ភ្នំពេញ – កាលពីថ្ងៃទី១ ខែវិច្ឆិកា កន្លងទៅនេះ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានប្រកាសដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់កម្មវិធី សទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្ទ តាមអនឡាញ ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់អ្នកប្រើប្រាស់។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សន ពៅ អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរបានមានប្រសាសន៍ថា អ្នកប្រើប្រាស់អាចទាញយក សទ្ទានុក្រមនេះ នៅលើទូរស័ព្ទដៃឆ្លាតវៃ (ស្មាតហ្វូន) ដោយគ្រាន់តែដោនឡូតនូវកម្មវិធីឈ្មោះថា Lexicon KH ។
បើតាមឯកឧត្តមបណ្ឌិត សទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្ទអនឡាញនេះ ផ្ទុកនូវពាក្យបច្ចេកទេសចំនួន ៣៧៦៦ពាក្យ ក្នុងនោះមានពាក្យបច្ចេកទេសនៅលើផ្នែកកសិកម្ម ចំនួន ១៧៥ ពាក្យ, ផ្នែកគណិតវិទ្យាចំនួន២៧៨ពាក្យ, ផ្នែកគីមីវិទ្យាចំនួន២៥៤ពាក្យ, ឈ្មោះប្រទេសនិង រាជធានីចំនួន៣៩០ពាក្យ, ផ្នែកទស្សនវិជ្ជាចំនួន២១៦ពាក្យ, បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានចំនួន២១៣ ពាក្យ, ប្រវត្តិវិទ្យាចំនួន១៣៥ពាក្យ, ភាសាវិទ្យាចំនួន១៣៩ពាក្យ, ភូមិវិទ្យាចំនួន៤៥១ពាក្យ, រូបវិទ្យាចំនួន៨៦ពាក្យ, វប្បធម៌ចំនួន១៦២ពាក្យ, វិចិត្រសិល្បៈចំនួន ២៨៤ពាក្យ, វិទ្យសាស្ត្រនយោបាយ និងការទូតចំនួន១១៥ពាក្យ, វិទ្យសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ចចំនួន ២៤៤ពាក្យ, វេជ្ជ សាស្ត្រចំនួន៣៣២ពាក្យ និង អក្សរសិល្ប៍ចំនួន២៩២ពាក្យ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតបន្តថា ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ពាក្យបច្ចេកទេសទាំងនេះ គឺមិនទាន់គិតពីបច្ចេកសព្ទដែលស្នើឡើង ដោយក្រសួង ស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជននៅឡើយទេ។
ជាមួយគ្នានេះបើតាមឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាថា «សូហ្វវែរសទ្ទានុក្រមអនឡាញ» នេះ ប្រមូលផ្តុំនូវបច្ចេកសព្ទទាំងអស់ដែលមាននៅក្នុងព្រឹត្តិបត្រ និងសទ្ទានុក្រមនានា ដើម្បីឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ភាសាខ្មែរគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានទាំងអស់ងាយស្រួល ចំណេញពេលវេលានិងថវិកា ខណៈក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ បាននិងកំពុងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពដោយបញ្ចូលបច្ចេកសព្ទថ្មីៗបន្ថែមទៀត តាមស្ថានភាពជាក់ស្តែង ដើម្បីឱ្យភាសាខ្មែរសម្បូរពាក្យបច្ចេកទេសសម្រាប់ប្រើប្រាស់តាមមុខជំនាញ។
សូមបញ្ជាក់ថា នេះជាសមិទ្ធផលថ្មីមួយទៀតរបស់ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ដោយកន្លងមកក្រុមប្រឹក្សាជាតិមួយនេះ បានសម្រេចសមិទ្ធផលដូចជា ព្រឹត្តិបត្រ សទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្ទ សៀវភៅ វេយ្យាករណ៍ភាសាខ្មែរ បង្កើតទិន្នន័យពាក្យដែលមានក្នុងវចនានុក្រមខ្មែរ បង្កើតសូហ្វវែរកំណែតម្រូវភាសាខ្មែរ ការផ្សព្វផ្សាយ និងមានសមិទ្ធផលផ្សេងៗជាច្រើនទៀត ៕
កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ King AbdulAziz University Graduate Scholarship Programs បានប្រកាសពីការផ្តល់ឱកាសសិក្សាអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិតនៅសាកលវិទ្យាល័យ King AbdulAziz អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត
សាកលវិទ្យាល័យភូមិភ្នំពេញ ប្រកាសជ្រើសរើស សិស្ស និស្សិត ឱ្យចូលសិក្សាវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល «ស្ត្រីក្នុងបរិបទឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព» សម្រាប់និស្សិតនារី។ កម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលត្រូវបានរៀបចំដោយសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ