សម្តេចតេជោ​គ្រោងជួបសិស្សនិទ្ទេស A នៅថ្ងៃទី៣ ឧសភា
ភ្នំពេញ – ថ្លែង​ក្នុង​ឱកាស​ពិធីបិទសន្និបាទបូកសរុបការងាររបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅរសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា សម្តេចគ្រោងនឹង​ជួបសិស្សដែលជាប់និទ្ទេស A ឡើងវិញ នៅថ្ងៃទី៣ ខែឧសភា។
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានមានប្រសាសន៍ថា ដោយសារតែបញ្ហាកូវីដ១៩ សម្តេចខកខានបានជួបសិស្សដែលប្រឡងជាប់និទ្ទេស A ទាំងជាង១៧០០នាក់ តែយ៉ាងណា​ក្រោយពីស្ថានភាពធូរស្រាល នៃជំងឺកូវីដ១៩​នៅ​កម្ពុជាបានធូរស្រាល ខណៈ​ដែល​សម្តេចក៏បានប្រកាស​ពីការ​ដក​បំរាមពាក់ម៉ាស់នៅទីសាធារណៈហើយ​នោះ ដូច្នេះសម្តេចនឹង​ជួបសិស្សនិទ្ទេស A ឡើងវិញ។
ជាមួយ​គ្នានេះ សម្តេចតេជោ​ ក៏បានកោតសរសើរ​ដល់​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ក៏​ដូចជា​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​ក្មួយៗសិស្សានុសិស្ស កំឡុង​នៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដោយ​ទទួល​បានលទ្ធផល​ល្អប្រសើរនៅ​ក្នុង​ការ​ប្រឡងសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ ដោយ​មានសិស្ស​រហូត​ដល់ទៅជាង​១៧០០នាក់ជាប់និទ្ទេស A ជារឿងមួយ​ដែល​សម្តេចនឹកស្មានមិនដល់។ គួរ​បញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា​២០២០-២០២១ បានប្រព្រឹត្តទៅ​កាលពីចុងខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១ ដោយ​ក្នុងនោះជា​លទ្ធផល មានបេក្ខជនរហូត​ដល់ទៅ​ជាង៧ម៉ឺននាក់​ ក្នុងចំណោមបេក្ខជនជាង១១ម៉ឺននាក់ដែលដាក់ពាក្យប្រឡង បានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរ និងបានរកឃើញសិស្សជាប់និទ្ទេស A មានរហូតទៅដល់ ១៧៥៣នាក់៕