ភ្នំពេញ – តាំងពីអតីតកាលរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន គណិតវិទ្យាជាវិជ្ជាសំខាន់មួយកំពុងប្រើប្រាស់នៅក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្រ្ត និងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់មនុស្សជាតិ ។ រាល់ថ្ងៃគណិតវិទ្យាបានជួយសម្រួលដល់កិច្ចការជាច្រើន រាប់ទាំងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចពាណិជ្ជកម្ម វប្បធម៌ ទំនាក់ទំនង ព្រមទាំងការអបរំជាដើម ។ ដើម្បីប្រើប្រាស់ចំណេះដឹងទាំងនេះឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព មនុស្សចាំបាច់ត្រូវចេះមូលដ្ឋានគណិតវិទ្យាតាំងពីវ័យកុមារ ។ លោក សុខ វិចិត្រ នាយកសាលា IAMA Cambodia កំពុងបង្ហាត់កុមារឱ្យចេះគណនាលេខលឿនរហ័ស បាននិយាយថា ប្រសិនបើកុមារទទួលបានចំណេះដឹងគណិតវិទ្យាតាំងពីតូច នោះនឹងជួយជំរុញការគិតរបស់ពួកគេកាន់តែប្រសើរ ។
លោក សុខ វិចិត្រ នាយកសាលា IAMA Cambodia មានប្រសាសន៍ថា កុមារមានមូលដ្ឋានគិតលេខលឿនរហ័សទទួលបានផលចំណេញដោយផ្ទាល់ និងដោយប្រយោលពីការសិក្សារបស់ពួកគេ ។ ផលចំណេញដោយផ្ទាល់ ឬផលចំណេញដែលអាចមើលឃើញ គឺកុមារនឹងពូកែគិតលេខ ហើយអាចជួយឱ្យការសិក្សាគណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា ជីវវិទ្យា និងមុខវិទ្យានានាមានទំនាក់ទំនងគ្នាបានល្អ និងគណនាបានលឿនជាងគេ ។
” ឧទាហរណ៍ពេលធ្វើប្រមាណវិធីណាមួយ កុមារគ្រាន់តែមើលតែលេខហ្នឹង គឺគាត់អាចសរសេរចម្លើយយកតែម្ដង ។ ដូច្នេះហើយក្មេងអាចចំណេញទាំងពេលវេលា និងបានពន្លឿនការគិតរបស់គាត់ឱ្យទៀតផង “
ដោយឡែកផលចំណេញដោយប្រយោល ឬផលចំណេញដែលមិនអាចមើលឃើញភ្លាមៗបាន គឺជួយបណ្តុះភាពជាអ្នកដឹកនាំដល់កុមារ ជួយឱ្យកុមារគិតបានរហ័ស ចេះជំនាញនិយាយស្ដីមានហេតុផល និងចេះរៀបចំផែនការជីវិតបានល្អជាមុន ឬក៏រៀបចំផែនការការងារផ្សេងៗជាដើម។ លោកបន្តថា ជាធម្មតាអ្នកដែលពូកែគណិតវិទ្យា ជាមនុស្សដែលមានរបស់សំខាន់មួយខុសពីមនុស្សទូទៅ នោះគឺមានការចងចាំល្អ និងចងចាំបានរយៈពេលវែង ហើយថែមទាំងអាចបញ្ចេញរាល់ការចងចាំទាំងឡាយមកវិញលឿនជាងមនុស្សធម្មតា ។
ត្រឡប់មកវិញ លោក សុខ វិចិត្រ ចង់ឱ្យឪពុកម្តាយទាំងឡាយព្យាយាមរិះរកវិធីយ៉ាងណាជួយជំរុញកូនឱ្យឆ្លាត ឱ្យពូកែ ដោយកុំបណ្តោយឱ្យកូនបាត់បង់ឱកាសទទួលបានការអប់រំៗ ប៉ុន្តែក៏កុំរំពឹងថា ទាល់តែកូនរៀនបានលេខ១ ទើបអាចក្លាយទៅជាមនុស្សឆ្លាត ។
លោក សុខ វិចិត្រ បានបញ្ជាក់ថា ពាក្យថាឆ្លាតនិងពូកែត្រង់ចំណុចនេះ សម្តៅដល់កុមារដែលមានការគិតលឿនរហ័ស អាចមើលឃើញបញ្ហាមុនគេ និងមើលឃើញដំណោះស្រាយមុនគេ ចេះវិភាគស៊ីជម្រៅលើបញ្ហា ចេះរៀបផែនការជីវិត ឬរៀបចំផែនការសម្រាប់ខ្លួនឯង ជាពិសេសនិយាយស្ដីមានហេតុផល ព្រមទាំងមានការចងចាំ ៕