ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចេញសេចក្ដីប្រកាសជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនកម្រិតមូលដ្ឋានសរុបចំនួន ៥០០នាក់ ដើម្បីបង្រៀននៅអនុវិទ្យាល័យនានានៅកម្ពុជា។
សេចក្តីប្រកាសរបស់ក្រសួងអប់រំ បានបញ្ជាក់ថា បេក្ខជនដែលជាប់ក្នុងកម្មវិធីនេះ នឹងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាល តាមប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល ១២+២ ចំនួន ៣០០នាក់ ជំនាន់ទី៣១ និង១២+៤ ចំនួន ២០០នាក់ ជំនាន់ទី៣ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២១-២០២២ ។ ការជ្រើសរើសនេះ មានការបណ្ដុះបណ្ដាលរយៈពេល ២ឆ្នាំ និង៤ឆ្នាំ ចាប់ពីថ្ងៃទី០១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ នៅតាមវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យភូមិភាគ និងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ឈើទាល ។
លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស គឺបេក្ខជនទាំងពីរភេទត្រូវតែជាសិស្ស មានសញ្ជាតិខ្មែរ មានជីវប្រវត្តិច្បាស់លាស់ មានសុខភាពល្អ និងមិនទាន់មានការងារក្នុងក្របខណ្ឌរដ្ឋ ។ បេក្ខជន ត្រូវមានសញ្ញាបត្រចាប់ពីមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិចំណេះទូទៅ ឬសញ្ញាបត្រដែលមានតម្លៃសមមូល ឬសញ្ញាបត្របច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈកម្រិត៣ និងមានអាយុចាប់ពី១៦ ដល់២៥ឆ្នាំ គិតដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១។
បន្ថែមពីលើនេះ បេក្ខជនអាចជាគ្រូបឋមសិក្សា និងគ្រូមតេយ្យសិក្សា ដែលមានអតីតភាពបម្រើការងារយ៉ាងតិច ០៥ឆ្នាំ បានតែងតាំងស៊ប់ក្នុងក្របខណ្ឌ ហើយមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិចំណេះទូទៅ ឬសញ្ញាបត្រដែលមានតម្លៃសមមូលឡើងទៅ។
ចាប់ផ្ដើមទទួលពាក្យចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹងនេះ ផុតកំណត់ទទួលពាក្យចាប់ពីថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ បេក្ខជនអាចទាញយកពាក្យស្នើសុំតាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://bit.ly/3yp17ym សម័យប្រឡងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ៕