គណៈវិស្វករ​កម្ពុជា លើកទឹកចិត្ត​វិស្វកម្ម​អាស៊ាន រួមគ្នា​រកដំណោះស្រាយបញ្ហា​ប្រឈម​​កើតចេញពី​ការ​វិវឌ្ឍ​ឧស្សាហកម្ម ៤.០
ភ្នំពេញ – ក្នុងពិធីបិទ​សន្និសីទ​នៃអង្គការ​សហព័ន្ធ​វិស្វកម្ម​អាស៊ាន​លើកទី៤០ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និងជា​ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​គណៈវិស្វករ​កម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្ត​​ដល់​ស្ថាប័ន​វិស្វកម្ម នៃបណ្តា​ប្រទេស​សមាជិកអាស៊ាន​នីមួយៗ ​បង្កើន​ល្បឿន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុងក្របខណ្ឌ​អាស៊ាន​ត្រិះរិះរកដំណោះស្រាយ​នូវ​រាល់បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​កើតចេញ​ពី​ការ​វិវឌ្ឍឧស្សាហកម្ម​៤.០។
ក្នុងសន្និសីទរយៈពេល​២ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី៦-៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ អង្គការ​សហព័ន្ធវិស្វកម្មអាស៊ានបានសម្រេច​ចេញ​នូវ «សេចក្តី​ថ្លែង​ការណ៍​ភ្នំពេញ ស្តីពី​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​តួនាទី​វិស្វករ ក្នុង​យុគសម័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ៤.០» ដែល​បញ្ជាក់ពីការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​របស់អង្គការសហព័ន្ធវិស្វកម្មអាស៊ានក្នុងការពង្រឹង និងបង្កើនការត្រៀមលក្ខណៈរបស់វិស្វករ និងវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវនានាក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដើម្បីប្រឈមនឹងការផ្លាស់ប្តូរ និងប៉ះពាល់ផ្សេងៗ ដែលនឹងកើតមានឡើងក្នុងយុគសម័យឧស្សហកម្ម ៤.០។