ជំនាញ​នវានុវត្តន៍​ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព ជំរុញ​ការ​វិនិយោគ និង​ការ​បង្កើត​ថ្មី
ក្នុង​ទិដ្ឋភាព​សង្គម​ឌីជីថល ដែល​បរិបទ​នៃ​ការ​រស់នៅ និង​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​ប្រែប្រួល​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស ជំនាញ​នវានុវត្តន៍​ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព ត្រូវ​គេ​មើល​ឃើញ​ថា គឺ​ជា​ជំនាញ​ដែល​នឹង​មាន​កំណើន​តម្រូវ​ការ​ជា​លំដាប់ ព្រោះ​ជា​ជំនាញ​ជំរុញ​ក្នុង​ការ​បង្កើតថ្មី និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ស្មុគស្មាញ​ក្នុង​បរិបទ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល។
លោក អិន បញ្ញាប្ញទ្ធិ អ្នក​សម្របសម្រួល​អភិវឌ្ឍ​អាជីវកម្ម នៃ​បណ្ឌិត្យ​សភា​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​កម្ពុជា (CADT) បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ការ​សិក្សា​ជំនាញ​នវានុវត្តន៍​ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព គឺ​ជា​ការ​សិក្សា​ដែល​ផ្ដោត​លើ​ការអភិវឌ្ឍន៍​ចំណេះដឹង និង​ផ្នត់គំនិត​ទាក់ទង​នឹង​ជំនាញ​ផ្សេងៗ ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​បង្កើតថ្មី បង្កើន​ការ​វិនិយោគ ការ​បណ្ដាក់​ទុនថ្មីៗ និង​ជំរុញ​ភាព​ជោគជ័យ​របស់​សហគ្រិន។
លោក អិន បញ្ញាប្ញទ្ធិ ជាអ្នកសម្របសម្រួលអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម នៃបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) ។
លោក​បន្ត​ថា សម្រាប់​ទីផ្សារ​ការងារ​អ្នក​ដែល​ចេះ​ជំនាញ​នេះ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា និស្សិត​ដែល​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ភ្លាម ពួក​គេ​អាច​ធ្វើ​ការងារ និង​ប្រកប​មុខរបរ​បាន​ច្រើន​ផ្នែក ដោយ​អ្នកខ្លះ អាច​ក្លាយ​ជា​សហគ្រិន​បច្ចេកវិទ្យា អ្នក​អភិវឌ្ឍ​ផលិតផល​បច្ចេកវិទ្យា អ្នក​គ្រប់គ្រង​បច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​ក្រុមហ៊ុន និង​ជា​អ្នក​គ្រប់គ្រង​នវានុវត្តន៍ ដែល​មាន​ន័យ​ថា គាត់​អាច​ជា​អ្នក​គិតគូរ​ថា ក្រុមហ៊ុន គួរ​មាន​ផែន​ការ​ការងារ​បែប​ណា​ទាក់ទង​នឹង​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ក្នុង​ក្រុមហ៊ុន។ លើស​ពីនេះ និស្សិត​ដែល​បញ្ចប់​ការសិក្សា​លើ​ជំនាញ នវានុវត្តន៍​ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព ក៏​អាច​ក្លាយ​ជា​មន្ត្រី​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍ និង​ធ្វើ​បរិវត្ត​កម្ម​ឌីជីថល​ក្នុង​ក្រុមហ៊ុន ដែល​គាត់​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ផ្នែក​បរិវត្ត​កម្ម​ឌីជីថល។
បើ​តាម​លោក បញ្ញារិទ្ធ និស្សិត​ដែល​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ជំនាញ​នេះ អាច​ទទួល​បាន​បៀវត្សរ៍​ប្រចាំ​ខែ​យ៉ាងតិច​៤៥០​ដុល្លារ ខណៈ​និស្សិត​ដែល​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​លើ​ជំនាញ​នេះ ទទួល​បាន​ឱកាស​ការងារ​ទាំង​អស់។
សម្រាប់​អ្នក​ដែល​ចង់​រៀន​ជំនាញ​នវានុវត្តន៍​ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព​ តើ​ត្រូវ​មាន​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​អ្វីខ្លះ?
បើ​តាម​លោក អិន បញ្ញាប្ញទ្ធិ យុវជន​ដែល​ទើប​តែ​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​កម្រិត​បាក់ឌុប និង​អ្នក​ដែល​ចង់​បន្ត​ការ​សិក្សា​លើ​ជំនាញ​នវានុវត្តន៍​ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព គួរ​មាន​លក្ខណៈសម្បត្តិ​មួយ​ចំនួន ដូច​ជា ទី១ ជា​អ្នក​ចូលចិត្ត​ជំនាញ STEM មានន័យថា គាត់​ជា​មនុស្ស​ដែល​ចូលចិត្ត​រៀនសូត្រអ្វី ដែល​ថ្មី ទាក់ទង​នឹង​វិទ្យសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និង​គណិតវិទ្យា និងទី២ ជា​បុគ្គល ដែល​ចូលចិត្ត​ដោះស្រាយ​បញ្ហា ព្រោះ​នៅ​ពេល​រក​ឃើញ​សមិទ្ធផល​នៃ​ការ​បង្កើតថ្មី​មួយ គឺ នវានុវត្តន៍​ដែល​គាត់​បាន​រក​ឃើញ​នោះ បង្កើត​ឡើង​សម្រាប់​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ក្នុង​ស្ថាប័ន និង​សង្គម។
ជាមួយ​គ្នានេះ ដើម្បី​ចូលរៀន​ជំនាញ​នវានុវត្តន៍​ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព សិស្ស​និស្សិត​ត្រូវ​ឆ្លងកាត់​ការ​ប្រឡង​ធ្វើ​តេស្ត​ជា​មុន​សិន ដោយ​វិញ្ញាសា​មាន​ដូចជា​មុខវិជ្ជា​គណិតវិទ្យា តក្កវិទ្យា និង​ភាសា​អង់គ្លេស។ ខណៈ​ការ​សិក្សា​ជំនាញ​នេះ និស្សិត​ត្រូវ​ប្រើពេល ៣ឆ្នាំ​កន្លះ នៅ CADT, នេះ​បើ​តាម​ការ​បញ្ជាក់​របស់​លោក អិន បញ្ញាប្ញទ្ធិ។
គួរ​ជម្រាប​ជូន​ដែរ​ថា ជំនាញ​នវានុវត្តន៍ឌីជីថល និង​សហគ្រិនភាព ជា​ជំនាញ​ឌីជីថលមួយ ដែល​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ លើក​ទឹកចិត្ត ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ដែល​ទើប​នឹង​បញ្ចប់​ថ្នាក់ទី១២ ចូល​រៀន​ឱ្យ​បាន​ច្រើន ដើម្បី​មាន​ជំនាញ​ស្រប​តាម​បរិបទ នៃសង្គម ៤.០ ក្នុង​គោល​ដៅ​រក​ការងារ​បាន​ល្អ និង​ចំណូល​ខ្ពស់៕