ទិវាគ្រូបង្រៀនឆ្នាំនេះ មានកម្មវិធីរចនាផ្ទាំងគំនូរបង្ហាញគុណតម្លៃគ្រូ
ភ្នំពេញ– ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំបង្កើតឱ្យមានស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរ ឬការរចនារូបភាពសិល្បៈគ្រប់ប្រភេទ ក្រោមប្រធានបទ គ្រូបង្រៀនបានធ្វើឱ្យបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្ញុំចាប់ពន្លកឡើង ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរទិវាគ្រូបង្រៀន០៥ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២១ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ការបង្កើតស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរ ឬការរចនារូបភាពសិល្បៈ ចូលរួមលើកតម្កើងគុណតម្លៃគ្រូបង្រៀន និងការយល់ដឹងជាសាធារណៈនៃទិវាគ្រូបង្រៀនឱ្យបានកាន់តែប្រសើរ ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍ ឯកឧត្តម សាន វឌ្ឍនា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
ឯកឧត្តម សាន វឌ្ឍនា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីលើកតម្កើងគុណតម្លៃ និងការយល់ដឹងជាសាធារណៈនៃទិវាគ្រូបង្រៀនឱ្យបានកាន់តែប្រសើរឡើង ក្រសួងអប់រំបានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សដែលកំពុងសិក្សានៅគ្រឹះស្ថាន សិក្សាសាធារណៈនិងឯកជន អាយុមិនលើស​ ១៩ឆ្នាំ ចូលរួមរៀបចំបង្កើតស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរ ឬការរចនារូបភាពសិល្បៈគ្រប់ប្រភេទ ក្រោមប្រធានបទ “គ្រូបង្រៀនបានធ្វើឱ្យបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្ញុំចាប់ពន្លកឡើង” ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរទិវាគ្រូបង្រៀន០៥ តុលា ២០២១ ។
ឯកឧត្តមបន្តថា​ ស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរ ឬការរចនារូបភាពសិល្បៈដែលមានលក្ខណៈពិសេសក្រសួងនឹងរៀបចំជាសាលពិព័រណ៍និម្មិត (Virtual Exhibition) ដោយ យកស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរ ឬការរចនារូបភាពសិល្បៈ ដែលទទួលការវាយតម្លៃពីក្រសួងរួច នឹងដាក់បញ្ចូលក្នុងវេបសាយពិសេសមួយដោយមានភ្ជាប់ជាមួយបំណកស្រាយ និងការពន្យល់ទៅលើស្នាដៃទាំងនោះ ហើយទស្សនិកជនអាចចូលមើលស្នាដៃទាំងនោះដោយសេរីតាមរយៈប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត ។
គួរបញ្ជាក់ថា គ្រូបង្រៀនបានរួមចំណែកកសាងសិស្សានុសិស្សឱ្យក្លាយជាកូនល្អ សិស្សល្អ ពលរដ្ឋល្អ ដែលជាកំលាំងចលករនៃការអភិវឌ្ឍន៍សង្គមជាតិមិនអាចខ្វះបាន ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សិស្សានុសិស្សអាចបញ្ជូនផ្ទាំងគំនូរ និងរូបភាពរចនាសិល្បៈមកកាន់ក្រសួងអប់រំតាមរយៈសាលារៀនរបស់ខ្លួនឱ្យបានមុនថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ជាកំហិត ឬផ្ញើមកកាន់ទីស្តីការក្រសួងអប់រំ​ មានទីតាំងនៅមហាវិថីព្រះនរោត្តម ជិតអនុវិទ្យាល័យចតុមុខ ដោយចូលតាមច្រកទ្វារខាងជើងឱ្យបានមុនថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ៕