លោក ឡាំ ឡាយ ៖ អ្នកសរសេរសៀវភៅគួរងាកមកបញ្ចូលចំណេះដឹងសង្គមក្នុងស្នាដៃរបស់ខ្លួនឱ្យបានច្រើន
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​មានសៀវភៅ និងស្នាដៃចំរុះគ្នាជាច្រើន ត្រូវ​បានដាក់លក់​នៅ​តាម​បណ្ណាគារ ដែល​វាជារឿង​ដ៏​ល្អ​បំផុត​សម្រាប់​អ្នក​អាន ក្នុង​ការ​ជម្រើសសៀវភៅ​ទៅ​តាម​ចំណង់ចំណូល​ចិត្ត ក្នុង​ការ​ទទួលបាននូវ​ចំណេះដឹង ឬក៏​បំណិនថ្មីៗ ។ សម្រាប់​លោក ឡាំ ឡាយ ដែលជាអ្នក​និពន្ធ និង​ជា​ស្ថាបនិក​អំណាន​យុវជន បានសម្តែង​ការ​យល់ឃើញថា ការសម្បូរ​ទៅ​ដោយសៀវភៅ​ដែល​ជា​ស្នាដៃចម្រុះ​ វាជារឿង​ល្អ​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ការអានរបស់ប្រជាជនយើង ប៉ុន្តែ​លោក​គិតថា សម្រាប់​អ្នក​និពន្ធ ឬ​អ្នកសរសេរសៀវភៅ គួរងាកមកបញ្ចូលនូវ​ចំណេះដឹងសង្គមទៅ​ក្នុងស្នាដៃរបស់ខ្លួនឱ្យបានច្រើន ដូចជា តថភាពសង្គមជាក់ស្ដែង ប្រវត្តិសាស្រ្ត នយោបាយនិងរូបារម្មណ៍ជាដើម។
លោក ឡាំ ឡាយ លើក​ឡើងថា សម្រាប់អ្នកនិពន្ធមិនគួរ​ចោលនោះទេនូវការ​ដាក់បញ្ចូល​ចំណេះដឹង ប្រវត្តិសាស្រ្ត នយោបាយ ទៅ​ក្នុង​ស្នាដៃ​របស់​ខ្លួន​ បើទោះជាការ​សរសេររឿងប្រលោមលោក ក៏ត្រូវមានសារសំខាន់អ្វី​មួយដែលអ្នកនិពន្ធចង់បង្ហាញទៅដល់អ្នកអាននៅក្នុងស្នាដៃរបស់ខ្លួនផងដែរ។ ក្នុងនោះ បើតាមលោក ឡាំ ឡាយ សៀវភៅអ្វីក៏អាចផ្លាស់ប្ដូរសង្គមបានដែរ ឱ្យតែអ្នកនិពន្ធ ឬអ្នកសរសេរជីកដល់ជម្រៅនៃសង្គមពិតប្រាកដ និងបានល្អិតល្អន់។ លោកបានផ្ដល់គំនិតថា ប្រលោមលោកដែលជាប្រភេទអក្សរសិល្ប៍ គួតែពិចារណាសម្រាប់អ្នកសរសេរជំនាន់ថ្មី ​ឧទាហរណ៍ដូចជារឿង ផ្កាស្រពោន ដែលបង្ហាញឱ្យមនុស្សខ្មែរដឹងថា ការបង្ខំកូនស្រីឱ្យរៀបការគឺមិនមែនជារឿងល្អនោះទេ។
“ចំពោះខ្ញុំអ្វីដែលត្រូវធ្វើគឺហាមដាច់ខាតចោលចំណេះដឹងសង្គម ចំណេះដឹងឆ្លុះបញ្ចាំង ចំណេះដឹងទស្សនៈ ចំណេះដឹងប្រវត្តិសាស្រ្ត និងនយោបាយ ព្រោះជាចំណុចចាប់ផ្ដើមក្នុងការសរសេរសៀវភៅ
អ្នកនិពន្ធសៀវភៅទស្សនៈផ្ដាច់ផ្លូវក្រោយ រូបនេះ  បន្ថែមថា ដើម្បីឱ្យសៀវភៅមួយក្បាលបោះពុម្ពចេញទៅដោយផ្ដល់ចំណេះដឹងដល់អ្នកអាន ទាល់តែមានអ្នកអានដែលយល់ពីអ្នកនិពន្ធដែរ។
“ហើយមានពេលខ្លះយើងមិនបានបណ្ដុះអ្នកអានពិតប្រាកដនោះទេ គឺយើងគ្រាន់តែពង្រឹងផ្នែកសរសេរឱ្យបានច្រើនប៉ុណ្ណោះ ។ នៅក្នុងទិដ្ឋភាពណាក៏ដោយ នៅក្នុងការនិពន្ធ អ្នកនិពន្ធ​គឺតែងមានចេតនាធ្វើឱ្យអ្នកអានយល់ពីខ្លួន ប៉ុន្តែអ្វីដែលបារម្ភជាងគេ គឺអ្នកអានមិនអាចយល់ ព្រោះតែខ្វះអ្នកអានពិតប្រាកដ”
តើអ្នកនិពន្ធ​ត្រូវ​សរសេរយ៉ាងដូចម្ដេចឱ្យអ្នកអានយល់?
បើតាម​លោក ឡាំ ឡាយ អ្នក​និពន្ធត្រូវស្គាល់អំពីអ្នកអានរបស់ខ្លួនថា តើអ្នកអានរបស់ខ្លួនស្ថិតក្នុងវ័យណា? លោកបញ្ជាក់ថា ការសរសេរដែលមិនមានទស្សនៈវិជ្ជា មិនមានការជំរុញយុវជនស្វែងរកខ្លួនឯង គឺនាំឱ្យសៀវភៅទាំងនោះផ្ដល់តែការកម្សាន្តតែមួយមុខ ហើយអ្នកសរសេរ គឺសរសេរដើម្បីតម្រូវទីផ្សារអ្នកអានតែប៉ុណ្ណោះ។ អ្នកសរសេរ ឬនិពន្ធ គឺជាការបង្ហាញអំពីតថភាពសង្គមជាក់ស្ដែង និងជួយរកគន្លឹះដើម្បីចាក់ស្ថានភាពដែលគួរតែកែប្រែបញ្ហាក្នុងសង្គម។
សម្រាប់​​លោក ឡាំ ឡាយ មាន​វិធីសាស្រ្តចំនួន៣ ក្នុង​ការ​សរសេរសៀវភៅដែលអាចផ្ដល់ចំណេះដឹង ក៏​ដូចជា​ការ​អប់រំសង្គមទៅ​ដល់អ្នកអានបាន នោះគឺ ៖
ទី១.សរសេរជាកំណាព្យ ៖ គឺជាភាសាកវី ដោយ​ការតែងកំណាព្យជាស្នាដៃតែងរបស់អ្នកនិពន្ធផ្ទាល់ នូវបញ្ចូលចំណេះដឹងរបស់អ្នកតែង ក៏​ដូចជាចំណេះដឹងសង្គម ល្អមើល ល្អអានជាដើម។
ទី២. សរសេរជាប្រលោមលោក ៖ អ្នកនិពន្ធគួរ​ប្រើសិល្ប៍វិធីរបស់ខ្លួនទាក់ទាញអ្នកអាន អ្នកស្ដាប់ ឱ្យទទួលអារម្មណ៍រំភើប ប៉ុន្តែក៏មានចំណុចដែលត្រូវរៀនសូត្រពីស្នាដៃប្រលោមលោកនោះផងដែរ។
ទី៣. ការនិពន្ធបែបរូបភាព ៖ អ្នក​និពន្ធអាចប្រើជាគំនូរភ្ជាប់ជាមួយសាច់រឿងខ្លី ដោយ​ឆ្លុះបញ្ចាំងពីបញ្ហាសង្គម និងដំណោះស្រាយក្នុងសង្គមបាន ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក ឡាំ ឡាយ បាន​បញ្ជាក់ថា ការសរសេរសៀវភៅបែបប្រលោមលោកគឺជារឿងល្អ ប៉ុន្តែអ្នកសរសេរគួរបញ្ចូលគ្រឹះទស្សនៈ ភូមិសាស្រ្ត ប្រវត្តិសាស្រ្ត នយោបាយ ទៅ​ក្នុង​សៀវភៅ​នោះ​ផង ប្រសិនបើការសរសេរសៀវភៅប្រលោមលោកមិនបញ្ជូលធាតុសំខាន់ទាំងនេះទេ វាគឺគ្រាន់តែជាសៀវភៅសម្រាប់អានកម្សាន្តអារម្មណ៍សប្បាយប៉ុណ្ណោះ៕