ចាប់ផ្តើមតាំងពីដើមខែវិច្ឆិកា មកម្ល៉េះ ពោលគឺនៅក្នុងឆ្នាំសិក្សាថ្មី ២០២៥-២០២៦នេះ វិទ្យាល័យចំនួន៤៩ ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅក្បែរតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងវិទ្យាល័យដែលមានមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ កំពុងតែអនុវត្តការសាកល្បងបង្រៀននូវគន្លងវិជ្ជាជីវៈទៅដល់សិស្សានុសិស្ស ដែលជាគន្លងអប់រំថ្មី បន្ថែមលើគន្លងអប់រំវិទ្យាសាស្រ្ត និងគន្លងវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់គន្លងអប់រំវិជ្ជាជីវៈ ដែលជាគន្លងអប់រំថ្មីនេះ ក្រសួងបានដាក់បញ្ចូលនូវជំនាញជាច្រើនដែលសិស្សានុសិស្សអាចជ្រើសរើសបាន រួមាន មេកានិក ក្សេតសាស្រ្ត បសុវប្បកម្ម អគ្គិសនី បច្ចេកទេសកុំព្យូទ័រ កសិកម្មវៃឆ្លាត អភិវឌ្ឍកសិកម្ម សិល្បៈ កែច្នៃចំណីអាហារ និងការិយាល័័យជួរមុខជាដើម។
បើតាមលោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា តាមរយៈការអនុវត្តគន្លងអប់រំវិជ្ជាជីវៈក្នុងឆ្នាំនេះ ក្រសួងនឹងពិនិត្យវាយតម្លៃ ហើយសម្រេចចិត្តបន្តពីការពង្រីកវិសាលភាពការងារនេះ ទៅអនាគតបន្តទៀត។
សម្រាប់ការអនុវត្តគន្លងអប់រំថ្មី ក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦នវ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសហការជាមួយ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) និងសាកលវិទ្យាល័យពាណិជ្ជសាស្ត្រអេស៊ីលីដា ដោយដំណើរការថ្នាក់រៀនគន្លងវិជ្ជាជីវៈជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ និងជំនាញគណនេយ្យ ក្រោមការសម្របសម្រួលដោយនាយកដ្ឋានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ នាយកដ្ឋានពាក់ព័ន្ធ និងវិទ្យាល័យបឹងត្របែក (កម្មវិធីសាលាជំនាន់ថ្មី) នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រៀបចំការរៀនទៅលើជំនាញកុំព្យូទ័រ និងជំនាញគណនេយ្យ នៅតាមវិទ្យាល័យធនធាន វិទ្យាល័យក្បែរតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងវិទ្យាល័យដែលមានមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ ក្នុងនោះជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ សរុបចំនួន២៦វិទ្យាល័យ ស្ថិតនៅក្នុងរាជធានីខេត្តចំនួន៩ ដែលមានសិស្សរៀនសរុបចំនួន ៤២០នាក់ ស្រី ១៤៧នាក់ និងជំនាញគណនេយ្យ ចំនួន ៩៤នាក់ ស្រី ៥៣នាក់ ស្ថិតក្នុង៦វិទ្យាល័យ ស្ថិតក្នុង៦រាជធានីខេត្ត។
ក្នុងឱកាសទស្សនកិច្ចការអនុវត្តគន្លងអប់រំថ្មីនៅវិទ្យាល័យទេពប្រណម្យ ស្ថិតក្នុងខេត្តកណ្តាល កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការអនុវត្តគន្លងអប់រំថ្មី របស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ គណៈគ្រប់គ្រង ក្នុងកិច្ចសហការដ៏ល្អជាមួយក្រុមការងារជំនាញរបស់ក្រសួង ដោយបានរៀបចំកម្មវិធីគាំទ្រជាច្រើនដើម្បីជំរុញដល់ការអនុវត្តគន្លងអប់រំថ្មីឱ្យជោគជ័យនូវជំហានទី១ ឆ្លើយតបនឹងគោលដៅពង្រីកបន្ថែមនូវមធ្យមសិក្សា និងចក្ខុវិស័យនៃការអនុវត្តគន្លងអប់រំ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍បន្ថែមក្នុងការរៀបចំគន្លងអប់រំថ្មីនេះឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពថែមទៀត ដោយត្រូវមានកម្មវិធីសិក្សាបណ្តោះអាសន្ន និងរៀបចំជាសៀវភៅគោលជាជំនួយដល់ការរៀន និងបង្រៀននូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យា និងគណនេយ្យ, រៀបចំជាវីដេអូបង្ហាញពីវិធីសាស្ត្របង្រៀនទំនើបថ្មីៗ និងធ្វើទំនើបកម្មកម្មវិធីសិក្សា។
ត្រូវបន្តបណ្តុះបណ្តាលគ្រូជំនួយ និងជំរុញសិស្សពូកែឱ្យក្លាយជា Mentor , ចេញសេចក្តីណែនាំអំពីនិតីវិធីនៃការអនុវត្តគន្លងថ្មី ដូចជា កិច្ចប្រជុំជាមួយអាណាព្យាបាល ការតម្រង់ទិសសិស្ស ការធ្វើតេស្តដើម្បីវិភាគសមត្ថភាពសិស្ស កំណត់ភាពសមស្របសម្រាប់មុខវិជ្ជា/ជំនាញដែលត្រូវរៀន, រៀបចំទស្សនៈកិច្ចសិក្សា, បញ្ចូលមុខវិជ្ជាសហគ្រិនភាពក្នុងកម្មវិធី ឬក្រៅកម្មវិធី, ជ្រើសរើសទីតាំង វិនិយោគលើរចនាសម្ព័ន្ធ ស្តង់ដាកម្មវិធីសិក្សា និងបន្តកែលម្អប្រព័ន្ធឌីជីថល។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី លើកទឹកចិត្តឱ្យសាលារៀនគោលដៅទាំងអស់ បន្តរៀនសូត្រពីឧត្តមានុវត្តន៍ទៅវិញទៅមក ដើម្បីរួមគ្នាបន្តកែលម្អការអនុវត្តគន្លងអប់រំថ្មីនេះឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ស្របតាមចក្ខុវិស័យអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងបរិការណ៍មួយដែលប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវរៀបចំប្រព័ន្ធអប់រំឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងដំណើរវិវត្តនៃការអប់រំ និងការវិវត្តនៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ តំបន់ និងសាកលលោក។
សូមរំឭកដែរថា តបតាមអនុសាសន៍ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដាក់ឱ្យអនុវត្តសាកល្បងគន្លងអប់រំថ្មី រួមមាន គន្លងវិទ្យាសាស្រ្ត គន្លងវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម និងគន្លងវិជ្ជាជីវៈ ចាប់ពីថ្នាក់ទី១០ នៅតាមវិទ្យាល័យចំណេះទូទៅនិងបច្ចេកទេស វិទ្យាល័យដែលមានអគារធនធាន វិទ្យាល័យដែលស្ថិតនៅក្បែរតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងវិទ្យាល័យដែលស្ថិតនៅតំបន់ដែលមានដំណើរការសេដ្ឋកិច្ច។ ដើម្បីជំរុញការចូលរៀននៅមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ រក្សាសិស្សនៅក្នុងសាលារៀន និងកាត់បន្ថយការបោះបង់ការសិក្សា រាជរដ្ឋាភិបាល បានជំរុញឱ្យគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធចូលរួមអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំតម្រង់ទិសការសិក្សាសិស្សចាប់ពីថ្នាក់ទី៧ ដល់ថ្នាក់ទី៩ ដើម្បីធានាថាសិស្សបានទទួលព័ត៌មានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយមុននឹងជ្រើសរើសគន្លងសិក្សា៕