គោលការណ៍៣ចំណុច ជួយសង្រ្គោះផ្លូវចិត្តបឋមនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា
ភ្នំពេញ ការសង្រោះផ្លូវចិត្តបឋមជាការឆ្លើយតបដោយត្រឹមត្រូវនឹងគាំទ្រដល់អ្នកដែលកំពុងរងទុក្ខ និងត្រូវការជំនួយ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះការសង្រោះផ្លូវចិត្តបឋម ជាការផ្ដល់អន្តរាគមន៍តាមបែបចិត្តសង្គមក្នុងអំឡុង ឬក្រោយពេលជួបព្រឹត្តិការណ៍ប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្តដែលបណ្ដាលឱ្យមានផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានដល់បុគ្គល និងសង្គម ។ ខាងក្រោមនេះ ជាគោលការណ៍សំខាន់មួយចំនួនជួយសង្រ្គោះផ្លូវចិត្តបឋម យោងតាមឯកសារគោលការណ៍ប្រតិបត្តិស្ដីអំពី ការសង្គ្រោះផ្លូវចិត្តបឋមនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សារបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
១. ការពិនិត្យមើល ៖ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ត្រូវចំណាយពេលនៅក្នុងការស្វែងយល់ពីស្ថានភាពវិបត្តិផ្លូវចិត្តជាមុនសិនមុនផ្ដល់ការសង្គ្រោះផ្លូវចិត្តបឋម ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ​ ការពិនិត្យមើលសុវត្ថិភាព តម្រូវការមូលដ្ឋានបន្ទាន់ និងពិនិត្យមើលបុគ្គលិកអប់រំនិងអ្នកសិក្សាដែលមានទុក្ខសោកធ្ងន់ធ្ងរ ។ លើសពីនេះ ត្រូវប្រាកដថា តើមានគ្រោះថ្នាក់អ្វីខ្លះកើតឡើង? ដូចជា ការដួលសន្លប់ អំពើហិង្សា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងអគ្គិភ័យជាដើម ។
លោកគ្រូអ្នកគ្រូ​ ត្រូវប្រាកដថា ការជួយធ្វើអន្តរាគមន៍មិនបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់ខ្លួនឯង និងត្រូវដឹងពីតួនាទីរបស់ខ្លួន ។ ម៉្យាងវិញទៀត ក្នុងករណីឃើញមានរបួសធ្ងន់ត្រូវបញ្ជូនទៅមន្ទីរពេទ្យដែលនៅជិតបំផុត និងអ្នកភ័យតស្លុតត្រូវផ្ដល់ការសង្គ្រោះផ្លូវចិត្តបឋម និងបញ្ជូនអ្នកទាំងនោះទៅរកសេវាគាំទ្រផ្លូវចិត្តពីអ្នកជំនាញ ។
២. ស្ដាប់ ៖ ស្ដាប់មានសារៈសំខាន់ដើម្បីយល់ពីស្ថានភាព និងតម្រូវការរបស់បុគ្គលិកអប់រំ និងអ្នកសិក្សាដែលកំពុងត្រូវការជំនួយ ព្រោះការស្ដាប់អាចជួ​យ​​ឱ្យ​អារម្មណ៍ពួកគាត់ស្ងប់ និងមានសុវត្ថិភាព ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ដើម្បីឱ្យការស្ដាប់ល្អ ត្រូវទៅជួបអ្នកដែលត្រូវការជំនួយ ផ្ដល់ការគោរព ណែនាំខ្លួន និងតួនាទី រួចសុំការអនុញ្ញាពីពួកគាត់មុនផ្ដល់ជំនួយដោយរកកន្លែងស្ងប់ស្ងាត់ និងជាកន្លែងដែលមានសុវត្ថិភាព ។ ម៉្យាងវិញទៀត សួរអំពីតម្រូវការ និងកង្វល់ បន្ទាប់មកស្ដាប់ និងជួយពួកគាត់ឱ្យមានអារម្មណ៍ប្រសើរឡើង ។
៣. ការតភ្ជាប់សេវានិងទំនាក់ទំនង ៖ ជួយបុគ្គលិកអប់រំនិងអ្នកសិក្សាកំណត់តម្រូវការជាមូលដ្ឋាននិងស្វែងរកសេវាគាំទ្រ ការដោះស្រាយបញ្ហា ផ្ដល់ព័ត៌មាន និងភ្ជាប់បុគ្គលិកអប់រំនិងអ្នកសិក្សាជាមួយក្រុមគ្រួសារនិងការគាំទ្រផ្នែកសង្គម ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សិក្សាពីតម្រូវការមូលដ្ឋាន និងជួយពួកគាត់ឱ្យទទួលបានសេវាគាំទ្រដូចជា អាហារ ទឹក ជម្រក សម្លៀកបំពាក់ សម្ភារៈចាំបាច់​ និងការថែទាំសុខភាពបឋម ហើយត្រូវប្រាកដថាអ្នកដែលងាយរងគ្រោះនឹងមិនត្រូវបានមើលរំលង ។ លើសពីនេះ ណែនាំជនងាយរងគ្រោះស្វែងរកសេវាគាំទ្រ ដឹងពីវិធីសាស្រ្តជួយខ្លួនឯងឱ្យមានអារម្មណ៍ប្រសើរ និងលើកទឹកចិត្តដោះស្រាយបញ្ហាបែបវិជ្ជមាន ។
គួរបញ្ជាក់ថា តាមការស្រាវជ្រាវរបស់អ្នកជំនាញបង្ហាញថា បុគ្គលដែលទទួលបានការគាំទ្រពីគ្រួសារ និងគាំទ្រផ្នែកសង្គមមានភាពប្រសើរឡើងពីបញ្ហារបស់ពួកគាត់ជាងបុគ្គលដែលមិនទទួលបានការគាំទ្រគ្រប់គ្រាន់ ៕