កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការផ្សព្វផ្សាយជាផ្លូវការណ៍ នូវរបាយការណ៍ថ្នាក់ជាតិស្តីពី “រង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សកម្រិតបឋមសិក្សា នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ឆ្នាំ២០២៤” ដែលសិស្សកម្ពុជាទទួលបានលទ្ធផលរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងផ្នែកអំណាន និងគណិតវិទ្យា បើប្រៀបធៀបលទ្ធផលនៅឆ្នាំ២០១៩។
តាមរបាយការណ៍ សិស្សកម្ពុជាមានពិន្ទុជាមធ្យមផ្នែកអំណានកើនឡើង ៦ពិន្ទុ (២៩០ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កើនដល់២៩៦ក្នុងឆ្នាំ២០២៤) និងពិន្ទុជាមធ្យមផ្នែកគណិតវិទ្យាកើនឡើង ១២ពិន្ទុ (២៨៩ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កើនដល់ ៣០១ក្នុងឆ្នាំ២០២៤)។ បើប្រៀបធៀបជាមួយប្រទេសក្នុងតំបន់ សិស្សកម្ពុជា និងមីយ៉ាន់ម៉ា ទទួលបានពិន្ទុកើនឡើង ចំណែកប្រទេសឡាវ និងហ្វីលីពីន ប្រែប្រួលតិចតួច រីឯប្រទេសម៉ាឡេស៊ី និងវៀតណាម ទទួលបានពិន្ទុសិស្សថយចុះ។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងចំណោមប្រទេសដែលបានចូលរួមក្នុងរង្វាយតម្លៃ SEA-PLM ទាំងពីរលើក ពិន្ទុផ្នែកអំណាន និងគណិតវិទ្យារបស់សិស្សកម្ពុជានៅតែស្ថិតនៅកណ្តាល ក្នុងលំដាប់ទី៤ បន្ទាប់ពី វៀតណាម ម៉ាឡេស៊ី និងមីយ៉ាន់ម៉ា។
បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក្នុងរយៈពេលដប់ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ កម្ពុជាបានបង្កើនការវិនិយោគយ៉ាងច្រើនលើសមាសធាតុរឹង និងទន់នៃការអប់រំ រាប់ចាប់ពីហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាលារៀន រហូតដល់ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ការផ្តល់សៀវភៅសិក្សា និងការរិះរកវិធីសាស្រ្តបង្រៀនជំនាន់ថ្មី។ ជាលទ្ធផល ការទទួលបានសេវាអប់រំ បានល្អប្រសើរនៅគ្រប់កម្រិតទាំងអស់ តួយ៉ាង ការចុះឈ្មោះចូលរៀននៅក្នុងការអប់រំកុមារតូច ក្នុងចំណោមកុមារអាយុប្រាំឆ្នាំ បានកើនឡើងពី ១០% ដល់ ៧០%, នៅកម្រិតបឋមសិក្សា អត្រាចុះឈ្មោះចូលរៀនបានឡើងដល់ ១២៥% នៅមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ ៧០%, នៅមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ មានការកើនឡើងគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ពី ២០% ដល់ ៤៥%, អត្រាបោះបង់ការសិក្សាក៏បានថយចុះមកត្រឹម ៦% នៅកម្រិតបឋមសិក្សា និងមធ្យមសិក្សាប្រមាណ ១៥%។
“សព្វថ្ងៃនេះ មានសិស្សជាង ៣៣ម៉ឺននាក់បានចុះឈ្មោះចូលរៀននៅមធ្យមសិក្សាទូទាំងប្រទេស”
ទោះជាយ៉ាងណាឆ្លើយតបនឹងលទ្ធផលនៃរង្វាយតម្លៃ SEA-PLM ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន បានផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួន ក្នុងជំរុញបន្ថែមទៀត ដូចជា ពង្រឹងវិធីសាស្ត្របង្រៀន ជាពិសេសគឺការបង្រៀនសិស្សខ្សោយ និងត្រូវចុះទៅរៀនសូត្រដោយផ្ទាល់ដល់ថ្នាក់រៀន និងសាលារៀន, ពង្រឹងវិធីសាស្ត្រគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀន, យល់ច្បាស់ពីភាសាខ្មែរ, យល់ច្បាស់ពីការបង្រៀនភាសាខ្មែរ, យល់ច្បាស់ពីស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន និងចិត្តគរុកោសល្យគ្រូបង្រៀនជាដើម។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏បានប្តេជ្ញាចិត្តជំរុញកំណែទម្រង់ស៊ីជម្រៅជាប្រព័ន្ធ ដែលទាមទារឱ្យមានស្តង់ដាខ្ពស់ជាងមុន មានគណនេយ្យភាពរឹងមាំជាងមុន និងប្រើប្រាស់ធនធានសាធារណៈប្រកបដោយយុទ្ធសាស្ត្រជាងមុន ដើម្បីធានាថា សិស្សានុសិស្សកម្ពុជានឹងរៀនសូត្រជាមួយនឹងគ្រូបង្រៀន ដែលទទួលបានការលើកទឹកចិត្តសមរម្យ មានគុណវុឌ្ឍិខ្ពស់ ការបង្រៀនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ និងការប្តេជ្ញាចិត្តពេញលេញចំពោះការសិក្សារបស់សិស្ស៕