៉ាន់ដា ប្រមាណជិត៤ពាន់នាក់កាលពីព្រឹកថ្ងៃចន្ទ (៣ តុលា) សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការរៀនសូត្រដែលក្មួយៗជានិស្សិតទទួលបាន គឺវាជាទ្រព្យសម្បត្តិសម្រាប់រយៈពេលវែង។
សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការចែកទ្រព្យសម្បត្តិឱ្យកូនៗ ជាលុយក្ដី ជាមាសក្ដី ជាពេជ្រក្ដីមិនប្រាកដថា ស្ថិតស្ថេរគង់វង្សទេ ប៉ុន្តែការចែកចំណេះដឹងទើបជាមូលដ្ឋាន ពាក្យចាស់គេថា កណ្ដារក៏មិនកោ កណ្តុរក៏មិនកាត់ ភ្លើងក៏មិនឆេះបាន ។ សម្តេច ហ៊ុន សែន បន្តថា ឪពុកម្ដាយមួយចំនួនគិតថា ខ្លួនមានលទ្ធភាពតែងចែកកេរ្តិ៍ឱ្យកូនរបស់ខ្លួន ប៉ុន្តែប្រសិនបើមានអគ្គិភ័យឆេះ ឬក៏មានការកលយុគ្គណាមួយកើតឡើង ពួកគេនឹងបាត់បង់អស់ ប៉ុន្តែសម្រាប់ចំណេះដឹងនៅក្នុងខួរក្បាលវិញអត់មាននរណាធ្វើអ្វីចេញនោះទេ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
“ខ្ញុំតែងតែដាស់តឿន ជាមួយអ្នកដែលមានលទ្ធភាពត្រូវខិតខំជំរុញឱ្យកូនរៀន តាមមធ្យោបាយណាក៏ដោយគឺរៀន”
នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សិស្សនិស្សិតរាប់ម៉ឺននាក់ រាប់លាននាក់កំពុងទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាល ដែលខុសពីរសម័យមុន ជាសម័យដែលសិស្សដើររកសាលា ប៉ុន្តែសម័យកាលឥឡូវនេះ សាលាដើររកសិស្សវិញម្ដង។ សម្តេច ហ៊ុន សែន បន្តថា ប្រទេសជាតិមានសន្តិភាពផ្ដល់ឱកាសឱ្យយើងមានការអភិវឌ្ឍគ្រប់ផ្នែក ដោយក្នុងនោះការតភ្ជាប់តាមរយៈគមនាគមន៍ រុញសាលារៀនទៅដល់ទីជនបទបង្កើតឱកាសសម្រាប់កុមារនៅទីជនបទ ជាពិសេសគឺកុមារីដែលឪពុកម្ដាយតែងតែមានកង្វល់ខ្លាំងជាងកូនប្រុស។
គួរជម្រាបជូនថា និស្សិតវិទ្យាស្ថានវ៉ាន់ដាប្រមាណ ៣,៨៦៦នាក់ដែលទទួលសញ្ញាបត្រ មាន​សិស្ស​នារី ៣,៣៨២នាក់ទទួលសញ្ញាបត្របញ្ចប់ការសិក្សាក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ រួមមានថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិត។ ក្នុងនោះក៏មាននិស្សិតថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ផ្នែកអាហារូបករណ៍របស់សម្តេចតេជោ និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ចំនួន ៥០នាក់ នារី ៤៧នាក់ផងដែរ៕