ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ បានបញ្ជាក់ថា អ្នកដែលគួរតែរៀនជំនាញបច្ចេកទេស ឬ TVET ជាមនុស្សមានស្ថានភាព ៤ប្រភេទ រួមមាន ជីវភាពគ្រួសារពុំទាន់ធូរធារ ពុំទាន់មានគោលដៅការងារច្បាស់លាស់ អ្នកមានបំណងអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ និងអ្នកមានបំណងបង្កើតមុខរបរផ្ទាល់ខ្លួន ។
ទី១. អ្នករស់នៅក្នុងគ្រួសារមានជីវភាពមិនធូរធារ ៖ តាមយោបល់របស់ឯកឧត្តម ពួកគាត់គួរតែទៅរៀនជំនាញបច្ចេកទេស ព្រោះសិក្សាជំនាញបច្ចេកទេស ចំណាយរយៈពេលខ្លី ហើយអាចធ្វើការងាររកលុយបានភ្លាមៗ ។
ទី២. អ្នកមិនទាន់មានគោលដៅខ្ពស់ ៖ តាមឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ប្រសិនបើគាត់គ្មានគោលដៅក្លាយជាអ្នកស្រាវជ្រាវ អ្នកអប់រំ ឬក៏ជាអ្នកសេដ្ឋកិច្ចអ្វីទេ គឺគួរតែមករៀនជំនាញបច្ចេកទេស ព្រោះក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សា អាចទៅធ្វើការតែម្តងដោយអនុវត្តនៅតាមរោងចក្រសហគ្រាសជាដើម ។
ទី៣. អ្នកដែលចង់អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ៖ ឯកឧត្តមអគ្គនាយករង បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់បងប្អូនកម្មករកម្មការិនីជាអ្នកមានការងារស្រាប់ ដែលមិនទាន់មានសញ្ញាបត្រ មិនទាន់មានជំនាញច្បាស់លាស់ ពួកគាត់គួរណាស់តែមករៀនបច្ចេកទេសបន្ថែម ។
“ចេះជំនាញតៗគ្នាគឺជារឿងមួយហើយ ប៉ុន្តែអត់មានច្បាប់ក្បួនត្រឹមត្រូវទេ ដូច្នេះគួរណាស់តែគាត់មកសាលាដើម្បីឱ្យគាត់បានរៀន“
ទី៤. អ្នកមានបំណងបង្កើតមុខរបរផ្ទាល់ខ្លួន ៖ បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អ្នកដែលចង់បង្កើតមុខរបរ ដូចជាចង់បើកយានដ្ឋានជួសជុលរថយន្ត ម៉ៅការសំណង់ ម៉ៅការអគ្គិសនីជាដើម គួររៀនឱ្យចេះជំនាញទាំងនោះ បើទោះជាគាត់មានលុយជួលគេក៏ដោយ ក៏គាត់គួរតែចេះខ្លះៗដែរ ។
យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណដំណាក់កាលទី៤ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល អាណត្តិទី៦ បានផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់ជាងគេបំផុត លើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សតាមរយៈការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ។ គិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៥ រាជរដ្ឋាភិបាលបានជំរុញសកម្មភាពបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ដោយពង្រីកគុណភាពបណ្តុះបណ្តាល រហូតមានគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន ៣៨គ្រឹះស្ថាន ដោយមិនទាន់គិតពីវិស័យឯកជន និងអង្គការនានានៅឡើយទេ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ដើម្បីគាំទ្រដល់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដែលជាវិស័យអាទិភាពក្នុងការជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ច រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងការងារតែងផ្តល់អាហារូបករណ៍រហូតដល់ ២ម៉ឺនកន្លែងជារៀងរាល់ឆ្នាំ សម្រាប់សិស្សនិស្សិតដែលមានបំណងចង់រៀនជំនាញនេះ មានទាំងកម្រិតសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស សញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងកម្រិតបរិញ្ញាបត្រ ៕