ក្រសួងអប់រំសម្រេចផ្អាកដំណើរការថ្នាក់រៀន១៤ថ្ងៃតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន៥ នៅរាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ- ក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា សម្រេចផ្អាកដំណើរការថ្នាក់រៀនជាបណ្តោះអាសន្ន ១៤ ថ្ងៃ និងធ្វើចត្តាឡីស័កអ្នកពាក់ព័ន្ធផ្ទាល់ តាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន៥ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ។ នេះបើតាមសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅថ្ងៃសុក្រ ទី១៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១នេះ ។
តាមសេចក្ដីជូនដំណឹង ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងសម្រេចផ្អាកដំណើរការថ្នាក់រៀន នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា ១៤ ថ្ងៃនិងធ្វើចត្តាឡីស័កអ្នកពាក់ព័ន្ធផ្ទាល់រួមមាន ១. វិទ្យាល័យ ហ៊ុនសែន ពញាពន់ (ថ្នាក់ 9B) ២. វិទ្យាល័យបឹងប្រីយ៍ (ថ្នាក់ 12AI, 9CI, 9DI) ៣. វិទ្យាល័យបឹងធំ (ថ្នាក់ 7A2) ៤. វិទ្យាល័យវត្តភ្នំ (ថ្នាក់ 9H2, 9D2, 9B2, 9Bl, Hz, acc2, I2C, I2B2, T2H2) ៥ វិទ្យាល័យវត្តកោះ (ថ្នាក់ 7F) ។
ក្រសួងអប់រំបញ្ជាក់ថា ការផ្អាកដំណើរការថ្នាក់រៀន នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា ១៤ ថ្ងៃនិងធ្វើចត្តាឡីស័កអ្នកពាក់ព័ន្ធផ្ទាល់ យោងតាមរបាយការណ៍ ចុះថ្ងៃទី ១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១១ របស់មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានីភ្នំពេញ និងគោលការណ៍ប្រតិបត្តិស្តង់ដា (SOP) សម្រាប់ដំណើរការគ្រឹះស្ថានសិក្សាឡើងវិញក្នុងបរិបទនៃជំងឺកូវីដ-១៩ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចុះថ្ងៃទី០៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២០។
ក្រសួងអប់រំបញ្ជាក់បន្ថែមថា ចំពោះថ្នាក់ដទៃទៀតត្រូវបន្តដំណើរការជាធម្មតា ប៉ុន្តែត្រូវអនុវត្តដូចជា ១. រឹតត្បិតការចេញលេង បន្តពាក់ម៉ាស និងលាងដៃជាប្រចាំ ២.មិនអនុញ្ញាតឱ្យមានការទាក់ទងពីសិស្សថ្នាក់មួយទៅថ្នាក់មួយទៀត និង៣. មិនអនុញ្ញាតឱ្យមានការជួបជុំ ឬប្រជុំក្រៅពីការសិក្សាក្នុងសាលារៀន ។
គួររំលឹកថា កាលពីថ្ងៃទី០៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ សាលារាជធានីភ្នំពេញបានប្រកាសថា គ្រឹះស្ថានសិក្សារដ្ឋ និងឯកជនកម្រិតអនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យទាំងអស់ក្នុងភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ នឹងបើកដំណើរការឱ្យសិស្សានុសិស្សបានចូលរៀនវិញ ចាប់ពីថ្ងៃ១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១។ ទន្ទឹមគ្នានេះដែរគ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងអស់ត្រូវបំពេញលក្ខន្តិកៈរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល គោលការណ៍សុវត្ថិភាពសិក្សារបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងធានាថាមិនមានការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ ៕