សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និង KOICA បង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញបានបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា (NICC) ស្ដីពីគម្រោងបង្កើតការបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីរវាសាកលវិទ្យាល័យ​និងឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា ។ គម្រោងបង្កើតនេះស្ថិតក្រោមជំនួយរបស់ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកូរ៉េ (KOICA) ចំណាយថវិកាសរុបជិត ៨លានដុល្លារអាមេរិក ។ ការប្រារព្ធពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់មជ្ឈមណ្ឌលនេះ អញ្ជើញចូលរួមក្រោមអធិបតីភាពលោក រ៉ូ ហ្យុនជន នាយក KOICA ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា និងឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃទី០៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ
លោក រ៉ូ ហ្យុនជន នាយក KOICA ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បាននិយាយថា គោលបំណងនៃគម្រោងបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជានេះ រួមមាន ១. បង្កើតគំរូបណ្តុះអាជីវកម្មនិងបណ្តាញទីផ្សារនៅកម្ពុជា ២. គាំទ្រដល់មូលដ្ឋានគ្រឹះនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនិងការអភិវឌ្ឍសហគ្រិនភាពវ័យក្មេងនៅកម្ពុជា ៣. ធ្វើពិធីកម្មឧស្សាហកម្ម និងជំរុញឧស្សាហកម្មនៃបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននិងទំនាក់ទំនងនៅកម្ពុជា និងទី៤. ដើម្បីភ្ជាប់និងបំពេញចន្លោះរវាងសមត្ថភាពសិក្សា និងតម្រូវការទីផ្សារក្នុងប្រទេសផងដែរ ។
គួរបញ្ជាក់ថា មជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា (NICC) ជាផ្នែកមួយនៃគម្រោង «ការបង្កើតការបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីរវាងសាកលវិទ្យាល័យ និងឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា» ដែលបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងផ្តល់ជំនួយរវាង KOICA និង MoEYS កាលពីឆ្នាំ២០១៩ ។
នាយកប្រចាំប្រទេសនៃការិយាល័យ KOICA ប្រចាំកម្ពុជា បានបន្ថែមថា KOICA នឹងចំណាយថវិកាប្រហែល ២,៧ លាន ដុល្លារបន្ថែមទៀតលើការសាងសង់ NICC រួមទាំងឧបករណ៍ផងដែរ ។ លោកសង្ឃឹមថា គម្រោងនេះនឹងក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់មួយទៀតដើម្បីគាំទ្រដល់ការចាប់ផ្តើមបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី និងបណ្តាញទីផ្សារនៅកម្ពុជា ។‎
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រី នៃក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា បានលើកឡើងថា មជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា (NICC)  បានរៀបចំឡើងសមស្របទៅតាមពេលវេលាមួយដ៏ល្អ ហើយមជ្ឈមណ្ឌលនេះជាធាតុផ្សំដ៏សំខាន់គាំទ្រដល់ភាពជាសហគ្រិននិងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសំរាប់ធុរកិច្ចថ្មីនៅកម្ពុជា ។
ចំណែកឯកឧត្តមបណ្ឌិត ជេត ជាលី សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បានឱ្យដឹងថា មជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា (NICC) មានទំហំប្រហែល ២២០០ ម៉ែត្រការ៉េ មានកំពស់ ៣ជាន់ ដោយមានបន្ទប់ប្រជុំ ការិយាល័យ ការិយាល័យការងាររួម និងបន្ទប់រៀនជាដើម ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតបន្តថា មជ្ឈមណ្ឌលជាតិបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីនៃកម្ពុជា (NICC) នឹងបង្កើតនូវបរិយាកាសល្អសម្រាប់សហគ្រិន អ្នកចាប់ផ្តើមធុរកិច្ចថ្មី អ្នកស្រាវជ្រាវ និស្សិត ក្រុមហ៊ុនឧស្សាហកម្ម និងមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីជួបពិភាក្សាគ្នា និងដើម្បីបង្កើតនូវដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតសម្រាប់សង្គមជាតិ និងប្រទេសកម្ពុជា ។
គួរជម្រាបជូនថា ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកូរ៉េ (KOICA) បានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ ១៩៩១ ក្រោមក្រសួងការបរទេសកូរ៉េខាងត្បូង ជាទីភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាលផ្តល់កម្មវិធីជំនួយរបស់កូរ៉េខាងត្បូង។  KOICA មានគោលបំណងជំរុញទំនាក់ទំនងសហប្រតិបត្តិការ និងការផ្លាស់ប្តូរគ្នាទៅវិញទៅមកជាមួយប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ដោយផ្តល់ជូននូវកម្មវិធីផ្តល់ជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ជាផ្លូវការ (ODA) សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម ៕