យុវតី ប៉ាន់ សុខលីន និស្សិតអាហារូបករណ៍ម្ចាស់ក្សត្រិយ៍ សិរិនថន នឹងយកជំនាញទេសចរណ៍​ ទៅអភិវឌ្ឍន៍ស្រុកកំណើត
ការសិក្សាអំពីសេវាកម្មសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេសជាអ្វីដែលបុគ្គលិកផ្នែកសេវាកម្មបដិសណ្ឋារកិច្ចទេសចរណ៍ត្រូវសិក្សាស្វែងយល់យកចិត្តទុកដាក់ និងបន្តអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពជានិច្ច ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់កញ្ញា ប៉ាន់ សុខលីន និស្សិតកម្ពុជាកំពុងសិក្សាជំនាញទេសចរណ៍ នៅសាកលវិទ្យាល័យ Rajamangala University of Technology Thanyaburi នៃប្រទេសថៃ ។
កញ្ញា ប៉ាន់ សុខលីន បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ត្បិតការសិក្សាជំនាញទេសចរណ៍នៅប្រទេសថៃនេះមានផលលំបាកសម្រាប់និស្សិតកម្ពុជា ព្រោះការសិក្សាតម្រូវឱ្យនិស្សិតរៀនអំពីប្រវត្តិសាស្ត្រ វប្បធម៌ ទីកន្លែងរមណីយដ្ឋាន និងការសិក្សាផ្សេងៗដែលជាបែបផែននៃកម្មវិធីសិក្សារបស់សាលាថៃ ប៉ុន្តែការសិក្សាទាំងនេះក៏បានផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍វិញជាច្រើនសម្រាប់និស្សិត ក៏ដូចជាកញ្ញា សុខលីន ផ្ទាល់ផងដែរ ដោយហេតុថា កញ្ញាបានសិក្សាអំពីរបៀបនៃការផ្ដល់សេវាកម្មដល់ភ្ញៀវទេសចរណ៍ ការគ្រប់គ្រងផ្នែកទេសចរណ៍ ដឹងអំពីអ្វីត្រូវអភិវឌ្ឍន៍ និងស្ថាបនាបន្ថែមដើម្បីឱ្យសេវាកម្មនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាក្នុងសហគមន៍ក្នុងតំបន់របស់ សុខលីន កាន់តែប្រសើរ ។
មានស្រុកកំណើតនៅតំបន់ទេសចរណ៍ប្រាសាទសំបូរព្រៃគុក កញ្ញា ប៉ាន់ សុខលីន បានមើលឃើញពីសារៈប្រយោជន៍នៃការចេះគ្រប់គ្រងទេសចរណ៍ ទើបជំរុញ​ឱ្យ​ សុខលីន សម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យប្រឡងយកអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជំនាញការគ្រប់គ្រងទេសចរណ៍ពីអាហារូបករណ៍ព្រះអង្គម្ចាស់ក្សត្រិយ៍មហាចក្រីសិរិនថន នៃព្រះរាជាណាចក្រថៃ រយៈពេល៤ឆ្នាំ រួមជាមួយការចំណាយផ្សេងៗសម្រាប់ការសិក្សាផងដែរ ។
កញ្ញា ប៉ាន់ សុខលីន
“ខ្ញុំនឹងយកចំណេះដែលទទួលបានពីការសិក្សាអាហារូបករណ៍នេះទៅជួយជ្រោមជ្រែង អភិវឌ្ឍន៍ក៏ដូចជាធ្វើយ៉ាងណាឱ្យតំបន់ស្រុកកំណើតខ្ញុំមានភ្ញៀវទេសចរទៅកម្សាន្តច្រើនជាងមុន និងធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋអាចរកប្រាក់ចំណូលបាន “
តើធ្វើដូចម្តេចទើបអាចជាប់អាហារូបករណ៍ព្រះអង្គម្ចាស់ក្សត្រិយ៍មហាចក្រីសិរិនថន ?
និស្សិតអាហារូបករណ៍រូបនេះបានប្រាប់ឱ្យដឹងថា
បើតាមការលើកឡើងរបស់ កញ្ញា ប៉ាន់ សុខលីន ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍ ព្រះអង្គម្ចាស់ក្សត្រិយ៍មហាចក្រីសិរិនថន សិស្សនិសិ្សត ឬបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងអាហារូបករណ៍ត្រូវត្រៀមខ្លួនក្នុងការប្រឡង២ដំណាក់កាល ដោយដំណាក់កាលទីមួយ បេក្ខជនត្រូវឆ្លងកាត់ការប្រឡងសំណេរដែលមានមុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា ជីវៈវិទ្យា ភាសាអង់គ្លេស និងដំណាក់កាលទីពីរជាវគ្គសម្ភាសន៍(ក្រោយជាប់ក្នុងវគ្គសំណេរ) ។
ជាមួយគ្នានេះក្នុងការស្នើពាក្យប្រឡងអាហារូបករណ៍បេក្ខជនត្រូវត្រៀមឯកសារចាំបាច់មួយចំនួនដូចជា សញ្ញាបត្របណ្ដោះអាសន្នមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សំបុត្របញ្ជាក់កំណើត អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ ពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ ប្រតិចារិក ព្រឹត្តិបត្តិពិន្ទុសិក្សានៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ លិខិតអនុសាសន៍ពីរច្បាប់ (ពីលោកគ្រូអ្នកគ្រូនៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ) ។
កញ្ញា ប៉ាន់ សុខលីន បានបន្ថែមថា ក្រៅពីត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការប្រឡងបេក្ខជនក៏ត្រូវតែសិក្សាស្វែងយល់បន្ថែមអំពីគោលដៅសិក្សារបស់ខ្លួនឯង ស្គាល់ខ្លួនឯង មានការកំណត់គោលដៅខ្លួនឯង និងមានក្ដីស្រមៃក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សាមកជួយជាតិតាមរយៈអ្វីផងដែរ ។ ការសិក្សានៅក្នុងប្រទេសថៃអស់រយៈពេល២ឆ្នាំបានធ្វើឱ្យ កញ្ញា ប៉ាន់ សុខលីន យល់ឃើញថា ការដែលសិក្សានៅក្រៅប្រទេស មិនថាជាប្រទេសណានោះទេ គឺសុទ្ធតែបានផ្ដល់សារៈសំខាន់សម្រាប់និស្សិតដូចជា អាចធ្វើឱ្យនិស្សិតមានការគិតកាន់តែទូលាយ ក៏​ដូចជាទទួលបានបទពិសោធន៍ទាំងការសិក្សា និងបទពិសោធន៍ផ្សេងៗជាច្រើនទៀតដែលនៅក្នុងស្រុកមិនទាន់បានជួបដូចជា ការទំនាក់ទំនងជាមួយនិស្សិតបរទេសដែលមកពីប្រទេសផ្សេងៗគ្នា ការរស់នៅបែបនិស្សិតជុំគ្នាចម្រុះជាតិសាសន៍ ការធ្វើដំណើរទៅកាន់កន្លែងផ្សេងៗ និងការប្រាស្រ័យទាក់ទងជាមួយប្រជាជនជនជាតិគេជាដើម ។
ជារួម កញ្ញា ប៉ាន់ សុលីន សូមលើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗ ឬអ្នកជំនាន់ក្រោយត្រូវមានភាពក្លាហានក្នុងការសិក្សា និងចាប់យកឱកាសសិក្សាឱ្យបានល្អមិនថានៅក្នុងប្រទេស ឬក្រៅប្រទេសឡើយ ។ មួយវិញទៀត ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យដោយអាហារូបករណ៍ គឺផ្ដល់សារៈសំខាន់ជាច្រើនលើសពីការសិក្សាឥតគិតថ្លៃ គឺទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ និងផ្ដល់ឯករាជភាពដល់និស្សិតខ្លួនឯងផងដែរ ៕