ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នឹងរៀបចំការប្រកួតស្នាដៃគំនូរកុមារ ស្ដីពី “ការអប់រំឌីជីថល វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ាន” ដើម្បីជាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជាសាធារណៈ ក្នុងដំណើរលើគន្លងថ្មីឆ្ពោះទៅកាន់ការអប់រំឌីជីថល ។ លើសពីនេះ លើកកម្ពស់ការអប់រំវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា ក៏ដូចជាអបអរសាទរពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការ នៃមជ្ឈមណ្ឌលអាស៊ានសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល ជាព្រឹត្តិការណ៍អមកិច្ចប្រជុំសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌របស់កម្ពុជា ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២។
បើតាមសេចក្ដីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងអប់រំ កុមារដែលអាចចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ត្រូវតែជាសិស្សកំពុងរៀននៅកម្រិតបឋមសិក្សា ពីថ្នាក់ទី១ដល់ថ្នាក់ទី៦ នៅគ្រឹះស្ថានសិក្សារដ្ឋ ឬឯកជន គឺត្រូវគូរគំនូរ ដោយប្រើខ្មៅដៃពណ៌ គូល័រទឹក ឬ គូល័រប្រេង ឬ ប្រភេទផ្សេងទៀតតាមការនិយម នៅលើក្រដាសទំហំ A3 (297 x 420 mm) ជាលក្ខណៈបញ្ឈរ ឬផ្តេក ។ គំនូរត្រូវរៀបចំលើក្រដាសដែលមានផ្ទៃពណ៌ស ហើយត្រូវរក្សាគម្លាតពីគែមសងខាងនៃក្រដាសប្រមាណ៣សង់ទីម៉ែត្រ។
ជាមួយគ្នានេះ បេក្ខជនត្រូវសរសេរ ឈ្មោះជាភាសាខ្មែរ និងឡាតាំង, ថ្ងៃ ខែ ឆ្នាំកំណើត, ទីកន្លែងកំណើត, ឈ្មោះសាលារៀន និងទីតាំងសាលារៀន និងលេខទូរស័ព្ទដែលអាចទាក់ទងបាន នៅផ្នែកខាងក្រោយនៃផ្ទាំងគំនូរ។ លើសពីនេះ ត្រូវសរសេរពីបទបរិយាយពីអត្ថន័យ នៃផ្ទាំងគំនូរបស់ខ្លួន សរសេរដោយដៃ នៅលើក្រសដាស A4 ឬក្រដាសសៀវភៅដាច់ដោយឡែក ហើយកឹបភ្ជាប់ជាមួយផ្ទាំងគំនូរ។
សិស្សានុសិស្សអាចជ្រើសរើសប្រធានបទមួយ ក្នុងចំណោមប្រធានបទ៣ខាងក្រោម សម្រាប់ការគូរ រួមមាន៖
ទី១. “ការអប់រំឌីជីថល” ដែលបង្ហាញពីការអភិវឌ្ឍនាពេលបច្ចុប្បន្ន នូវរបៀបនៃការរៀននៅក្នុងថ្នាក់រៀន នៅផ្ទះ នៅបណ្ណាល័យ… ដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍អេឡិកត្រូនិច ការស្រាវជ្រាវតាមអ៊ីនធើណែត ការធ្វើការងារជាក្រុម ការប្រើបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ ឬ ក្តីស្រមៃរបស់សិស្សចំពោះអនាគតនៃការសិក្សារបស់ខ្លួនក្នុងបរិបទនៃការអប់រំឌីជីថល។
ទី២. “ការអប់រំវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា” ដែលបង្ហាញពីការអប់រំ STEM ការសិក្សា ការពិសោធន៍ ឬ ការអនុវត្តជាក់ស្តែងនៃការអប់រំវិទ្យាសាស្រ្តនិងបច្ចេកវិទ្យា ការចូលរួមរបស់សិស្សនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យវិទ្យាសាស្រ្តនិងបច្ចេកវិទ្យា មុខរបរ ឬអាជីពក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា ឬ ក្តីស្រមៃរបស់សិស្សចំពោះការអភិវឌ្ឍវិទ្យាសាស្រ្តនិងបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់កម្ពុជា។
ទី៣. “កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ាន” ដែលបង្ហាញពីការស្វាគមន៍ និងភាពជាប្រធានអាស៊ាននៃកម្ពុជា ចំពោះប្រទេសសមាជិកអាស៊ានដទៃនិងពិភពលោកទាំងមូល សេចក្តីសុខសុវត្ថិភាពនៃប្រទេសកម្ពុជាចំពោះការធ្វើដំណើរនៃភ្ញៀវទេសចរណ៍ បំណងប្រាថ្នារបស់សិស្សក្នុងការទៅទស្សនា ឬកំសាន្តនៅប្រទេសអាស៊ានដទៃ ឬ ក្តីស្រមៃរបស់សិស្សចំពោះការលើកស្ទួយកិត្តិនាមកម្ពុជាលើឆាកអន្តរជាតិ។
ការទទួលស្នាដៃគំនូរ ចាប់ពីថ្ងៃទី២០ ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ជាការចាប់ផ្តើមគូរគំនូរដោយសិស្សានុសិស្សនៅតាមសាលាបឋមសិក្សា។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទំនាក់ទំនងតាមរយៈទូរស័ព្ទលេខ ០១២ ៧៣៣ ៤៦៦។
គួរជម្រាបជូនថា ក្រសួងអប់រំនឹងជ្រើសរើសស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរដែលមានលក្ខណៈពិសេស ទៅតាមប្រធានបទនីមួយៗ ដើម្បីរៀបចំជាពិព័រណ៍នៅមជ្ឈមណ្ឌលអាស៊ានសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល ដែលមានទីតាំងនៅបរិវេណវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ និងផ្សព្វផ្សាយលើបណ្តាញសង្គម និងគេហទំព័រផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ ក្រសួងនឹងចងក្រងជាសៀវភៅអនុស្សាវរីយ៍ ដើម្បីជាការផ្តល់កិត្តិយសសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស ដែលបានចូលរួម និងផ្តល់ជូននូវវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់ការចូលរួម និងរង្វាន់លើកទឹកចិត្តចំពោះជ័យលាភី ១០នាក់ និងវិញ្ញាបនបត្របញជាក់ការចូលរួមចំនួន ៥០នាក់ជូនចំពោះស្នាដៃផ្ទាំងគំនូរដែលមានលក្ខណៈពិសេស៕