ភ្នំពេញ៖ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញបានបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា (NICC) ស្ដីពីគម្រោងបង្កើតការបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីរវាសាកលវិទ្យាល័យនិងឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា ។ គម្រោងបង្កើតនេះស្ថិតក្រោមជំនួយរបស់ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកូរ៉េ (KOICA) ចំណាយថវិកាសរុបជិត ៨លានដុល្លារអាមេរិក ។ ការប្រារព្ធពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលនេះ អញ្ជើញចូលរួមក្រោមអធិបតីភាពលោក រ៉ូ ហ្យុនជន នាយក KOICA ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា និងឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃទី០៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ
នាយកប្រចាំប្រទេសនៃការិយាល័យ KOICA ប្រចាំកម្ពុជា បានបន្ថែមថា KOICA នឹងចំណាយថវិកាប្រហែល ២,៧ លាន ដុល្លារបន្ថែមទៀតលើការសាងសង់ NICC រួមទាំងឧបករណ៍ផងដែរ ។ លោកសង្ឃឹមថា គម្រោងនេះនឹងក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់មួយទៀតដើម្បីគាំទ្រដល់ការចាប់ផ្តើមបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី និងបណ្តាញទីផ្សារនៅកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រី នៃក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា បានលើកឡើងថា មជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា (NICC) បានរៀបចំឡើងសមស្របទៅតាមពេលវេលាមួយដ៏ល្អ ហើយមជ្ឈមណ្ឌលនេះជាធាតុផ្សំដ៏សំខាន់គាំទ្រដល់ភាពជាសហគ្រិននិងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសំរាប់ធុរកិច្ចថ្មីនៅកម្ពុជា ។
គួរជម្រាបជូនថា ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកូរ៉េ (KOICA) បានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ ១៩៩១ ក្រោមក្រសួងការបរទេសកូរ៉េខាងត្បូង ជាទីភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាលផ្តល់កម្មវិធីជំនួយរបស់កូរ៉េខាងត្បូង។ KOICA មានគោលបំណងជំរុញទំនាក់ទំនងសហប្រតិបត្តិការ និងការផ្លាស់ប្តូរគ្នាទៅវិញទៅមកជាមួយប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ដោយផ្តល់ជូននូវកម្មវិធីផ្តល់ជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ជាផ្លូវការ (ODA) សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម ៕