កញ្ញា ផន ម៉ាន់ស៊ី ជានិស្សិតឆ្នាំទី២ ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ នៃសាលកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា រូបគេចង់សាកល្បងធ្វើការងារស្ម័គ្រចិត្តចាប់តាំងពីរនៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ ប៉ុន្តែមិនដឹងចូលធ្វើដោយរបៀបណា។ ម៉ាន់ស៊ី បន្តថា រហូតបានចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ទើបធ្វើឱ្យខ្លួនឯងយល់ច្បាស់ថា នៅពេលបានជួយសង្គម នឹងធ្វើឱ្យយើងមានអារម្មណ៍ សប្បាយចិត្ត។ ទើបក្នុងឆ្នាំ២០២៤ មានការប្រកាសជ្រើសរើសអ្នកស្ម័គ្រចិត្តរៀបចំកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ រូបគេប្ដេជ្ញាចិត្តថា ត្រូវតែចូលរួមធ្វើការងារស្ម័គ្រចិត្តក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឱ្យបាន បើទោះជាមានកិច្ចការរវល់យ៉ាងណាក៏ដោយ។
និស្សិតឆ្នាំទី២ ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ នៃសាលកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ រូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា រូបគេស្រឡាញ់ការងារស្ម័គ្រចិត្តជាខ្លាំង បើទោះជាដឹងថាការងារស្ម័គ្រចិត្តមិនបានទទួលប្រាក់កម្រៃក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែនៅពេលបានចូលរួមធ្វើ គឺឃើញថាខ្លួនឯងផ្លាស់ប្ដូរការគិត ទទួលចំណេះដឹងល្អៗ និងអាចសម្របខ្លួនទៅតាមសង្គមបានច្រើន។
និស្សិតឆ្នាំទី២ ផ្នែកវិស្វកម្មកុំព្យូទ័រ នៃសាលកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ រូបនេះ បញ្ជក់បន្ថែមថា ទោះបីរៀនមុខវិជ្ជាអ្វីក៏ដោយ យើងនៅតែអាចចូលរួមស្ម័គ្រចិត្តក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិបាន ព្រោះកម្មវិធីនេះ ផ្ដលចំណេះដឹងដល់យើងលើសពីអ្វីដែលយើងរៀននៅសាលា។ ឧទាហរណ៍ បើយើងរៀនផ្នែក ពត៌មានវិទ្យា គឺយើងដឹងតែពីចំណេះដឹងពាក់ព័ន្ធនឹងពត៌មានវិទ្យា យើងមិនសូវដឹងចំណេះដឹងផ្សេងៗទៀតទាក់ទងទៅនឹងសង្គមខាងក្រៅ ប៉ុន្តែនៅពេលយើងចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្ត ធ្វើឱ្យយើងដឹងមួយផ្នែកទៀតច្រើនជាងអ្វីដែលដឹងនៅសាលា។ ជាពិសេស ពីមុនខ្ញុំមិនសូវហ៊ាននិយាយ ប៉ុន្តែនៅពេលបានចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្ត បានជួបបងៗច្រើន ហ៊ាននិយាយជាមួយពួកគាត់ ស្គាល់មនុស្សកាន់តែច្រើន។
កញ្ញា ផន ម៉ាន់ស៊ី លើកឡើងដែរថា បើទោះជារូបគេរៀននៅថ្នាក់វិទ្យាល័យផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម ហើយធ្លាប់ជាបេក្ខជនដែលមានសមត្ថភាពក្នុងការប្រកួត ប៉ុន្តែការជ្រើសរើសបន្តការសិក្សាមកសាកលវិទ្យាល័យផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា គឺជាអ្វីដែលរូបគេស្រឡាញ់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការចូលរួមស្ម័គ្រចិត្តក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ គឺមានតាមផ្នែក ក្នុងនោះផ្នែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ (Madia) ក៏ជាផ្នែកមួយក្នុងជំនាញ ព័ត៌មានវិទ្យា។ ​ម៉ាន់ស៊ី បន្តថា ពេលចូលរួម​ការងារស្ម័គ្រចិត្ត ក៏ជាពេលវេលាមួយអាចសិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែមទៀត បង្កើនទំនាក់ទំនងជាមួយសិស្សច្បងជាច្រើនដែលមានជំនាញខុសគ្នាៗ ដែលអាចចែករំលែកបទពិសោធន៍ ព័ត៌មានអាហារូបករណ៍ ក៏ដូចជាជំនាញផ្សេងៗជាច្រើន។
កញ្ញា អ៊ាង ណាវីត ជានិស្សិតឆ្នាំទី២ ផ្នែកវិស្វកម្មកុំព្យូទ័រ នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា
ជាមួយគ្នានេះ កញ្ញា អ៊ាង ណាវីត និងកញ្ញា ផន ម៉ាន់ស៊ី លើកឡើងដូចគ្នាថា​ ក្រោយចប់កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ឆ្នាំ២០២៤នេះ រូបគេក៏នៅតែចូលរួមជួយកម្មវិធីនៅឆ្នាំក្រោយៗទៀត ប៉ុន្តែអាស្រ័យលើពេលវេលាជាក់ស្ដែង ប្រសិនបើមានកិច្ចការរវល់ ក៏អាចនៅតែឆ្លៀតពេលចូលរួមជួយ ដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបន្ថែមទៀត៕