ភ្នំពេញ – ការលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន និងគ្រូបង្រៀនកម្រិតស្ដង់ដាវិជ្ជាជីវៈ ទើបជាការឆ្លើយតបនឹងកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា ខណៈក្រសួងអប់រំកំពុងបណ្ដុះបណ្ដាលនិងពង្រឹងគុណភាពគ្រូបង្រៀនបន្ថែម ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់មន្ត្រីជំនាញនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅក្នុងសន្និសិទ្ធជាតិស្ដីពីលទ្ធផល និងផលជះនៃគម្រោងកែលម្អការអប់រំនៅមធ្យមសិក្សា និងគម្រោងកែលម្អការអប់រំនៅឧត្តមសិក្សា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍កន្លងទៅ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ។
លោកបណ្ឌិត សំអោ អង្គារតន៍ អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគោលនយោបាយ និងផែនការនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំកំពុងអនុវត្តការងារពាក់ព័ន្ធនឹងគុណភាពបុគ្គលិកអប់រំ ជាពិសេសគ្រូបង្រៀននិងគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន ដែលបុគ្គលសំខាន់ចូលរួមកែលម្អលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ។ ក្រសួងកំពុងបញ្ជូនគ្រូបង្រៀននិងគណៈគ្រប់គ្រងសាលាមកពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ។
“អ្វីដែលត្រូវធ្វើគឺពង្រឹងគុណភាពនៃការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបន្ថែមឱ្យដល់កម្រិតស្ដង់ដារវិជ្ជាជីវៈ ហើយចំណេះដឹងដែលទទួលបានកាលពី១០ ឬ ១៥ឆ្នាំមុន មិនឆ្លើយតបទៅនឹងបរិបទអប់រំនាពេលនច្ចុប្បន្ននោះទេ ។ ជាក់ស្តែងបរិបទកូវីដ-១៩ ទាមទារឱ្យគ្រូបង្រៀនចាប់យកនូវអ្វីដែលថ្មី ដើម្បីឱ្យការងារអាចឆ្លើយតប តាមតម្រូវការរបស់សិស្ស និងតម្រូវការនៅក្នុងសង្គម”
ទន្ទឹមនឹងការលើកឡើងនេះ លោកបណ្ឌិត សំអោ អង្គារតន៍ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំបានរៀបចំយន្តការវាយតម្លៃសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនជាប្រចាំ ។ គ្រូបង្រៀនត្រូវទទួលការបំប៉នសមត្ថភាពបន្ថែម ដើម្បីក្លាយជាអ្នកមានវិជ្ជាជីវៈ មានងារជាអ្នកឯកទេស និងមានសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ។ លើសពីនេះ គ្រូបង្រៀន និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលាត្រូវចេះប្រើប្រាស់សម្ភារៈឧបទេស ចេះធ្វើពិសោធន៍ ចេះប្រើប្រាស់កមម្មវិធីទូរស័ព្ទ (App) ការបង្កើត App និងបង្កើត Test items bank សម្រាប់គ្រប់មុខវិជ្ជាស្របតាមស្តង់ដាតំបន់និងអន្តរជាតិ ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោកបណ្ឌិត សំអោ អង្គារតន៍ នៅក្នុងក្របខណ្ឌនៃការអនុវត្តគម្រោងកំណែទម្រង់ការអប់រំនៅមធ្យមសិក្សា មានសាលាគោលដៅចំនួន១០០ និងសាលារៀនប្រមាណជាង ៣០០ទៀតបានទទួលលទ្ធផល ។ លោកថា លទ្ធផលនៃការបណ្តុះបណ្តាលបានផ្តល់ផលជះគ្រប់សាលាទាំងអស់ ដែលមានប្រមាណ ១ម៉ឺនបីពាន់សាលានៅទូទាំងប្រទេស ។ នៅដំណាក់កាលបន្ទាប់ក្រសួងនឹងធ្វើការនៅគ្រប់អនុវិស័យកុមារតូច អនុវិស័យបឋមសិក្សា អនុវិស័យមធ្យម រហូតដល់អនុវិស័យឧត្តមសិក្សា ៕