ក្នុងកិច្ចប្រជុំសន្និសីទភាគីនៃអនុសញ្ញាបាស៊ែល រ៉ូតាថឺដាម និងស្តុកខូម ក្រោមប្រធានបទ « ការពន្លឿនគោលដៅគ្រប់គ្រងសារធាតុគីមី និងសំណល់ប្រកបដោយសុវត្ថិភាពបរិស្ថាន» ដែលរៀបចំឡើងនៅទីក្រុងហ្សឺណែវ ប្រទេសស្វីស ឯកឧត្តម សាបូ អូហ្សាណូ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន បានលើកឡើងពីគោលជំហរ និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការចូលរួមជាមួយសហគមន៍អន្តរជាតិលើការងារកិច្ចគាំពារបរិស្ថាន និងការពារសុខភាពសាធារណៈ តាមរយះការផ្តល់សច្ចាប័នចូលជាភាគី និងបំពេញកាតព្វកិច្ចដែលបានកំណត់នៅក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងពហុភាគីវិស័យបរិស្ថាន។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម សាបូ អូហ្សាណូ ក៏បានស្នើ កឧត្តម Rolph Payet អគ្គលេខាធិកានៃអនុសញ្ញាបាស៊ែល អនុសញ្ញារ៉ូថឺដាម និងអនុសញ្ញាស្តុកខូម (BRS) បន្តផ្តល់ជំនួយបច្ចេកទេស និងថវិកាដល់កម្ពុជា ដើម្បីពង្រឹង និងបង្កើនសមត្ថភាពស្ថាប័នក្នុងការអនុវត្តកាតព្វកិច្ចក្រោមអនុសញ្ញាអន្តរជាតិពាក់ព័ន្ធនឹងការគ្រប់គ្រងសារធាតុ និងសំណល់គ្រោះថ្នាក់ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពបន្ថែមទៀត។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម Rolph Payet បានថ្លែងអំណរគុណដល់កម្ពុជាដែលបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងការបំពេញកាតព្វកិច្ចក្រោមអនុសញ្ញាបាស៊ែល រ៉ូថឺដាម និងស្តុកខូមតាមរយៈការផ្តល់របាយការណ៍ និងការរៀបចំលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ពន្ធ័នឹងការគ្រប់គ្រងសារធាតុនិងសំណល់គ្រោះថ្នាក់ ហើយនឹងទទួលយកសំណើររបស់កម្ពុជាលើការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពស្ថាប័នក្នុងការអនុវត្តអនុសញ្ញា BRS។
គួរជំរាបជូនថា កិច្ចប្រជុំសនិ្នសីទភាគីលើកទី១៦ នៃអនុសញ្ញាបាសែល ស្តីពីការត្រួតពិនិត្យចលនាដឹកជញ្ជូន និងការបោះបង់ចោលសំណល់គ្រោះថ្នាក់ឆ្លងដែន (BC COP16) កិច្ចប្រជុំសន្និសីទភាគីលើកទី១១ នៃអនុសញ្ញារ៉ូថឺដាម ស្តីពីនីតិវិធីនៃការយល់ព្រមផ្តល់ព័ត៌មានជាមុនចំពោះសារធាតុគីមី និងថ្នាំកសិកម្មគ្រោះថ្នាក់ក្នុងពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ (RC COP11) និងកិច្ចប្រជុំសន្និសីទភាគីលើកទី១១ នៃអនុសញ្ញាស្ដុកខូម ស្តីពីសារធាតុបំពុលសរីរាង្គមិនងាយបំបែកធាតុ (SC COP11) ដែលរៀបចំឡើងនៅទីក្រុងហ្សឺណែវ ប្រទេសស្វីស បានប្រព្រឹត្តធ្វើឡើងចាប់ពីថ្ងៃទី០១ ដល់ថ្ងៃទី១២ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ដែលមានអ្នកចូលរួមចំនួន ១៤០០ តំណាងអោយប្រទេសជាភាគីចំនួន១៨២ និងអង្គការអន្តរជាតិជាអ្នកអង្កេតការណ៍។
គោលបំណងសំខាន់នៃកិច្ចប្រជុំសន្និសីទភាគីនៃអនុសញ្ញាទាំងបីនេះ រួមមាន៖ ពិនិត្យលើការវឌ្ឍនភាពនិងបញ្ហាប្រឈមក្នុងការអនុវត្តអនុសញ្ញាទាំងបី ដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយសំដៅជួយដល់ប្រទេសជាភាគី, ពិភាក្សា និងសម្រេចលើសេចក្តីសម្រេច និងសំណើកែសម្រួលមាត្រាមួយចំនួនដែលបានរៀបចំដោយក្រុមការងារបច្ចេកទេស និងបានស្នើឡើងដោយប្រទេសជាភាគី ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធិភាពក្នុងការអនុវត្តអនុសញ្ញាសំដៅសឆ្លើយតបទៅនឹងគោលដៅដែលបានកំណត់, ពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើការរៀបចំផែនការសកម្មភាព និងថវិកាសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៤ និង២០២៧៕