យុវសិស្ស ម៉ិល សំបូរ ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០នៃវិទ្យាល័យសម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន ខេត្តក្រចេះ និងជាប្រធានក្រុម បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា គម្រោង ”ផ្តើមជាមួយខ្ញុំ Hydroponics រំលេចក្នុងមូលដ្ឋាន” បង្កើតឡើងដើម្បីជួយផ្សព្វផ្សាយពីវិធីដាំបន្លែតាមបែបទំនើប Hydroponics ជាវិធីសាស្រ្តដាំបន្លែដោយមិនប្រើប្រាស់ដី ហើយជួយសមម្រួលដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលគ្មានដីសម្រាប់ដាំបន្លែ និងចង់បានបន្លែសុវត្ថិភាព។
“នៅពេលបានជាប់ជ័យលាភីឆ្នើមរងនៅក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ ពួកខ្ញុំមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ និងរំភើបយ៉ាងខ្លាំងពីព្រោះថា ពួកខ្ញុំបានរួមចំណែកជួយដល់សហគមន៍ និងសិស្សានុសិស្សានៅក្នុងសាលាឱ្យពួកគាត់ទទួលបានចំណេះដឹងពីការដាំបន្លែលើប្រព័ន្ធទឹក (Hydroponics)”
យុវសិស្សរូបនេះ បន្ថែមថា ក្រុមរបស់ពួកគេមានរយៈពេលចំនួន៦ខែនៅក្នុងការប្រកួត ក្នុងនោះរួមមាន ការសរសេរសំណើរគម្រោង និងការអនុវត្តគម្រោង។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ពួកគេក៏ជួបនូវបញ្ហាមួយចំនួនផងដែរ ដូចជា ខ្វះបទពិសោធន៍ចំពោះដំណាំលើទឹក និងកត្តាពេលវេលា ព្រោះពួកគេគឺជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ និងខ្វះខាតថវិការសម្រាប់អនុវត្តគម្រោង ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ គម្រោងរបស់ពួកគេអាចជាប់ជ័យលាភីឆ្នើមរង ហើយលក្ខណៈពិសេសដែលនាំឱ្យក្រុមរបស់ខ្លួនអាចជាប់ក្នុងការប្រកួតនេះ គឺមានដូចជា ការស្វែងរកអ្វីដែលថ្មី និងមានប្រយោជន៍ដែលជួយដោះស្រាយបញ្ហាដែលកើតមាននៅក្នុងសហគមន៍នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
ជាមួយគ្នានេះដែរ យុវសិស្ស ម៉ិល សំបូរ ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយឱ្យចូលរួមកម្មវិធីស្ម័គ្រឱ្យបានច្រើន ព្រោះការស័្មគ្រចិត្តបានផ្តល់បទពិសោធន៍ថ្មីៗប្លែកៗដែលយើងមិនបានធ្វើ ឬជួបប្រទះពីមុនមក។ ជាពិសេស សូមថ្លែងអំណរគុណដល់កម្មវិធី ”ការស្ម័គ្រចិត្តដើម្បីសហគមន៍ខ្ញុំ” ដែលបានផ្តល់ឱកាសឱ្យពួកយើងចូលរួមចំណែកជួយដល់សហគមន៍និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន៕