រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាដាក់ដំណើរការកម្មវិធីសទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្ទ តាមអនឡាញ
ភ្នំពេញ – កាលពីថ្ងៃទី១ ខែវិច្ឆិកា ​កន្លងទៅនេះ ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិភាសាខ្មែរ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានប្រកាស​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់កម្មវិធី សទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្ទ តាមអនឡាញ ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួល​ដល់អ្នកប្រើប្រាស់។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សន ពៅ អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរបានមានប្រសាសន៍ថា អ្នកប្រើប្រាស់អាចទាញយក សទ្ទានុក្រមនេះ នៅលើទូរស័ព្ទដៃឆ្លាតវៃ ​(ស្មាតហ្វូន) ដោយគ្រាន់តែដោនឡូតនូវកម្មវិធីឈ្មោះថា Lexicon KH ។
បើតាមឯកឧត្តមបណ្ឌិត សទ្ទានុក្រមបច្ចេកសព្ទ​អនឡាញនេះ ផ្ទុក​នូវ​ពាក្យ​បច្ចេកទេស​ចំនួន ៣៧៦៦ពាក្យ ក្នុង​នោះ​មានពាក្យបច្ចេកទេសនៅលើផ្នែកកសិកម្ម ចំនួន ១៧៥ ពាក្យ, ផ្នែក​គណិតវិទ្យាចំនួន២៧៨ពាក្យ, ផ្នែកគីមីវិទ្យាចំនួន២៥៤ពាក្យ, ឈ្មោះប្រទេស​និង រាជធានី​ចំនួន៣៩០ពាក្យ, ផ្នែកទស្សនវិជ្ជាចំនួន២១៦ពាក្យ, បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានចំនួន២១៣ ពាក្យ, ប្រវត្តិវិទ្យាចំនួន១៣៥ពាក្យ, ភាសាវិទ្យាចំនួន១៣៩ពាក្យ, ភូមិវិទ្យាចំនួន៤៥១ពាក្យ, រូបវិទ្យា​ចំនួន៨៦ពាក្យ, វប្បធម៌ចំនួន១៦២ពាក្យ, វិចិត្រសិល្បៈចំនួន ២៨៤ពាក្យ, វិទ្យសាស្ត្រ​នយោ​បាយ និងការទូតចំនួន១១៥ពាក្យ, វិទ្យសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ចចំនួន ២៤៤ពាក្យ, វេជ្ជ សាស្ត្រចំនួន​៣៣២ពាក្យ និង អក្សរសិល្ប៍ចំនួន២៩២ពាក្យ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតបន្តថា ការដាក់ឱ្យប្រើ​ប្រាស់ពាក្យបច្ចេកទេសទាំងនេះ គឺមិនទាន់គិតពីបច្ចេកសព្ទដែលស្នើឡើង ដោយ​ក្រសួង​ ស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជននៅឡើយទេ។
ជាមួយគ្នានេះបើតាម​ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជបណ្ឌិត្យ​សភា​កម្ពុជាថា «​សូហ្វវែរ​សទ្ទានុក្រម​អនឡាញ​» នេះ ប្រមូលផ្តុំនូវបច្ចេកសព្ទទាំងអស់​ដែល​មាននៅក្នុងព្រឹត្តិបត្រ និងសទ្ទានុក្រមនានា ដើម្បីឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ភាសាខ្មែរគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន​ទាំងអស់ងាយស្រួល ចំណេញពេលវេលានិងថវិកា ខណៈក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ បាន​និងកំពុងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពដោយបញ្ចូលបច្ចេកសព្ទថ្មីៗបន្ថែមទៀត តាមស្ថានភាព​ជាក់ស្តែង ដើម្បីឱ្យភាសាខ្មែរសម្បូរពាក្យបច្ចេកទេសសម្រាប់ប្រើប្រាស់តាមមុខជំនាញ។
សូមបញ្ជាក់ថា នេះជាសមិទ្ធផលថ្មីមួយទៀតរបស់ក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ នៃ​រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា  ដោយ​កន្លងមក​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិមួយ​នេះ បាន​សម្រេច​សមិទ្ធផល​ដូចជា ព្រឹត្តិបត្រ សទ្ទានុក្រម​បច្ចេកសព្ទ សៀវភៅ វេយ្យាករណ៍​ភាសា​ខ្មែរ បង្កើត​ទិន្នន័យ​ពាក្យ​ដែលមាន​ក្នុង​វចនានុក្រម​ខ្មែរ បង្កើត​សូហ្វវែរ​កំណែតម្រូវ​ភាសា​ខ្មែរ ការផ្សព្វផ្សាយ និង​មាន​សមិទ្ធផល​ផ្សេងៗ​ជាច្រើន​ទៀត ៕