ក្រសួងអប់រំ កំពុងពិនិត្យ​លទ្ធភាព​បង្កើតកម្មវិធីសិក្សា និង​ប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជន​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​យានយន្ត
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃពុធ (១៩ វិច្ឆិកា) បានជួប​ជាមួយ​នឹង​ប្រតិភូជាន់ខ្ពស់​នៃក្រុមហ៊ុន RMA ក៏​ដូចជា​មជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពយានយន្ត​នៅ​កម្ពុជា (ACE-C) និងវិទ្យាស្ថាន Bendigo Kangan Institute (BKI) ប្រទេស​អូស្រ្តាលី ដើម្បីស្វែង​យល់​ពី​ឱកាស​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ច​សហការ​ប្រតិបត្តិការ​លើវិស័យអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដោយ​ក្នុងនោះ ក៏​មានកិច្ច​ពិភាក្សា​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​បង្កើត​កម្មវិធី​សិក្សា និង​ប្រព័ន្ធ​បណ្តុះបណ្តាល​នៅ តាមសាលារៀន ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជនក្នុងវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​យានយន្ត តាមរយៈកិច្ចសហការសាកល្បងរវាង​ក្រសួងអប់រំ និង ACE-C ព្រមទាំង BKI។
មជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពយានយន្តនៅកម្ពុជា (ACE-C) គឺជាគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈដែលបង្កើត​ឡើងដោយភាព​ជាដៃគូរវាងក្រុមហ៊ុន RMA (Cambodia) និងវិទ្យាស្ថាន (BKI) នៃប្រទេសអូស្ត្រាលី ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈកម្ពុជា ដែលមានបេសកកម្ម បណ្តុះបណ្តាល​អ្នកបច្ចេកទេស​យានយន្ត និងជំនាញពាក់ព័ន្ធ ទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ តាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញដល់​យុវជនកម្ពុជា​សម្រាប់​ឧស្សាហកម្ម​យានយន្តទំនើប រួមទាំងតម្រូវការក្នុងការផ្លាស់ប្តូរជំនាញ​សម្រាប់និន្នាការ​ឧស្សាហកម្មថ្មីៗ។
ក្នុងជំនួបនោះ លោកស្រី Janelle ARENA ប្រធានផ្នែកឧស្សាហកម្ម និងអប់រំ នៃវិទ្យាស្ថាន BKI បានលើកឡើងនូវ​សំណើ​រៀបចំកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ និងបានឱ្យដឹងថា BKI គឺជាស្ថាប័ន TAFE (Technical and Further Education) របស់រដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលីដែលមានបទពិសោធជាច្រើនឆ្នាំលើការអប់រំជំនាញ បច្ចេកទេស វិជ្ជាជីវៈ​សម្រាប់​ទីផ្សារការងារ និងឧស្សាហកម្មជាក់ស្តែង ដោយឯកទេសលើការបណ្តុះបណ្តាល ២ប្រព័ន្ធ (Dual Training System) តាមរយៈការអនុវត្តការងារផ្ទាល់ (work-integrated learning) និងការផ្តល់វិញ្ញាបនបត្រដល់គ្រូឯកទេស ក្នុងក្របខណ្ឌ Australian Qualifications Framework (AQF)។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបង្ហាញការស្វាគមន៍ចំពោះ​សំណើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​លើកកម្ពស់វិស័យអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនៅកម្ពុជា ដោយបានគូសបញ្ជាក់នូវការឯកភាព ចូលរួមគាំទ្រ និងសម្របសម្រួលជំរុញឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះលេចចេញជារូបរាង និងដំណើរការទៅដោយរលូន ព្រមទាំង​បានចែករំលែកពីវឌ្ឍនភាពនៃវិស័យអប់រំ បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនៅកម្ពុជា ដែលកំពុងផ្តោត​លើការជំរុញ​ការផ្សារភ្ជាប់ការសិក្សាទ្រឹស្តីទៅនឹងការអនុវត្តផ្ទាល់នៅក្នុងឧស្សាហកម្មជាក់ស្តែង។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានកំណត់អាទិភាពលើការបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្ស ខណៈកម្ពុជាមាន​ចំនួនយុវជនច្រើនដែលត្រូវការជំនាញខ្ពស់សម្រាប់ចូលរួមអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ព្រមទាំងកំពុងផ្តោតការ​យកចិត្តទុកដាក់បង្កើតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឧស្សាហកម្ម និងមានបំណងចង់សហការជាមួយស្ថាប័នដែលមានបទពិសោធ និងមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់។ ហើយថា ការវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុន RMA, ACE និង BKI លើវិស័យយានយន្ត និង​ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នៅ​កម្ពុជា ពិតជា​បាន​ចូលរួម​ចំណែកយ៉ាងសំខាន់​ដល់​ការ​ពន្លឿន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច និង​ការ​អភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស ឆ្លើយតប​នឹង​ចក្ខុវិស័យ​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​ជំរុញ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ម្នាក់​ត្រូវ​មាន​ជំនាញ​មួយ​យ៉ាង​តិច​ប្រចាំជីវិត ឆ្ពោះទៅសម្រេច​ចក្ខុវិស័យ​កម្ពុជា​ឆ្នាំ២០៣០ និង ២០៥០៕