ក្រោយពីសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសអស់រយៈពេលជាង៣ខែរួចមក ពេលនេះយុវជនដែលចូលរួមក្នុងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ១,៥លាននាក់ វគ្គទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានផ្តើមចុះកម្មសិក្សានៅតាមក្រុមហ៊ុនឯកជនផ្សេងៗ ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពលើការអនុវត្តផ្ទាល់ ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយការសិក្សាទ្រឹស្តីនៅក្នុងថ្នាក់រៀន។
លោក យ៉ោក សុទ្ធី នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា សិក្ខាកាមដែលកំពុងសិក្សាក្នុងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ១,៥លាននាក់ ត្រូវបានបញ្ជូនចុះកម្មសិក្សានៅតាមក្រុមហ៊ុនឯកជន និងការដ្ឋានជាបណ្តើរៗហើយ ដោយលោកបញ្ជាក់ថា ការចុះកម្មសិក្សា គឺមានសារសំខាន់ណាស់សម្រាប់សិក្ខាកាមដែលសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ពីព្រោះការចុះកម្មសិក្សា គឺជាការផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងមេរៀនដែលបានសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់ ហើយកម្មសិក្សាក៏ជាផ្នែកមួយលើការពង្រឹងបន្ថែមពីលើការអនុវត្តនៅរោងជាងដែលមានស្រាប់នៅក្នុងវិទ្យាស្ថានផងដែរ។
បើតាមលោកនាយកវិទ្យាស្ថាន ការចុះកម្មសិក្សានេះ សិក្ខាកាមទទួលបាននូវឱកាសសំខាន់ចំនួន៣ គឺ ទី១ សិក្ខាកាមអាចពិនិត្យបរិស្ថានការងារនៅជុំវិញខ្លួនដែលជាក្រុមហ៊ុនឯកជន, ទី២ សិក្ខាកាមអាចហាត់ផ្ទាល់ជាមួយក្រុមហ៊ុនឯកជន និង ទី៣ សិក្ខាកាមមានឱកាសជ្រើសរើសធ្វើការនៅក្រុមហ៊ុនឯកជននោះតែម្តងបន្ទាប់ពីហាត់ការរួច។
ដោយឡែកលោក ជិន តារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក៏បានលើកឡើងដែរថា សម្រាប់វិទ្យាស្ថានរបស់លោក ក៏បានបញ្ជូនសិក្ខាកាមចុះទៅធ្វើកម្មសិក្សានៅតាមក្រុមហ៊ុនដូចគ្នាដែរ ក្រោយពីធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលអស់រយៈពេលប្រមាណជាង៣ខែមកនេះ ។ លោក ជិន តារ៉ា មានប្រសាសន៍ថា ការចុះកម្មសិក្សាពិតជាមានសារសំខាន់ណាស់សម្រាប់សិក្ខាកាមសិក្សាជំនាញ ហើយវាក៏ជាឱកាសសិក្សាមួយសំខាន់បន្ថែមពីលើការអនុវត្តដែលមានស្រាប់នៅក្នុងថ្នាក់។
នាយកវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្មបន្ថែមថា ក្រុមហ៊ុនឯកជននឹងធ្វើការជ្រើសរើសសិក្ខាកាមចុះកម្មសិក្សាទាំងឡាយណាដែលមានឥរិយាបទការងារល្អអំឡុងពេលហាត់ការ ចូលធ្វើការជាបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុននោះពេញសិទ្ធិផងដែរ។ ដូច្នេះសិក្ខាកាមដែលចុះកម្មសិក្សាត្រូវតែធ្វើយ៉ាងណាខិតខំយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្រ ដើម្បីទាក់ចិត្តក្រុមហ៊ុនឯកជននោះ។
គួរបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់ បានបើកបវេសនកាលវគ្គទី១ កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ក្រោយពីប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការ ដោយសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី កាលពីថ្ងៃទី១៤ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ។ កម្មវិធីនេះ មានចក្ខុវិស័យក្នុងការផ្តល់នូវជំនាញប្រចាំជីវិតពិតប្រាកដដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ដើម្បីទទួលបានឱកាសការងារ និងបង្កើតការងារដោយខ្លួនឯងប្រកបដោយភាពម្ចាស់ការ មានគុណភាព និងផលិតភាពខ្ពស់ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ និងឆ្លើយតបបានតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារ ។ ជារួមកម្មវិធីនេះ នឹងលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពរស់នៅរបស់គ្រួសារ នៃយុវជនគោលដៅឱ្យបានល្អប្រសើរ និងចាកផុតពីបន្ទាត់ នៃភាពក្រីក្រ៕