ភ្នំពេញ – នេះជាលើកដំបូងដែលរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានរៀបចំវេទិកាភ្នំពេញស្ដីពី “តួនាទីធនាគារខួរក្បាល អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងបរិបទថ្មី ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា” នៅព្រឹកថ្ងៃពុធ ទី០៧ ខែកញ្ញាកន្លងទៅ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា វេទិកាភ្នំពេញលើកទី១ ជាឱកាសប្រមូលផ្ដុំបញ្ញាញាណរបស់ជាតិ និងដៃគូអន្តរជាតិ ដើម្បីជជែកពិភាក្សាពីបញ្ហាប្រឈមនានាដែលកំពុងកើតមានក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជានៅក្នុងតំបន់ និងនៅលើពិភពលោក។
ទន្ទឹមគ្នានេះ វេទិកាភ្នំពេញលើកទី១ នឹងក្លាយជាមធ្យោបាយលើកកម្ពស់កិច្ចសន្ទនា និងការទទួលយកក្នុងកម្រិតទូលំទូលាយពីវាគ្មិនកិត្តិយសជំនាញជាតិ និងអន្តរជាតិ ដែលមានដូចជា ប្រទេសកម្ពុជា ឥណ្ឌូណេស៊ី ឡាវ ម៉ាឡេស៊ី ថៃ វៀតណាម ចិន សហរដ្ឋអាមេរិក អ៊ីតាលី និងអូស្ត្រាលីជាដើម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យង់ ពៅ បានបញ្ជាក់ថា “វេទិកាភ្នំពេញស្ដីពីតួនាទីធនាគារខួរក្បាល អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងបរិបទថ្មី ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នាប្រៀបដូចវេទិកា «មុំគំនិតបី» ដែលសំដៅទៅលើក្រុមធនាគារខួរក្បាល អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ។”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានបន្ថែមដែរថា «មុំគំនិតបី» នឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរួមចំណែកទ្រទ្រង់អំណាចសង្គម ធានាស្ថិរភាព វឌ្ឍនភាព និងវិបុលភាពសង្គម។ លើសពីនេះគំនិតនៃវេទិកានឹងវិភាគទានក្នុងការងារតាក់តែងគោលនយោបាយប្រកបដោយគុណភាព គណនេយ្យភាព តម្លាភាព និងបរិយាប័ន្ន។
បើតាមអ្នកជំនាញ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា «មុំគំនិតបី» ខាងលើនេះ ត្រូវការជាចាំបាច់នូវកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារបស់រដ្ឋាភិបាល ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមចំពោះមុខនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅអនាគត ដែលតម្រូវឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធស្វែងរកអភិក្រមមុំគំនិតថ្មីៗជាលំនាំគំរូមួយ។
សូមបញ្ជាក់ថា នេះជាវេទិកាភ្នំពេញលើកទី១ បានរៀបចំឡើងក្រោមកិច្ចផ្ដួចផ្ដើមរបស់ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត គិន ភា ប្រធានវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃកម្ពុជា នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា។ វេទិកានេះ មានវត្តមានអ្នកជំនាញ ព្រមទាំងអ្នកស្រាវជ្រាវជាតិ និងអន្តរជាតិពហុវិស័យ បានប្រព្រឹត្តិទៅនៅរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា៕