នាយកសាលា IAMA ៖ កុមារចេះគិតលេខលឿនរហ័សនឹងក្លាយជាមនុស្សពូកែវិភាគនិងដោះស្រាយបញ្ហា
ភ្នំពេញ – តាំងពីអតីតកាលរហូតមក​ដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន គណិតវិទ្យាជា​វិជ្ជាសំខាន់​មួយកំពុងប្រើប្រាស់​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​វិទ្យាសាស្រ្ត និងជីវភាព​រស់​នៅ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​របស់​មនុស្ស​ជាតិ ។ រាល់ថ្ងៃគណិតវិទ្យាបាន​​ជួយ​សម្រួល​ដល់កិច្ច​ការជាច្រើន រាប់ទាំងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចពាណិជ្ជកម្ម វប្បធម៌ ទំនាក់ទំនង ព្រម​ទាំង​ការអបរំជាដើម ។ ដើ​ម្បី​ប្រើ​ប្រាស់​ចំណេះដឹ​ងទាំងនេះឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព មនុស្សចាំបាច់ត្រូវចេះមូលដ្ឋានគណិតវិទ្យាតាំងពីវ័យកុមារ ។ លោក សុខ វិចិត្រ នាយកសាលា IAMA Cam​bo​di​a​ កំពុង​បង្ហាត់កុមារឱ្យចេះគណនាលេខលឿនរហ័ស បាននិយាយថា ប្រសិន​បើ​កុមារ​ទទួល​បាន​ចំណេះ​ដឹង​គណិតវិទ្យា​តាំងពីតូច នោះនឹងជួយ​ជំរុញ​ការ​គិត​របស់​ពួក​គេ​​កាន់តែប្រសើរ ។
លោក សុខ វិចិត្រ នាយកសាលា IAMA Cambodia មានប្រសាសន៍ថា កុមារមានមូលដ្ឋានគិតលេខលឿនរហ័សទទួលបានផលចំណេញដោយផ្ទាល់ និង​​ដោ​យ​​​​ប្រយោលពីការសិក្សារបស់ពួកគេ ។ ផលចំណេញដោយផ្ទាល់ ឬផលចំណេញដែលអាចមើលឃើញ គឺកុមារនឹងពូកែគិតលេខ ហើយអាចជួយ​ឱ្យ​ការ​សិក្សា​គណិ​តវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា ជីវវិទ្យា និងមុខវិទ្យានានាមានទំនាក់ទំនងគ្នាបានល្អ និងគណនាបានលឿនជាងគេ ។
” ឧទាហរណ៍ពេលធ្វើប្រមាណវិធីណាមួយ កុមារគ្រាន់តែមើលតែលេខហ្នឹង គឺគាត់អាចសរសេរចម្លើយយកតែម្ដង ។ ដូច្នេះ​ហើយ​ក្មេង​អាច​ចំណេញ​ទាំង​ពេល​វេលា ​និងបានពន្លឿនការគិតរបស់គាត់ឱ្យទៀតផង
ដោយ​ឡែក​ផលចំណេញដោយប្រយោល ឬផលចំណេញដែលមិនអាចមើលឃើញភ្លាមៗបាន គឺ​ជួយបណ្តុះភាពជាអ្នកដឹកនាំដល់កុមារ ​ជួយ​ឱ្យ​កុមារ​គិត​បាន​រហ័ស ​ចេះជំនាញនិយាយស្ដីមានហេតុផល និងចេះរៀបចំផែនការជីវិតបានល្អជាមុន ឬក៏រៀបចំផែនការការងារផ្សេងៗជាដើម។ ​លោកបន្តថា ជា​ធម្មតា​អ្នក​ដែល​​ពូកែគណិតវិទ្យា ជាមនុស្ស​ដែល​មានរបស់សំខាន់មួយខុសពីមនុស្សទូទៅ នោះគឺមានការចងចាំល្អ និង​ចងចាំបាន​រយៈពេលវែង ហើ​យ​ថែម​ទាំង​អាច​បញ្ចេញ​រាល់ការចងចាំទាំងឡាយមកវិញលឿនជាងមនុស្សធម្មតា ។
ត្រឡប់មកវិញ លោក សុខ វិចិត្រ ចង់ឱ្យ​ឪពុកម្តាយទាំងឡាយ​ព្យាយាមរិះរកវិធីយ៉ាងណាជួយជំរុញកូនឱ្យឆ្លាត ឱ្យពូកែ ដោយ​កុំ​បណ្តោយ​ឱ្យកូនបាត់បង់ឱកាស​ទទួ​ល​បានការអប់រំ​ៗ ប៉ុន្តែក៏កុំរំពឹងថា ទាល់តែកូនរៀនបានលេខ១ ទើបអាចក្លាយទៅជាមនុស្សឆ្លាត ។
លោក សុខ វិចិត្រ បានបញ្ជាក់ថា ពាក្យថាឆ្លាតនិងពូកែត្រង់ចំណុចនេះ សម្តៅ​ដល់កុមារ​ដែល​មាន​​ការ​គិតលឿន​រហ័ស ​អាច​មើល​ឃើញ​បញ្ហា​មុន​គេ​ និង​មើល​ឃើ​ញដំណោះស្រាយមុនគេ ចេះវិភាគស៊ីជម្រៅលើបញ្ហា ចេះរៀបផែនការជីវិត ឬរៀបចំផែនការសម្រាប់ខ្លួនឯង ជាពិសេសនិយាយស្ដីមានហេតុផល​  ព្រមទាំង​មាន​ការចង​ចាំ​ ៕