បច្ចេកវិទ្យា៖ អ្នកជំនាញស្រាវជ្រាវបច្ចេកវិទ្យាកំពុងរំពឹងថា វត្តមានបញ្ញាសុប្បនិម្មិត (Artificial Intelligence) នឹងអាចជួយកាត់បន្ថយអត្រាគ្រោះនៅលើផ្លូវក្នុងទីក្រុង ខណៈតួលេខសកលស្តីពីចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ មានរហូតទៅដល់ ១.៣៥លាននាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ អ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាបានបង្ហាញថា ទិន្នន័យទទួលបានពីបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត នឹងផលិតជាព័ត៌មានយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងដំណើរការផ្តល់ព័ត៌មានទៅកាន់សាធារណជន។
ក្រុមអ្នកវិទ្យាសាស្ត្រមួយក្រុមនៅប្រទេសអេស្បាញ បានដាក់បញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសុប្បនិម្មិតទៅក្នុងកិច្ចការងារស្រាវជ្រាវរបស់ពួកគេ។ តាមរយៈការទាញយកគំរូគ្រោះថ្នាក់លើផ្លូវចរាចរណ៍ ពួកគេជឿជាក់ថា ទិន្នន័យដែលប្រមូលបាននឹងក្លាយជាយន្តការដោះស្រាយបញ្ហា និងរៀបចំផែនការកាត់បន្ថយអត្រាគ្រោះថ្នាក់បានកាន់តែប្រសើរ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ អ្នកស្រាវជ្រាវមកពីសាកលវិទ្យាល័យ Universitat Oberta de Catalunya (UOC) បានបញ្ជាក់ថា វីដេអូរាប់សិបម៉ោងនិងរូបភាពរាប់ពានសន្លឹកដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅក្នុងទីក្រុងធំៗ ចំនួនពីររបស់ប្រទេសអេស្បាញ ត្រូវបានទាញយកមកគ្រប់គ្រងតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យាបំពាក់ដោយបញ្ញាសុប្បនិម្មិត។ ជាលទ្ធផលទិន្នន័យទាំងអស់ដែលបញ្ញាសុប្បនិម្មិតប្រមូលបាន នឹងផលិតចេញជាព័ត៌មានផ្សព្វផ្សាយអំពីបញ្ហាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ទៅកាន់សាធារណជនបានលឿនរហ័ស។
ទិន្នន័យដែលបញ្ញាសុប្បនិម្មិតប្រមូលបាន រកឃើញថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ភាគច្រើនកើតឡើងដោយការធ្វេសប្រហែស កង្វះខាតឧបករណ៍មួយចំនួននៅតាមទីសាធារណៈ ដូចជាស្លាកសញ្ញា និងភ្លើងសញ្ញាចរាចរណ៍ជាដើម។ អ្នកជំនាញជឿជាក់ថា ប្រទេសជាច្រើននឹងចាប់ផ្តើមប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានេះ ដើម្បីកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅថ្ងៃអនាគត។ គួរបញ្ជាក់ថា បើតាមការសិក្សារបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក WHO បានឱ្យដឹងថា ពាក់កណ្តាលនៃចំនួនអ្នកបាត់បង់ជីវិតនៅក្នុងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅទីក្រុងនាបច្ចុប្បន្ន ភាគច្រើនជាក្រុមមនុស្សដែលងាយរងគ្រោះ ដូចជា អ្នកថ្មើជើង ក្រុមអ្នកជិះកង់ និងជិះម៉ូតូ៕