ក្រុងព្រះសីហនុ – វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន មិត្តភាពក្នុងក្រុងព្រះសីហនុ បានទទួលជ័យលាភីមេដាយមាសសាលាមេត្រីបរិស្ថានថ្នាក់ជាតិ ឆ្នាំ២០២១ ក្រោមអធិបតីដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន និងឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ ។ ពីធីប្រគល់និងទទួល មេដាយសាលាមេត្រីបរិស្ថាននេះប្រារព្ធឡើងកាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ ។
ឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ មានប្រសាសន៍ថា ការខិតខំរៀបចំបរិស្ថានសាលារៀនឱ្យមានសោភ័ណភាព អនាម័យស្អាត និងការគ្រប់គ្រងបរិស្ថានបានល្អជាមោទនភាពរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំនិងប្រជាជនខេត្តព្រះសីហនុទាំងមូល ។ ឯកឧត្តមបានបន្ថែមថា ជ័យលាភីនេះ បង្ហាញពីការទទួលបានការគាំទ្រ និងលើកទឹកចិត្តពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ជាពិសេសក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដល់អាជ្ញាធរខេត្តបញ្ជ្រាបចំណេះដឹង និងការផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិតចំពោះអនាម័យនិងបរិស្ថាន ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន បានបន្ថែមថា កម្មវិធីមេត្រីបរិស្ថានជាផ្នែកមួយនៃគោលនយោបាយគាំពារបរិស្ថាន ដែលរួមមានការគ្រប់គ្រងសំណល់ និងការរៀបចំធ្វើឱ្យទីក្រុងស្អាតជាដើម។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់បន្តថា កម្ពុជាកំពុងធ្វើដំណើរជឿនលឿននិងអភិវឌ្ឍន៍ ហើយប្រជាជនកម្ពុជាត្រូវ ទីក្រុងស្អាត ពិសេសក្នុងមូលដ្ឋានមានសោភណ្ឌភាពល្អ ។
“ភាពស្អាតគឺជាកិត្តិយស និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរបស់មនុស្សគ្រប់រូប ហើយប្រទេសជាតិកំពុងមានការអភិវឌ្ឍជឿនលឿន សេចក្តីថ្លៃថ្នូរបស់មនុស្សគឺមានសារៈសំខាន់ណាស់”
ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹងនិងព័ត៌មានបរិស្ថាន បានបញ្ជាក់ថា ការប្រឡងប្រណាំងសាលាមេត្រីបរិស្ថាន ត្រូវបានរៀបចំឡើងរៀងរាល់ពីរឆ្នាំម្តង ហើយនៅឆ្នាំ២០២១ នេះជាលើកទី៣ ហើយដែលក្រសួងបរិស្ថាននិងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំការប្រកួតប្រជែងនេះឡើង ដោយបានជ្រើសរើសសាលាបឋមសិក្សា និងមធ្យមសិក្សាពីតាមខេត្តនានាចូលក្នុងលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យនៃសាលាមេត្រីបរិស្ថាន ។
តាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ នៅឆ្នាំ២០២១ នេះ មានសាលាបឋមសិក្សាចំនួន២៩ និងវិទ្យាល័យចំនួន១៩ តំណាងទូទាំងប្រទេសបានចូលរួមប្រកួត ក្នុងនោះសាលាបឋមសិក្សាចំនួន៣និងមធ្យមសិក្សាចំនួន៣ បានទទួលជ័យលាភីសាលាមេត្រីបរិស្ថានឆ្នាំ២០២១ ។ ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន មិត្តភាព នឹងបន្តជាបេក្ខភាពចូលរួមប្រកួតប្រជែងសាលាមេត្រីភាពអាស៊ាននៅឆ្នាំខាងមុខបន្ថែមទៀត ។
គួររំលឹកថា លក្ខខណ្ឌវិនិច្ឆ័យសាលាមេត្រីបរិស្ថានមាន ៤ចំណុចរួមមាន ទី១. មានគោលការណ៍និងរដ្ឋបាល របស់សាលាលើការងារបរិស្ថាន ទី២. មានការបង្រៀនមេរៀនបរិស្ថាននិងសកម្មភាពអប់រំបរិស្ថានក្នុងសាលា និងសហគមន៍ជុំវិញ (ជាកម្មវិធីសិក្សាបន្ថែម ឬបញ្ជ្រាប) ទី៣. មានសម្ភារបរិក្ខារអប់រំបរិស្ថាន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានានិងការប្រតិបត្តិបរិស្ថាន និងទី៤. មានភាពជាដៃគូជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធនិងការផ្សព្វផ្សាយតាមសហគមន៍ ៕