របាយការណ៍ ៖ រយៈពេល១សប្តាហ៍ យុវជនជិត២ពាន់នាក់ ចុះឈ្មោះចូលរួមកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ វិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស
គិតចាប់ពីថ្ងៃនៃការប្រកាសដាក់​ឱ្យ​អនុវត្តជាផ្លូវការ​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស សម្រាប់យុវជន​មក​ពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងារយរងហានិភ័យ កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ២០២៣ មកដល់ថ្ងៃទី២០ ខែវិច្ឆិកា មានយុវជនចំនួន ១៦០៨នាក់ បានចុះឈ្មោះដើម្បីទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងពិធីជំនួបរវាងសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា ជាមួយ​បងប្អូន​កម្មករកម្មការិនី ចំនួនជាង១ម៉ឺន៨ពាន់នាក់មានមូលដ្ឋានក្នុងខណ្ឌកំបូល រាជធានីភ្នំពេញ នាព្រឹកថ្ងៃទី២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣។
ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែវិច្ឆិកា បានចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ជាមួយសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា និងសមាគមនិយោជក ចំនួន១៧ ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការហាត់ការ និងកម្មសិក្សា ដែលចាត់ទុកថា ជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបើកផ្លូវដើម្បីផ្សារភ្ជាប់ទ្រឹស្តីជាមួយនឹងការអនុវត្ត, ចូលរួមចំណែក ជួយកសាង អភិវឌ្ឍ និងពង្រឹងធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា, និងអាចឱ្យម្ចាស់រោងចក្រ សហគ្រាស និងក្រុមហ៊ុនឯកជននានាជ្រើសរើសក្នុងចំណោមអ្នកហាត់ការដែលស្គាល់ និងយល់ដឹងអំពីកន្លែងការងារស្រាប់ ធ្វើជាកម្មករនិយោជិត និងបុគ្គលិករបស់ខ្លួនតែម្តង។
គួរបញ្ជាក់ថា ការដាក់ឱ្យអនុវត្តនូវកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដល់យុវជនចេញពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងគ្រោះ​ចំនួន១លាន៥សែននាក់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺជាផែនការយុទ្ធសាស្រ្តដើម្បីចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាកង្វះកម្លាំងពលកម្មផង ក៏​ដូចជា​ឱ្យ​យុវជន​មានជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​មួយ​ច្បាស់លាស់សម្រាប់ចិញ្ចឹមជីវិតប្រចាំថ្ងៃ និង​ចូលរួម​ដោះស្រាយ​ជីវភាពក្រុមគ្រួសារបានកាន់តែប្រសើរ៕