សុខភាពផ្លូវចិត្តល្អ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់សុខភាព និងសុខុមាលភាពទូទៅរបស់ពិភពលោក។ នេះជាទស្សនៈរបស់លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Tedros Adhanom Ghebreyesus អគ្គនាយកអង្គការសុខភាពពិភពលោក។
ខាងក្រោមនេះ គឺជាហេតុផល៥យ៉ាងដែលបង្ហាញថា សុខភាពផ្លូវចិត្តដើរតួរនាទីយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ពិភពលោក៖
១. តើអ្នកណាដែលប្រឈមនឹងបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត?
២. តើគេធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យដោយរបៀបណា?
៣. តើធ្វើដូចម្ដេចជាមួយការព្យាបាល និងការការពារ?
សរុបមក ត្រូវបង្កើនឱ្យមានការយល់ដឹងអំពីសុខភាពផ្លូវចិត្ត រហូតដល់ការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានការថែទាំប្រកបដោយគុណភាព និងការព្យាបាលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
៤. តើវាមានផលប៉ះពាល់អ្វីខ្លះ?
នៅសហរដ្ឋអាមេរិក ២00លានថ្ងៃនៃពេលវេលាធ្វើការត្រូវបានបាត់បង់ជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយសារជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត។ ចំណែកឯនៅក្នុងចក្រភពអង់គ្លេស ភាពតានតឹង ការធ្លាក់ទឹកចិត្ត ឬការថប់អារម្មណ៍មានចំនួន ៤៤% នៃករណីសុខភាពដែលទាក់ទងនឹងការងារ និង ៥៤% នៃថ្ងៃធ្វើការទាំងអស់បានបាត់បង់ដោយសារតែសុខភាពមិនល្អ។ ការស្រាវជ្រាវសម្រាប់វេទិកាសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកបានប៉ាន់ប្រមាណថា ពីឆ្នាំ ២០១១ ដល់ឆ្នាំ ២០៣០ ជំងឺផ្លូវចិត្តនឹងធ្វើឱ្យបាត់បង់ប្រាក់ប្រមាណ ១៦ពាន់ពាន់លានដុល្លារ នៃទិន្នផលសេដ្ឋកិច្ចទូទាំងពិភពលោក។
៥. តើមនុស្សទាំងអស់គ្នាត្រូវធ្វើដូចម្ដេច?
វឌ្ឍនភាពនៃផែនការសកម្មភាពសុខភាពផ្លូវចិត្តឆ្នាំ ២០១៣-២០២០ របស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក បានអំពាវនាវឱ្យមានសេវាថែទាំសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងការថែទាំសង្គមដ៏ទូលំទូលាយដែលត្រូវបានផ្តល់ជូនដល់សហគមន៍ គឺនៅមានភាពមិនស្មើគ្នា ហើយថ្មីៗនេះអង្គការសុខភាពពិភពលោកបានពន្យារពេលដល់ឆ្នាំ ២០៣០ ។