នាយកសាលា TVET ៖ យុវជន​ដែល​ទទួលការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ១,៥លាននាក់ ផ្តើមចុះកម្មសិក្សា​នៅ​តាម​ក្រុមហ៊ុន ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព
ក្រោយ​ពី​សិក្សា​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​​អស់រយៈពេល​ជាង​៣ខែរួចមក ពេលនេះ​យុវជន​ដែល​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ១,៥លាននាក់ វគ្គទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានផ្តើម​ចុះ​កម្មសិក្សា​​នៅ​តាម​ក្រុមហ៊ុនឯកជនផ្សេងៗ ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពលើ​ការ​អនុវត្តផ្ទាល់ ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​ការ​សិក្សា​ទ្រឹស្តី​នៅ​ក្នុងថ្នាក់រៀន។
លោក យ៉ោក សុទ្ធី នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា សិក្ខា​កាម​ដែល​កំពុង​សិក្សា​ក្នុង​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ១,៥លាននាក់ ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ចុះ​កម្មសិក្សា​នៅ​តាម​ក្រុមហ៊ុនឯកជន និង​ការ​ដ្ឋាន​ជា​បណ្តើរៗហើយ ដោយ​លោកបញ្ជាក់ថា ការ​ចុះ​កម្មសិក្សា គឺមាន​សារ​សំខាន់​ណាស់សម្រាប់​សិក្ខាកាម​ដែលសិក្សា​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ពីព្រោះ​ការ​ចុះ​កម្មសិក្សា គឺជា​ការ​ផ្សារភ្ជាប់​ទៅនឹង​មេរៀនដែលបានសិក្សា​នៅក្នុងថ្នាក់ ហើយ​កម្មសិក្សា​ក៏​ជាផ្នែកមួយ​​លើ​ការ​ពង្រឹង​បន្ថែម​ពី​លើ​ការ​អនុវត្ត​នៅ​រោងជាង​ដែលមាន​ស្រាប់​នៅ​ក្នុងវិទ្យាស្ថានផងដែរ។
លោក យ៉ោក សុទ្ធី នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស
បើតាម​លោកនាយកវិទ្យាស្ថាន ការ​ចុះកម្មសិក្សា​នេះ សិក្ខា​កាម​ទទួលបាន​នូវ​ឱកាស​សំខាន់ចំនួន៣ គឺ ទី១ សិក្ខា​កាម​អាច​ពិនិត្យ​បរិស្ថានការងារ​នៅ​ជុំវិញ​ខ្លួន​ដែលជា​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន, ទី២ សិក្ខាកាម​អាច​ហាត់​ផ្ទាល់​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន និង​ ទី៣ សិក្ខាកាម​មាន​ឱកាស​ជ្រើសរើស​ធ្វើការ​នៅក្រុមហ៊ុន​ឯកជននោះ​តែម្តង​បន្ទាប់ពី​ហាត់ការរួច។
ដោយឡែកលោក ជិន តារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកទេស​ឧស្សាហកម្ម នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក៏​បានលើកឡើងដែរថា សម្រាប់វិទ្យាស្ថានរបស់លោក​ ក៏​បានបញ្ជូនសិក្ខាកាម​ចុះ​ទៅ​ធ្វើកម្មសិក្សា​នៅ​តាម​ក្រុមហ៊ុន​ដូចគ្នា​ដែរ ក្រោយ​ពីធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាល​អស់​រយៈពេល​ប្រមាណជាង៣ខែមកនេះ ។ លោក ជិន តារ៉ា មានប្រសាសន៍ថា ការចុះកម្មសិក្សាពិតជាមានសារសំខាន់ណាស់សម្រាប់សិក្ខាកាមសិក្សាជំនាញ ហើយវាក៏ជាឱកាសសិក្សាមួយសំខាន់បន្ថែមពីលើការអនុវត្តដែលមានស្រាប់នៅក្នុងថ្នាក់។
លោក ជិន តារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកទេស​ឧស្សាហកម្ម
គួរ​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់ បានបើកបវេសនកាល​វគ្គទី១ កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រោយ​ពីប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ ដោយ​សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី កាលពីថ្ងៃទី១៤ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ។ កម្មវិធីនេះ មានចក្ខុវិស័យក្នុងការផ្តល់​នូវ​ជំនាញ​ប្រចាំជីវិត​ពិតប្រាកដ​ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយរងហានិភ័យ ដើម្បី​ទទួលបាន​ឱកាស​ការងារ និង​បង្កើត​ការងារ​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​ប្រកបដោយ​ភាពម្ចាស់ការ មានគុណភាព និង​ផលិតភាពខ្ពស់ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ និង​ឆ្លើយតប​បាន​តាម​តម្រូវការ​ទីផ្សារការងារ ។ ជារួម​កម្មវិធីនេះ នឹងលើក​កម្ពស់កម្រិតជីវភាពរស់នៅ​របស់គ្រួសារ នៃយុវជន​គោលដៅ​ឱ្យ​បានល្អប្រសើរ និង​ចាកផុតពីបន្ទាត់ នៃភាពក្រីក្រ៕