កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ ឬ App “អនាគត អ៊ីឌូម៉េនធឺ” (Anakut Edumenter) ដែលបង្កើតឡើងដោយយុវតីកំពុងរៀននៅថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យមួយក្រុម បានជាប់ជ័យលាភីសហគ្រិនវ័យក្មេងថ្នាក់ជាតិកម្រិតអនុវិទ្យាល័យ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងថ្នាក់ជាតិ តិចណូវេសិន និងអនាគតទេពកោសល្យឌីជីថល ឆ្នាំ២០២៥។ កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃមួយនេះ គឺមានអត្ថប្រយោជន៍ក្នុងការជួយសិស្សានុសិស្សកម្រិតវិទ្យាល័យ និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ និងអ្នកមិនទាន់មានការងារធ្វើ អាចជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាបានត្រឹមត្រូវ។
យុវតី ជីប មេតា្ត ជាសិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃសាលាភាពជាអ្នកដឹកឡៃហ្គឺ និងជាតំណាងក្រុម Anakut បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា “អនាគត អ៊ីឌូម៉េនធឺ” ជាប្រភេទអេបទូស័ព្ទដៃមួយ ដែលអាចចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហារបស់សិស្សវិទ្យាល័យដែលមានការលំបាកក្នុងការជ្រើសរើសជំនាញទៅបន្តការសិក្សា។ លើសពីនេះ អេប “អនាគត អ៊ីឌូម៉េនធឺ” ក៏ត្រូវបង្កើតឡើង ដើម្បីយុវជនកម្ពុជាជ្រើសរើសមុខជំនាញ និងសាកលវិទ្យាល័យបានត្រឹមត្រូវ ជំរុញសិស្សស្វែងយល់ពីកម្មសិក្សា ដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៍ការងារ ងាយស្រួលធ្វើការងារនាពេលខាងមុខ និងជំរុញឱ្យសិស្សស្វែងយល់ពីខ្លួនឯង គោលដៅ និងចេះចាប់យកឱកាសការងារនានា។
ជាមួយគ្នានេះ មេត្តា ក៏បានសម្តែងក្តីសប្បាយរីករាយដែលកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃរបស់ក្រុមហ៊ុនទទួលបានជ័យលាភី ដោយថា ក្រុម Anakut អាចជាប់ជ័យលាភីសហគ្រិនវ័យក្មេងថ្នាក់ជាតិកម្រិតអនុវិទ្យាល័យនេះបាន ក៏ដោយសារក្រុមរបស់ខ្លួនខិតខំប្រឹងប្រែង ដាក់ចិត្តដាក់កាយធ្វើគម្រោងមួយនះ ដើម្បីខ្លួនឯងផង និងដើម្បីយុវជនខ្មែរផង។ លើសពីនេះ ក្រុមបានធ្វើបទបង្ហាញយ៉ាងល្អិតល្អន់អំពីយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារ ជាពិសេសធ្វើឱ្យគម្រោងមានស្ថេរភាព។
យុវតី វុទ្ធិកា សិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃសាលាភាពជាអ្នកដឹកឡៃហ្គឺ និងមានតួនាទីជាអ្នកសរសេរកូដបង្កើតអេប លើកឡើងថា កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ Anakut Edumentor នេះប្រើរយៈពេលប្រហែល ៣ ទៅ៤ខែ ដើម្បីបង្កើតឱ្យចេញជារូបរាង ដោយឆ្លៀតធ្វើនៅពេលទំនេរ ឬសម្រាកពីការសិក្សា។
យុវតី វុទ្ធិកា បន្ថែមថា សម្រាប់លក្ខណៈពិសេសរបស់កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ “អនាគត អ៊ីឌូម៉េនធឺ” (Anakut Edumenter) មាន៤ផ្នែក គឺទី១. សម្រាប់ស្វែងរកសាកលវិទ្យាល័យតាមជំនាញ ដោយអាចជ្រើសរើសសាកលវិទ្យាល័យណាដែលស័ក្តសមនឹងជំនាញ ទី២. ជួយស្វែងរកកម្មសិក្សា ឬការងារសាកល្បង គឺសិស្សអាចទៅសាកល្បងលើការងារដែលខ្លួនបានជ្រើសរើស ដើម្បីដឹងថា ជាការងារដែលស្រឡាញ់ពេញចិត្តឬមិនពេញចិត្ត ទី៣. កម្មវិធីបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ជួយសិស្សថ្នាក់ទី១២ ស្វែងរកការពិភាក្សា ឬស្វែងរកជម្រើសមួយណាដែលគួររៀន និងទី៤. តេស្តដើម្បីស្វែងរកខ្លួនឯង គឺមានផ្ដល់ជាសំណួរតេស្តមួយចំនួន សម្រាប់សិស្សឆ្លើយ ដើម្បីនាំទៅរកជំនាញ ឬសាកលវិទ្យាល័យដែលស័ក្តសមនឹងចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់ខ្លួន។
សិស្សថ្នាក់ទី៨ រូបនេះ បន្ថែមទៀតថា នៅពេលដឹងថា ក្រុមបានជាប់ជ័យលាភី ខ្លួនមានអារម្មណ៍រំភើបសប្បាយចិត្តដោយបានទទួលរង្វាន់ពីកម្មវិធីតិចណូវេសិន។ លើសពីនេះ បានផ្សព្វផ្សាយគំនិតទៅលើឆាកវេទិកាឱ្យលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជាគណៈកម្មការបានឮគំនិតរបស់ក្រុម។
យុវតី វុទ្ធិកា បញ្ជាក់ដែរថា កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ “អនាគត អ៊ីឌូម៉េនធឺ” (Anakut Edumenter) សង្ឃឹមថា នឹងអាចដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាសាធារណៈក្រោយពេលទៅប្រកួតនៅកម្រិតអន្តរជាតិ ហើយមានការកែសម្រួលឱ្យបានល្អគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដោយគ្រោងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នៅចុងឆ្នាំ២០២៥នេះ។
ព្រមជាមួយគ្នានេះ យុវតី វុទ្ធិកា ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវតីជំនាន់ក្រោយ សូមកុំស្ទាក់ស្ទើក្នុងការចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីឌីជីថល ដោយគ្រាន់តែសាកល្បង ដើម្បីទទួលបាននូវចំណេះដឹងថ្មីៗ ជំនាញថ្មីៗ។
“ខ្ញុំមិនដែលរំពឹងថា ខ្លួនឯងនឹងស្រឡាញ់កូដ (code) បង្កើត App នោះទេ, ខ្ញុំតែងគិតថា វាពិបាក ខ្ញុំជាក្មេងស្រីមិនអាចបង្កើត App បានទេ ប៉ុន្តែនៅពេលដែលខ្ញុំបានចូលរួមកម្មវិធីនេះ ទើបដឹងថា តាមការពិត ខ្ញុំអាចធ្វើបាន”
យុវតី ជីប មេតា្ត ក៏បានលើកទឹកចិត្តសិស្សានុសិស្សកម្រិតអនុវិទ្យាល័យទាំងអស់ ជាពិសេសសិស្សស្រី កុំខ្លាចក្នុងការចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យានេះ និងកុំគិតថា កម្មវិធីសម្រាប់តែកុមារា គឺត្រូវហ៊ានជំនះឧបសគ្គ និងបង្ហាញថា យើងជាមនុស្សម្នាក់ដែលមានសមត្ថភាព។ ជាពិសេស ក៏លើកទឹកចិត្តសិស្សានុសិស្សនៅតាមបណ្ដាខេត្ត អាចចាប់ផ្ដើមចាប់យកចំណេះដឹងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ហើយសាកល្បងចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីតិចនូវេសិននេះបាន៕