រាជធានីខេត្ត​ទាំង២៥ ទូទាំងប្រទេស​កម្ពុជា បានបញ្ចប់​ការ​បន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល
គិត​មក​ដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ រាជធានី​ខេត្ត​ទាំង​២៥ នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​បញ្ចប់​ការ​បន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF) ក្នុងនោះមានភូមិ​ចំនួន ១៤ ៥៧៦ ឃុំចំនួន ១៦៥២ ស្រុកចំនួន១៦៣ ក្រុងចំនួន៣៣ និង​ខណ្ឌចំនួន១៤, នេះ​បើតាម​ការ​លើកឡើង​របស់​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក្នុង​សារលិខិតអបអរសាទរទិវាជាតិ​លើក​កម្ពស់​អនាម័យ​ជនបទ លើកទី១៦។
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ​ចាត់ទុកថា នេះជា​សមិទ្ធផល​ជាប្រវត្តិសាស្រ្ត​បន្ថែម​ថ្មី​មួយ​ទៀត​របស់​កម្ពុជា ខណអត្រា​គ្របដណ្តប់​អនាម័យ​ជនបទបាន​កើន​ឡើង​ពី៩០ភាគរយ នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤ ដល់៩៥ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ​២០២៥នេះ នឹង​ឱ្យសម្រេច​បាន​១០០ភាគរយ នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០។
សមិទ្ធផល​ដែលសម្រេច​បាន​នេះ បញ្ជាក់​ឱ្យ​ឃើញ​យ៉ាង​ច្បាស់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល ភាគីពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ ព្រមទាំង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទាំង​ប្រទេសផងដែរ បាន​រួមគ្នា​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​អនុវត្ត​ការងារ​លើក​កម្ពស់​អនាម័យ​ជនបទប្រកបដោយ​ការយកចិត្ត​ទុកដាក់ខ្ពស់ ស្របតាម​គោលនយោបាយ​យុទ្ធសាស្រ្ត ផែនការ​សកម្មភាព និងយន្តការដែលបានដាក់ចេញ​នាពេល​កន្លងមក។ លទ្ធផលនេះ ក៏​បានបង្ហាញ​ឱ្យ​ឃើញ​ការ​ប្រែប្រួល​ជាវិជ្ជមាន​នូវ​កម្រិត​នៃការ​យល់ដឹង​អំពីការ​ប្រតិបត្តិអនាម័យល្អ។
សូមជំរាបជូនថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កំណត់​យកថ្ងៃទី១៣ ខែវិច្ឆិកា ជាថ្ងៃប្រារព្ធ​ទិវាជាតិ​លើក​កម្ពស់​អនាម័យជនបទ ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ និង​បង្កើន​ការយល់ដឹង​អំពីសារៈសំខាន់ នៃការ​លើក​កម្ពស់​អនាម័យជនបទ និង​រួមគ្នា​ធ្វើឱ្យ​ស្ថានភាពអាម័យ​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​ប្រសើរឡើង ដើម្បីឈាន​ទៅ​សម្រេច​បាន​នូវ​គោលដៅ​ដែលបាន​កំណត់​ក្នុងគោលនយោបាយជាតិស្តីពី​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត និង​អនាម័យ។
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលបានលើកឡើងថា ការលើក​កម្ពស់​អនាម័យ​ជនបទ នៅតែជា​ការងារ​អាទិភាព​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល, ជាក់ស្តែង យុទ្ធសាស្រ្ត​បញ្ចកោណ​ដំណាក់កាលទី១ និងកម្មវិធីនយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​នីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា​សម្រាប់ការកសាង និង​ការការពារ​មាតុភូមិ​ឆ្នាំ​២០២៣-២០២៨ បានបញ្ជាក់​យ៉ាង​ច្បាស់អំពី​ការ​បន្ត​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍជនបទ តាមរយ​ការ​កែលម្អ​លក្ខខណ្ឌ​នៃការ​រស់​នៅ​របស់​សហគមន៍​ជនបត ដោយផ្តោត​ជាសំខាន់​លើ​ការ​ពង្រីក​វិសាលភាព នៃការផ្តល់​សេវាផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត និង​អនាម័យ​ជនបទ​ឱ្យ​បាន​១០០ភាគរយ នៅ​ឆ្នាំ២០៣០៕