នាយករដ្ឋមន្រ្តី ៖ ខ្ញុំ​កំពុងសិក្សាផ្តល់ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដល់​យុវជន​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយ​រងគ្រោះ​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ
ភ្នំពេញ – លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ពិធី​ចែកសញ្ញាបត្រ​ដល់​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ឯកទេស​នៃកម្ពុជា (CUS) សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា សម្តេច​កំពុង​តែ​សិក្សា​ផ្តល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ជូន​ដល់យុវជន​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ​នៅទូទាំងប្រទេស ឱ្យ​ទទួល​បានការ​សិក្សា​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថាន​បណ្តុះ​បណ្តាល​របស់រដ្ឋ​ក្នុងកម្រិតសញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈកម្រិត១ ដោយ​មិន​បង់ថ្លៃ ហើយ​ទទួលបាន​ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ​ប្រចាំខែថែមទៀត។
សម្តេចតេជោបញ្ជាក់ថា យ៉ាងយូរនៅចុងឆ្នាំនេះ ឬដើមឆ្នាំក្រោយគម្រោងនោះនឹងចាប់ផ្តើម ដោយ​មានន័យថា រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹង​រ៉ាប់រង​សម្រាប់សិស្ស​ដែលចេញពីគ្រួសារក្រីក្រ​គ្មានលទ្ធភាព​​ទៅ​កាន់មហាវិទ្យាល័យ ដោយ​ទទួល​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈដោយ​មិន​បង់ថ្លៃ ហើយ​ក៏​នឹង​ទទួលបាន​ប្រាក់ឧបត្ថម្ភពីរាជរដ្ឋាភិបាលផងដែរ។
” លទ្ធភាពនៃការ​ជំរុញ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈឱ្យ​យុវជន​ក្រីក្រទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាល មិន​ត្រឹម​តែ​មិន​បង់ប្រាក់ទេ ប៉ុន្តែយើង​ត្រូវផ្តល់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ​ឱ្យ​ពួកគាត់ថែមទៀត… ដោយសារថវិកាជាតិត្រូវបានអនុម័តរួចហើយ យើង​គ្មានកញ្ចប់ថវិកាដើម្បីអនុវត្តទេ ប៉ុន្តែ​រឿង​នេះ​យើង​នឹង​អនុវត្តនៅចុងឆ្នាំ ឬដើមឆ្នាំក្រោយតែម្តង “
បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី កម្ពុជា​មានសក្តានុពល គឺយុវជន​វ័យ​ក្មេង​មានចំនួនច្រើន ក៏​ប៉ុន្តែសមត្ថភាព​របស់ពួកគេ​នៅ​មាន​កម្រិត ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ នៅពេលដែល​គម្រោងដាក់ឱ្យដំណើរ​ការសម្តេចរំពឹងថា យុវជន​ប្រមាណ១លាន៥សែននាក់នឹង​ត្រូវ​បណ្តុះបណ្តាល​ក្នុងមួយឆ្នាំៗនូវជំនាញ​ដែលជាតម្រូវការ​របស់អ្នក​វិនិយោគ៕