ក្រសួងអប់រំបង្ហាញពីលទ្ធផលរីកចម្រើន នៃការ​អប់រំ​នៅ​កម្រិតបឋមសិក្សា
កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ​ជាផ្លូវការណ៍ នូវ​របាយការណ៍ថ្នាក់ជាតិ​ស្តីពី “រង្វាយតម្លៃ​លទ្ធផល​សិក្សា​របស់សិស្ស​កម្រិតបឋមសិក្សា នៅ​តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ឆ្នាំ២០២៤” ដែលសិស្ស​កម្ពុជា​ទទួលបានលទ្ធផលរីកចម្រើន​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ក្នុងផ្នែកអំណាន និង​គណិតវិទ្យា បើប្រៀបធៀប​លទ្ធផល​នៅ​ឆ្នាំ២០១៩។
តាមរបាយការណ៍ សិស្ស​កម្ពុជា​មានពិន្ទុ​ជាមធ្យម​ផ្នែក​អំណាន​កើនឡើង ៦ពិន្ទុ (២៩០ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កើន​ដល់២៩៦ក្នុងឆ្នាំ​២០២៤) និង​ពិន្ទុ​ជាមធ្យមផ្នែក​គណិតវិទ្យា​កើនឡើង ១២ពិន្ទុ (២៨៩ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កើនដល់ ៣០១ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤)។ បើប្រៀបធៀបជាមួយ​ប្រទេស​ក្នុងតំបន់ សិស្ស​កម្ពុជា និង​មីយ៉ាន់ម៉ា ទទួល​បានពិន្ទុកើនឡើង ចំណែកប្រទេស​ឡាវ និងហ្វីលីពីន ប្រែប្រួលតិចតួច រីឯប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី និង​វៀតណាម ទទួលបាន​ពិន្ទុ​សិស្ស​ថយចុះ។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​ដែលបាន​ចូលរួម​ក្នុងរង្វាយតម្លៃ SEA-PLM ទាំងពីរលើក ពិន្ទុផ្នែកអំណាន និងគណិតវិទ្យារបស់សិស្សកម្ពុជានៅតែស្ថិតនៅកណ្តាល ក្នុងលំដាប់ទី៤ បន្ទាប់ពី វៀតណាម ម៉ាឡេស៊ី និងមីយ៉ាន់ម៉ា។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏​បានប្តេជ្ញាចិត្តជំរុញកំណែទម្រង់ស៊ីជម្រៅជាប្រព័ន្ធ ដែលទាមទារឱ្យមានស្តង់ដា​ខ្ពស់ជាងមុន មានគណនេយ្យភាពរឹងមាំជាងមុន និងប្រើប្រាស់ធនធានសាធារណៈប្រកបដោយយុទ្ធសាស្ត្រជាងមុន ដើម្បីធានាថា សិស្សានុសិស្សកម្ពុជានឹងរៀនសូត្រជាមួយនឹងគ្រូបង្រៀន ដែលទទួលបានការលើកទឹកចិត្តសមរម្យ មានគុណវុឌ្ឍិខ្ពស់ ការបង្រៀនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ និងការប្តេជ្ញា​ចិត្តពេញលេញ​ចំពោះការ​សិក្សារបស់សិស្ស៕