UNICEF ៖ Gen Z ចង់ក្លាយ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ដំណោះស្រាយ​នៅ​ពេល​និយាយ​ពីសុខភាព​ផ្លូវចិត្ត
ក្នុងនាម​ជាជំនាន់​មនុស្ស​ដ៏ធំបំផុត​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ GenZ កំពុង​បង្កើត​អនាគត​នៃសង្គម សេដ្ឋកិច្ច និង​អាជីវកម្ម សម្រាប់​មនុស្ស​ជាតិ​សម័យទំនើប។ ពួកគេ​ត្រូវបាន​ជំរុញ​ដោយ​ចក្ខុវិស័យ​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ឯង ការ​សហការ និង​ភាព​ចម្រុះ​នៃសង្គម។ ពួកគេ​ឱ្យ​តម្លៃ​លើ​ភាព​ត្រឹមត្រូវ ភាព​បត់បែន និង​ដំណោះស្រាយ​ជាក់ស្ដែង ចំពោះ​បញ្ហា​ប្រឈម​ដ៏​ស្មុគស្មាញ។
ពួកគេ​មាន​ទំនោរ​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា និង​គ្រឿង​អេឡិចត្រូនិក​ច្រើន ដែល​ធ្វើឱ្យ​ពួកគេ មាន​ទំនោរ​នៅ​ជាមួយ​បណ្ដាញ​សង្គម និង​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ជាប្រចាំ ប៉ុន្តែ GenZ ក៏ជា​ក្រុម​មនុស្ស ដែល​មាន​គំនិត​ច្នៃប្រឌិត​ខ្ពស់​ផងដែរ។ លើស​ពី​នេះ ពួកគេ មាន​ការ​យល់ដឹង​ជ្រៅជ្រះ​អំពី​បញ្ហា​ពិភពលោក រាប់​ចាប់​តាំងពី​វិបត្តិ​អាកាសធាតុ រហូត​ដល់​បញ្ហា​វិសមភាព​សង្គម។ ប៉ុន្តែ​ការ​ចូល​រួម ក្នុង​សកម្មភាព​ដ៏ច្រើន​នេះ មាន​ឥទ្ធិពល​ខ្លាំង ដល់​ផ្លូវចិត្ត របស់​ពួកគេ។
ការ​សិក្សា​ថ្មីមួយ​របស់​យូនីសេហ្វ ស្ដីពី​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត​យុវជន បាន​បង្ហាញ​ការ​ពិត​បន្ទាន់​មួយ​ថា ខណៈ​ពេល​ដែល GenZ ត្រូវ​បាន​គេស្គាល់​ថា ជា​ជំនាន់​ដែល​ចង់​បាន​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ ដើម្បី​ភាព​រីកចម្រើន ពួកគេ​ក៏​ងាយ​ប៉ះទងិ្គច​ផ្លូវអារម្មណ៍ ព្រមទាំង​ប្រឈម​នឹង​កង្វះ​ការ​គាំទ្រ​ផងដែរ។ វាជា​ការ​ដាស់តឿន​មួយ​សម្រាប់​យើង​ទាំង​អស់គ្នា ឱ្យស្ដាប់​បញ្ហា​មនុស្ស​ជុំវិញ​ខ្លួន​ដោយ​យក​ចិត្តទុកដាក់ ឆ្លើយ​តប​ជាមួយ​នឹង​ពាក្យពេចន៍​ដែល​មានន័យ និង​ធ្វើ​សកម្មភាព​វិជ្ជមាន។
ស្ថានភាព​ផ្លូវ​ចិត្ត​យុវជន ក្នុង​ពិភព​បច្ចេកវិទ្យា
ការ​សិក្សា​របស់​យូនីសេហ្វ គឺ​ផ្ដោត​ទាំង​អារម្មណ៍​ស្រងូតស្រងាត់ និង​ភាព​ស្វាហាប់​របស់​យុវជន។ GenZ ជា​ជំនាន់​មនុស្ស​ដែល​ទទួល​យក​ព័ត៌មាន​ច្រើន​ជាង​ជំនាន់​ផ្សេងៗ​ទៀត ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​មនុស្ស ដែល​ជំរុញ​ឱ្យ​ពួកគេ​មាន​ស្មារតី​ទទួល​ខុសត្រូវ​ខ្ពស់ ក្នុង​ការ​កសាង​អនាគត​មួយ​ដ៏ល្អប្រសើរ។ ប៉ុន្តែ​ការ​ប្រឈម​មុខ​ជាប់​ជានិច្ច​ចំពោះ​វិបត្តិ​សកល មិនថា តាមរយៈ​ព័ត៌មាន ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម ឬ​បទពិសោធន៍​នៃ​ការរស់នៅ គឺ​សុទ្ធតែ​បណ្ដាល​ឱ្យ​ហត់នឿយ​ផ្លូវចិត្ត។
អ្នក​ឆ្លើយ​សំណួរ ដែល​ជា GenZ ចំនួន ៦នាក់ ក្នុង​ចំណោម ១០នាក់ បាន​រាយការណ៍​ថា ពួកគេ​មាន​អារម្មណ៍​ច្របូក​ច្របល់ ដោយ​សារ​ព្រឹត្តិការណ៍​ពិភពលោក។ អ្នក​ដែល​រង​ផលប៉ះពាល់​ខ្លាំង​បំផុត ជា​អ្នក​ដែល​រាយការណ៍​អំពី​ការ​ចុះខ្សោយ​នៃ​ស្ថានភាព​សុខុមាលភាព និង​ស្មារតី​ក្លាហាន​របស់​ពួកគេ។
នេះ​មិន​គ្រាន់តែ​ជា​បញ្ហា​យុវជន​នោះទេ ប៉ុន្តែ​វាជា​បញ្ហា​សង្គម។ បញ្ហា និង​អារម្មណ៍​ច្របូក​ច្របល់​ច្រើន​លើសលប់ កំពុង​បំផ្លាញ​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ​ផលិតភាព​ការងារ​របស់ GenZ ។ ប៉ុន្តែ​បញ្ហា​នេះ មិនមែន​ជា​ការងារ​ដែល​មនុស្ស​ជំនាន់ Z ត្រូវ​ដោះស្រាយ តែម្នាក់​ឯង​នោះ​ទេ។ អ្វីដែល​ពួកគេ​កំពុង​ទាមទារ គឺ​ទំនួល​ខុសត្រូវ​អន្តរ​ជំនាន់ ដែល​ត្រូវ​ទទួលខុស​ត្រូវ​រួម ការ​ដឹកនាំ​ដ៏​ក្លាហាន និង​ការ​ធ្វើ​សកម្មភាព មិនមែន​គ្រាន់​តែ​និយាយ​នោះទេ។
បច្ចុប្បន្ន GenZ កំពុង​បំបែក​ភាព​ស្ងៀមស្ងាត់​ជុំវិញ​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត។ ពួកគេ​មាន​ភាព​ស្ទាត់ជំនាញ​ក្នុង​ការ​បង្ហាញ និង​និយាយ​អំពី​បញ្ហា​ផ្លូវចិត្ត​ច្រើន​ជាង​ជំនាន់​មុនៗ។ ប៉ុន្តែ​ការ​មាក់ងាយ នៅ​តែ​មាន ហើយ​ទោះបី​ជា​ការ​យល់ដឹង​របស់​ពួកគេ កាន់​តែ​ទូលំទូលាយ​ក៏ដោយ មាន​តែ​ពាក់​កណ្ដាល​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​ដឹង​ពីកន្លែង ដែល​ត្រូវ​ស្វែង​រកជំនួយ ឬជឿ​ថា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ដោះស្រាយ​បច្ចុប្បន្ន មាន​ប្រសិទ្ធភាព​សម្រាប់ពួកគេ។
Gen Z ចង់​បាន​ដំណោះស្រាយ
GenZ មិន​បាន​សុំឱ្យ​អ្នកដទៃ ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ សម្រាប់​ពួកគេ​នោះ​ទេ។ ពួកគេ​ចង់រួមគ្នា​បង្កើត និង​ដឹកនាំ​ជាមួយគ្នា។ ពួកគេ​ចាត់ទុក​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត​ជា​ទំនួល​ខុស​ត្រូវ​រួម ហើយ​កំពុង​អំពាវនាវ​ឱ្យមាន​កៅអី​សម្រាប់​ពួកគេ ចូលរួម​ជជែក​ជាមួយ​ម្ចាស់​អាជីវកម្ម រដ្ឋាភិបាល និង​សង្គមស៊ីវិល អំពី​បញ្ហា​នេះ និង​បង្កើត​ដំណោះស្រាយ។
ពួកគេ​ក៏កំពុង​ធ្វើការងារ​នេះ​រួច​ហើយ​ដែរ តាម​រយៈ​ការ​គាំទ្រ​មិត្តភក្ដិ ការ​សហការ​បង្កើត​ដំណោះស្រាយ និង​ការ​ជំរុញ​ឱ្យមាន​ការ​ចង​សម្ព័ន្ធមិត្តភាព ដែល​មាន​គុណភាព។ អ្វីដែល​ពួកគេ​ត្រូវការ គឺ​សម្រាប់​គ្រប់​វិស័យ ជាពិសេស​អាជីវកម្ម ដើម្បី​ធ្វើ​សកម្មភាព ក្នុង​គោលដៅ ពង្រឹង​សុខុមាល​ភាព​មនុស្ស​ជំនាន់ថ្មី៕