ភ្នំពេញ – ការរអប់រំឌីជីថលជាផ្នែកមួយមិនអាចខ្វះបានសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនិងអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា ។ ទន្ទឹមនឹងការអប់រំនេះ ការយកចិត្តទុកដាក់ការពារសុវត្ថិភាពកុមារ ទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងកម្មវិធីបិទសិក្ខាសាលាស្ដីពី កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញនៅកម្ពុជាកាលពីចុងខែសីហាកន្លងទៅ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការយល់ដឹងអំពីហានិភ័យលើប្រព័ន្ធអនឡាញចំពោះកុមារ ទាមទារការចូលរួមជាចាំបាច់ពីឪពុកម្តាយ អាណាព្យាបាល គ្រូបង្រៀន ជាពិសេសកុមារតូចៗ ឱ្យយល់ច្បាស់ពីហានីភ័យប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត ជៀសផុតពីការបៀតបៀន និងការរំលោភបំពានតាមអនឡាញ និងអាចស្វែងរកដំណោះស្រាយឆ្លើយតបទៅនឹងហានិភ័យទាំងនេះ ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំ បានរៀបចំការបង្រៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចរៀនបន្តតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ទោះស្ថិតក្នុងបរិបទនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ។ លើសពីនេះ ក្រសួងអប់រំបានសហការជាមួយក្រសួង និងដៃគូពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតបង្កើតកម្មវិធីសម្រាប់សិស្សទាញយកទៅសិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ ។