ភ្នំពេញ – កិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានបានប្រព្រឹត្តឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដោយធ្វើការផ្លាស់ប្ដូរវេនសម្រាប់ប្រទេសទាំង១០របស់សមាជិកអាស៊ានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ ដោយឡែកកម្ពុជាបានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះជាលើកទី៣ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ។ សម្រាប់ឱកាសធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនេះ យុវជនកម្ពុជាគួរខិតខំ និងសង្វាតស្វែងយល់អំពីបញ្ហាប្រទេសជាតិ ក៏ដូចជាការពិភាក្សាស្វែងរកបញ្ហា និងដំណោះស្រាយផ្សេងៗដែលថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេសត្រូវធ្វើ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់កញ្ញា តូវ ជីង ស័ង ជាប្រតិភូយុវជនអាស៊ានតំណាងកម្ពុជា។
កញ្ញា តូវ ជីងស័ង បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាប្រតិភូយុវជន គឺត្រូវមានការប្ដេជ្ញាចិត្ត និងទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ ដោយសារដំណើរការនៃកម្មវិធី និងដំណើរការនៃការជ្រើសរើសនូវប្រតិភូយុវជនតំណាងតម្រូវឱ្យឆ្លងកាត់វគ្គជម្រុះ ក៏ដូចជាវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលជាច្រើន។ កញ្ញាបានបញ្ជាក់ថា ប្រតិភូយុវជនក្នុងកម្មវិធីជំនួបថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលអាស៊ាន ជាមួយតំណាងយុវជនអាស៊ាននេះគឺត្រូវជ្រើសរើសចេញពីចំណោមប្រតិភូយុវជនដែលធ្លាប់ចូលរួមកម្មវិធីកិច្ចសន្ទនាយុវជនលើកទី១ នៅខេត្តសៀមរាបកាលពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ ។
កញ្ញា តូវ ជីងស័ង បានបន្ថែមថា មូលហេតុនៃការជ្រើសរើសយកយុវជនដែលមកពីកម្មវិធីកិច្ចសន្ទនាយុវជនលើកទី១ ព្រោះក្នុងជំនួបថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលអាស៊ាន ប្រតិភូយុវជនតំណាងត្រូវបានផ្ដល់ឱកាសឱ្យឡើងអានក៏ដូចជាដាក់ស្នើអនុសាសន៍គោលនយោបាយរួមដែលយុវជនសម្រេចបានក្នុងកម្មវិធីកិច្ចសន្ទនាយុវជនអាស៊ានលើកទី១ ដែលក្នុងពេលនោះអនុសាសន៍គោលនយោបាយក៏ត្រូវបានដាក់ស្នើរ និងពិភាក្សាជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីអប់រំ និងយុវជន និងអគ្គរដ្ឋលេខាធិការអាស៊ាន ផងដែរ។
យុវតីវ័យ២២ឆ្នាំរូបនេះបានបន្តទៀតថា អនុសាសន៍គោលនយោបាយរួមនេះត្រូវបានសង្ខេប និងពិនិត្យឡើងវិញជាច្រើនលើក ដើម្បីធានាបានថាអនុសាសន៍ដែលបានសម្រេចរួមនោះមានភាពត្រឹមត្រូវ និងមានបរិយាបន្នសម្រាប់យុវជនគ្រប់រូប មិនសម្រាប់តែយុវជនកម្ពុជា ប៉ុន្តែសម្រាប់យុវជនទាំងអស់នៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន ។
កញ្ញា តូវ ជីងស័ង
“ក្នុងនាមជាប្រតិភូយុវជនតំណាងត្រូវមានយ៉ាងហោចណាស់៣ចំណុច ទី១ចំណេះដឹង ទី២ចំណេះធ្វើ និងទី៣ទំនួលខុសត្រូវ”
កញ្ញា ជីងស័ង បានលើកឡើងបន្តថា យុវជនត្រូវមានចំណេះដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា បំណិនឌីជីថល និងចំណេះដឹងផ្នែកភាសាអង់គ្លេស ព្រោះបច្ចុប្បន្នយើងកំពុងស្ថិតក្នុងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម៤.០ ដែលបច្ចេកវិទ្យា និងអក្ខរកម្មឌីជីថល បានរួមចំណែកដ៏ធំក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ និងសមត្ថភាពយុវជន។ ចំណែកឯ ចំណេះដឹងផ្នែកភាសាអង់គ្លេសបានក្លាយជាស្ពានក្នុងការទំនាក់ទំនង ដោយអាស៊ានបានកំណត់យកភាសានេះជាភាសាគោលសម្រាប់ទំនាក់ទំនងក្នុងតំបន់។ ជាបន្ទាប់គឺចំណេះធ្វើ ក្រៅពីការសិក្សាក្នុងសាលាយុវជនគួរមានជំនាញទន់ផ្សេងៗ ដូចជាការចេះសម្របខ្លួនទៅតាមបរិបទការងារ ជាពិសេសការងារជាក្រុម ដើម្បីធានាបាននូវការសហការណ៍ដ៏ល្អប្រសើររវាងយុវជនក្នុងតំបន់។
យុវតីប្រតិភូយុវជនតំណាងកម្ពុជារូបនេះបន្ថែមថា ក្នុងនាមជាយុវជនតំណាងប្រទេសគឺត្រូវមានស្មារតីទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ «យុវជនត្រូវចាំថាទង់ជាតិប្រទេសកម្ពុជាគឺនៅលើស្មារបស់ពួកគេជានិច្ច» ដូច្នេះ រាល់ឥរិយាបថ ការស្លៀកពាក់និងពាក្យសម្តី ត្រូវមានភាពសមរម្យ ប្រកបដោយសីលធម៌ និងការរៀបចំឱ្យបានល្អដើម្បីបង្ហាញអំពីតម្លៃ និងសមត្ថភាពរបស់យុវជនកម្ពុជាទាំងមូល ។
ក្នុងឱកាសចែករំលែកបទពិសោធន៍នេះ កញ្ញា តូវ ជីងស័ង សូមលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់ឱ្យខិតខំប្រឹងប្រែង ចាប់យកឱកាសដើម្បីពង្រឹង និងអភិវឌ្ឍខ្លួនសមត្ថភាពផ្ទាល់ខ្លួន និងសម្រាប់ជាប្រយោជន៍ប្រទេសជាតិដូចពាក្យមួយឃ្លាបានលើកឡើងថា « យុវជនជាសសរទ្រូងនៃប្រទេសជាតិ» ៕