សម្តេចធិបតី ៖ អ្នកជោគជ័យ គឺចេះរៀនពីខ្លួនឯង
ជាការផ្តល់នូវ​គតិ និងបំណិនជីវិត​សម្រាប់​យុវជន នៅក្នុងឱកាសពិធីសម្ពោធ និង​ចែកសញ្ញាបត្រ​ដល់និស្សិត​ដែលបញ្ចប់ការ​សិក្សា​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង នាព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ សម្តេចបរវធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លើកឡើងថា «អ្នកដែលលូតលឿន ជោគជ័យ គឺចេះរៀនពីខ្លួនឯង»។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា ការរៀនពីកំហុសខ្លួនឯង ចាប់យល់ពីអ្វីដែលជាចំណុចខ្សោយខ្លួនឯង ហើយ​ខិតខំ​ស្រាវជ្រាវកែសម្រួល គឺជា​ចំណុច​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍខ្លួនឯង​​ ។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា គ្មានអ្វី​ដែលចេះ​ដោយ​មិន​រៀន​នោះទេ នៅជុំវិញខ្លួន​យើង គឺមានឱកាស​រៀនសូត្រទាំងអស់ ដូចជាគ្រូ អ្នកដទៃជាដើម, សម្តេចថា កាន់តែឆ្ងល់ច្រើន ហើយដាក់ខ្លួនថា យើងកាន់តែល្ងង់ច្រើន នោះ​យើងនឹងចេះ​កាន់តែច្រើន។
សម្តេចបានណែនាំទៅ​ដល់យុវជនទាំងអស់ សូមកុំភ្លេចបង្រៀនខ្លួនឯង រៀនបន្ត រៀនពីគ្រប់គ្នា រៀនពីគ្រប់ទីកន្លែង ហើយអ្វីដែលសំខាន់បំផុត គឺត្រូវ​រៀនពីខ្លួនឯង សិក្សា​ពីចំណុច​ខ្លាំង ចំណុច​ខ្សោយ​របស់ខ្លួនឯង រៀនពីអ្វីដែលចង់ទៅមុខ ត្រូវ​មានទិសដៅខ្លួនឯង ហើយ​ដាក់ចិត្តរៀន រៀនពីគ្រប់កន្លែង គ្រប់គ្នាទាំងអស់ នោះហើយ​គឺជា​អ្វី​ក្នុងការកសាងសមិទ្ធផល និង​កសាងសមត្ថភាពខ្លួនឯង។