យុវជនមួយក្រុមនៅខេត្តក្រចេះ បង្កើតគម្រោង ”Hydroponics ក្នុងមូលដ្ឋាន” ជួយដល់កសិករគ្មានដីដាំបន្លែ
ភ្នំពេញ- ដោយសង្កេតឃើញពីបញ្ហាដែលកើតមាននៅក្នុងសហគមន៍ និងសាលារៀនខ្វះខាតផ្ទៃដីសម្រាប់ដាំដំណាំ សិស្សានុសិស្សគ្មានទីតាំងសម្រាប់អនុវត្តមុខវិជ្ជាកសិកម្ម បន្លែសព្វថ្ងៃគ្មានសុវត្ថិភាព ប្រជាពលរដ្ឋនៅទីប្រជុំជនគ្មានដីដាំដុះ ទើបយុវជនមួយក្រុមមកពីខេត្តក្រចេះ ផ្ដួចផ្ដើមគំនិតបង្កើតគម្រោងមួយឈ្មោះថា ”ផ្តើមជាមួយខ្ញុំ Hydroponics រំលេចក្នុងមូលដ្ឋាន ”។ គម្រោងមួយនេះ ក៏បានជាប់ជាជ័យលាភីឆ្នើមរងពីការប្រកួតវគ្គផ្ដាច់ព័ត្រកម្មវិធី ”ការស្ម័គ្រចិត្តដើម្បីសហគមន៍ខ្ញុំ” កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
យុវសិស្ស ម៉ិល សំបូរ ជាសិស្សថ្នាក់ទី១០នៃវិទ្យាល័យសម្ដេចតេជោហ៊ុនសែន ខេត្តក្រចេះ និងជាប្រធានក្រុម បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា គម្រោង ”ផ្តើមជាមួយខ្ញុំ Hydroponics រំលេចក្នុងមូលដ្ឋាន” បង្កើតឡើងដើម្បីជួយផ្សព្វផ្សាយពីវិធីដាំបន្លែតាមបែបទំនើប Hydroponics ជាវិធីសាស្រ្តដាំបន្លែដោយមិនប្រើប្រាស់ដី ហើយជួយសមម្រួលដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលគ្មានដីសម្រាប់ដាំបន្លែ និងចង់បានបន្លែសុវត្ថិភាព។
“នៅពេលបានជាប់ជ័យលាភីឆ្នើមរងនៅក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ ពួកខ្ញុំមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ និងរំភើបយ៉ាងខ្លាំងពីព្រោះថា ពួកខ្ញុំបានរួមចំណែកជួយដល់សហគមន៍ និងសិស្សានុសិស្សានៅក្នុងសាលាឱ្យពួកគាត់ទទួលបានចំណេះដឹងពីការដាំបន្លែលើប្រព័ន្ធទឹក (Hydroponics)”
យុវសិស្ស ម៉ិល សំបូរ
យុវសិស្សរូបនេះ បន្ថែមថា ក្រុមរបស់ពួកគេមានរយៈពេលចំនួន៦ខែនៅក្នុងការប្រកួត ក្នុងនោះ​រួមមាន ការសរសេរសំណើរគម្រោង និងការអនុវត្តគម្រោង។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ពួកគេ​ក៏​ជួបនូវ​បញ្ហា​មួយ​ចំនួន​ផងដែរ ដូចជា ខ្វះបទពិសោធន៍ចំពោះដំណាំលើទឹក និងកត្តាពេលវេលា ព្រោះពួកគេគឺជាសិស្សថ្នាក់ទី១០ និងខ្វះខាតថវិការសម្រាប់អនុវត្តគម្រោង ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ គម្រោង​របស់ពួក​គេ​អាច​ជាប់​ជ័យលាភី​ឆ្នើមរង ហើយ​លក្ខណៈពិសេសដែលនាំឱ្យក្រុមរបស់ខ្លួនអាចជាប់ក្នុងការប្រកួតនេះ គឺមានដូចជា ការស្វែងរកអ្វីដែលថ្មី និងមានប្រយោជន៍ដែលជួយដោះស្រាយបញ្ហាដែលកើតមាននៅក្នុងសហគមន៍នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ យុវសិស្ស ម៉ិល សំបូរ ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយឱ្យចូលរួមកម្មវិធីស្ម័គ្រឱ្យបានច្រើន ព្រោះការស័្មគ្រចិត្តបានផ្តល់បទពិសោធន៍ថ្មីៗប្លែកៗដែលយើងមិនបានធ្វើ ឬជួបប្រទះពីមុនមក។ ជាពិសេស សូមថ្លែងអំណរគុណដល់កម្មវិធី ”ការស្ម័គ្រចិត្តដើម្បីសហគមន៍ខ្ញុំ” ដែលបានផ្តល់ឱកាសឱ្យពួកយើងចូលរួមចំណែកជួយដល់សហគមន៍និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន៕