ភ្នំពេញ – នៅក្នុងសង្គមមួយដែលស្តង់ដារត្រូវបានកំណត់គ្រប់រូបភាព ទាំងសម្ភស្ស ទាំងសិទ្ធិ ទាំងបេះដូង ទាំងការស្រឡាញ់ ទាំងការស្លៀកពាក់ អាចនាំឱ្យមនុស្សកែប្រែខ្លួនសម្របទៅនឹងអ្វីដែលមិនមែនជារបស់ខ្លួនទាំងខ្លួនមិនពេញចិត្ត និងរងការឈឺចាប់ទៅតាមអ្វីដែលជាស្តង់ដាររបស់សង្គម ។ ដោយហេតុនេះ កញ្ញា ជាតិ ចាន់សូលីនដា បង្កើតមាតិកាលើបណ្តាញសង្គមឈ្មោះ នារី-Neary ក្នុងគោលបំណងឆ្លើយតបទៅនឹងផ្នត់គំនិតអវិជ្ជមានទៅដល់សិទ្ធិស្រ្តី និងចង់លុបបំបាត់ចោលគំនិតអវិជ្ជមានដែលប៉ះពាល់ទៅដល់មនុស្ស ព្រមទាំងជំរុញឱ្យមានសមភាពយេនឌ័រនៅក្នុងសង្គម ។
កញ្ញា ជាតិ ចាន់សូលីនដា ជាស្ថាបនិករបស់មាតិកា នារី-Neary បានលើកឡើងថា មនុស្សមួយចំនួនតែងតែដាក់បន្ទុកនិងមានគំនិតធ្វើបែបនេះល្អ ធ្វើបែបនោះល្អ ហាក់មិនឱ្យតម្លៃដល់ស្ត្រី ។
“មនុស្សស្រីទាល់តែរាងស្លីម សម្បុរស ច្រមុះស្រួច បានគេហៅថាស្រីស្អាត ហើយគួរឱ្យទាក់ទាញ ! សម័យហ្នឹងមុខវីបានស្អាត ! សម្បុរខ្មៅចឹង គ្មានអ្នកណាចាប់អារម្មណ៍ទេ! ខ្លួនធាត់មើលជ្រូក មិនព្រមសម្រកទម្ងន់តែអញ្ចឹង ចូលគេម៉េចចុះ? ស្រីសោះ កាត់សក់ខ្លី ធ្វើមើលតែប្រុស! នេះជាពាក្យដែលខ្ញុំតែតែងលឺដាក់បន្ទុកមកលើស្ត្រី ”
កញ្ញា ជាតិ ចាន់សូលីនដា
ស្ថាបនិករូបនេះ បន្តថា កន្លងមកឃើញមនុស្សមួយចំនួននិយាយប៉ះពាល់ទៅដល់សិទ្ធិរបស់បុរស អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ពិសេសប្រើពាក្យពេចន៍មិនផ្តល់តម្លៃដល់ស្រ្តី ហើយរូបភាពទាំងនេះបានជំរុញចិត្តកញ្ញា ចាន់សូលីនដា បង្កើតទំព័រហ្វេសប៊ុកមួយលើកឡើងនិងប្រឆាំងគំនិតអវិជ្ជមានទាំងអស់នោះ។
ស្ថាបនិកវ័យ ២៧ឆ្នាំ បានបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យខេមរៈ និយាយថា ពាក្យសំដីមួយចំនួនធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ទៅដល់បញ្ហាផ្លូវចិត្តស្រ្តីជាខ្លាំង ដូចជាពាក្យពេចន៍បន្ទោសទៅជនរងគ្រោះ ការនិយាយអំពីព្រហ្មចារីយ និងស្តង់ដារនៃភាពស្អាតជាដើម ។ កញ្ញាបន្តថា នារីចង់បង្កើតនៅបទបរិយាយថ្មីមួយដើម្បីជាការឆ្លើយតបទៅនឹងផ្នត់គំនិតអវិជ្ជមាននៅក្នុងសង្គម ។
កញ្ញា ជាតិ ចាន់សូលីនដា បានបន្ថែមដូច្នេះថា ៖
“ផ្នត់គំនិតសង្គមធ្វើឱ្យមនុស្សប្រៀបធៀបខ្លួនឯងជាមួយនឹងអ្នកដទៃ ធ្វើឱ្យមនុស្សព្យាយាមកែប្រែខ្លួនឯងស្របត្រូវជាមួយស្តង់ដារសង្គម និងជាពិសេសពួកគាត់មិនអាចដឹកនាំ សម្រេចចិត្តទៅលើជីវិតខ្លួនឯង”
កញ្ញា លីនដា បញ្ជាក់ថា ពាក្យថាមនុស្សស្រីមុជមិនជ្រៅទៅមិនឆ្ងាយ អាចប្ដូរមកជា មនុស្សស្រីមុជជ្រៅទៅឆ្ងាយ ប្តូរពីស្រី្តវិលចង្គ្រានមិនជុំ ទៅជាស្រ្តីត្រូវវិលចង្គ្រានជុំបាន ហើយចាំផ្តើមចាត់ទុកថាការងារផ្ទះជាការងាររបស់មនុស្សទាំងអស់គ្នា មិនតែសម្រាប់ស្រ្តីម្នាក់នោះទេ ។
ស្ថាបនិកទំព័រនារីរូបនេះ បានបន្ថែមថា ទំព័របណ្តាញសង្គមនារី-Neary ជាវេទិកាមួយដែលអនុញ្ញាតឱ្យមនុស្សជាច្រើនអាចចែករំលែកក្តីស្រឡាញ់ពីគ្នាទៅវិញទៅមក បង្ហាញពីការគាំទ្រ ការបញ្ចេញភាពកែប្រែផ្នត់គំនិតអវិជ្ជមានមួយចំនួន ហើយជឿជាក់ថាមាតិកាទាំងនេះ អាចលើកទឹកចិត្ត និងគាំទ្រការគិតវិជ្ជមានគាំទ្រយុវជន ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា មាតិកាផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹងនារី-Neary បង្កើតឡើងនៅចុងឆ្នាំ២០១៩ ហើយបច្ចុប្បន្នមានសមាជិកបួននាក់កំពុងធ្វើការ ។ នៅក្នុងនាថ្ងៃមុខនារី-Neary តាំងចិត្តយ៉ាងមុតមាំដើម្បីបង្កើនការឆ្លើយតប ឬក៏ប្រឆាំងផ្នត់គំនិតអវិជ្ជមានទៅលើបុរស្ត្រី និងអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ហើយមនុស្សគ្រប់គ្នាអាចអនុវត្តសិទ្ធិ ហ៊ានសម្រេចចិត្ត និងស្រឡាញ់ខ្លួនឯងតាមរយៈយុទ្ធនាការផ្សេងៗរបស់មាតិកានារី ឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ និងលើកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ ៕