ភ្នំពេញ៖ សំរាមកើតឡើងដោយសារសំណល់ម្ហូបអាហារ ប្លាស្ទិក សំណល់ផ្សេងៗ កំប៉ុង ដបទឹក សាប៊ូដុសខ្លួន សម្លៀកបំពាក់ និងវត្ថុប្រើប្រាស់ផ្សេងៗទៀត។ សំរាមត្រូវបានមនុស្សភាគច្រើនមើលរំលង ហើយបង្កើតសំរាមនៅពាសពេញទីកន្លែងដែលខ្លួនរស់នៅ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សំរាមត្រូវបានគេយកទៅកែច្នៃ និងប្រើប្រាស់ឡើងវិញដែលជារឿងចាំបាច់មួយសម្រាប់ការពារបរិស្ថានជុំវិញខ្លួន ហើយការបែងចែកសំរាមតាមប្រភេទរបស់វាក៏ជារឿងសំខាន់ផងដែរដែលអ្នកប្រើប្រាស់គួរអនុវត្ត។
3Rs យុទ្ធសាស្ត្រចម្បងបីដែលបានត្រូវលើកឡើងដោយអ្នកជំនាញក្នុងការអប់រំប្រជាជនឱ្យកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិក មានដូចជាកាត់បន្ថយ (Reduce) មានន័យថាបន្ថយការប្រើប្រាស់សម្ភារៈដែលផលិតពីផ្លាស្ទិក និងសម្រេចចិត្តទិញរបស់ដែលមិនប្រើប្លាស្ទិកឱ្យបានច្រើន។ ប្រើប្រាស់ឡើងវិញ (Reuse) ប្រើប្រាស់ឡើងវិញនូវសម្ភារៈផ្លាស្ទិកដែលអាចប្រើប្រាស់បាន មុនពេលសម្រេចចិត្តប្រើប្រាសើប្លាស្ទិកថ្មី។ ការកែច្នៃជាថ្មី (Recycle) ប្រមូលទុកដាក់សម្ភារៈផ្លាស្ទិកដែលប្រើហើយសម្រាប់ការផលិតឡើងវិញ ជៀសវាងការចោល ឬពង្រាយក្នុងបរិស្ថាន។
ដោយឡែកនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន បញ្ញតិ 3Rs បានដាក់បញ្ចូលឱ្យប្រតិបត្តិនៅឆ្នាំ ២០០០។ បញ្ញតិនេះបានកំណត់ថាកំណែច្នៃជាថ្មី និងការបោះចោលសំណល់គួរតែត្រូវបានធ្វើឡើងមានដូចជា ១. កាត់បន្ថយ ២. ប្រើប្រាស់ឡើងវិញ ៣. កំណែច្នៃជាថ្មី ៤. ការបោះចោលត្រឹមត្រូវ និង ៥. កំណែច្នៃកម្តៅ។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមក ការបង្រៀនបញ្ញតិ 3Rs នេះដល់ប្រជាពលរដ្ឋ និងពាណិជ្ជករបានប្រតិបត្តិ និងឃោសនាយ៉ាងទូលំទូលាយដោយអង្គការសង្គមស៊ីវិល និងភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាល។
គួររំលឹកថា ក្នុងមួយថ្ងៃៗ ប្រជាពលរដ្ឋនៅទីក្រុងភ្នំពេញបញ្ចេញកាកសំណល់រឹងជាង៣០០០តោន។ ជាង៦០% នៃកាកសំណល់រឹងនៅក្នុងទីក្រុង គឺជាកាកសំណល់ពីតាមផ្ទះសម្បែងនានាក្រៅពីនោះ មានកាកសំណល់ដែលចេញពីសណ្ឋាគារ និងផ្ទះសំណាក់(១៦,៧%) ភោជនីយដ្ឋាន(១៣,៨%) ផ្សារ(៧.៥%) ហាងនានា(៥,៤%) និងការិយាល័យ(១,៤%)។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការសហប្រជាជាតិសិក្សានៅចន្លោះឆ្នាំ ២០១៦-២០១៨។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រៅពីកាកសំណល់សរីរាង្គ ឬកាកសំណល់ជាអាហារកាកសំណល់ប្លាស្ទិកមានច្រើនជាងគេលំដាប់ទី២ គឺជាង ២០%នៃសំណល់រឹងនៅក្នុងទីក្រុង។ ក្នុងមួយថ្ងៃរាជធានីភ្នំពេញប្រើប្រាស់ថង់ប្លាស្ទិកប្រមាណជាង១០លានថង់។ នេះបើតាមទិន្នន័យឆ្នាំ២០១៩ របស់ក្រសួងបរិស្ថាន។