សិស្សឆ្នើម​កម្ពុជា​ ៧៤៣នាក់ ទទួល​បានជ័យលាភី​ប្រកួត​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ី និង​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ​សិង្ហបុរី ឆ្នាំ២០២៥
សិស្សឆ្នើម​កម្ពុជា​​ចំនួន៧៤៣នាក់ ទទួល​បាន​ជ័យលាភី​ក្នុង​ការ​ប្រកួត​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ី និង​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ​សិង្ហបុរី​វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ (SMGF) ឆ្នាំ២០២៥ កាល​ពីពេល​ថ្មីៗ​នេះ។
លោក យ៉ែម សុភ័ណ្ឌ ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល ដឺ ប្រ៊េននីអេក ហ្វេកធើរី (The Brainiac Factory) មាន​ប្រសាសន៍​ថា ក្នុង​រយៈពេល​បីខែ​ដើម​ឆ្នាំ២០២៥នេះ មាន​សិស្ស​កម្ពុជា ដែល​បានចូលរួម​ក្នុង​ការ​ប្រឡង​ការប្រកួត​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ី និង​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី​វគ្គ​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ មាន​ចំនួន​ច្រើន​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់។ ដោយ​ក្នុងនោះ មាន​បេក្ខជន​សរុប​ចំនួន ២,០៥៣​នាក់ (ប្រុស១២១៥នាក់ និងស្រី៨៣៨នាក់) ដែលជា​សិស្សានុសិស្ស​កម្ពុជា​មកពី​បណ្តា​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំសាធារណៈ និង​ឯកជន​នានា​នៅទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ចូលរួម​ប្រឡង​ប្រកួត​ប្រជែង​ជាមួយ​សិស្សមក​ពីប្រទេស​ដទៃ​ទៀត​ចំនួន​៣៨ប្រទេស។
ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល ដឺ ប្រ៊េននីអេក ហ្វេកធើរី បន្ថែម​ថា បេក្ខជន​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ជ័យលាភី មេ​ដាយមាស ចំនួន១៥៩, មេដាយ​ប្រាក់ ចំនួន២៥០ និង​មេដាយ​សំរឹទ្ធ ចំនួន៤១៩ ​ដោយ​សរុប​ចំនួន​មេដាយ​មាន​រហូត​ដល់ ៨២៨មេដាយ ខណៈ​សិស្ស​ជ័យ​លាភី​មាន​ចំនួន ៧៤៣នាក់។
ជា​ការ​កត់សម្គាល់​របស់លោក យ៉ែម សុភ័ណ្ឌ សិស្សានុសិស្ស និង​អាណាព្យាបាល​ជាច្រើន​បាន​បង្ហាញ​នូវការ​ចាប់អារម្មណ៍​ខ្ពស់​ចំពោះ​ការចូលរួម​ការប្រកួតប្រជែង​នានា។ លោក​បន្ត​ថា នៅ​ក្នុងរយៈពេល​៦ឆ្នាំ​មកនេះ លោកបាន​សង្កេត​ឃើញ​ថា សមត្ថភាព​របស់​បេក្ខជន​ពីមួយឆ្នាំ​ទៅមួយឆ្នាំ​មាន​ការ​រីកចម្រើន​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់។
“បេក្ខជន របស់យើង មានសមត្ថភាព​ឈរនៅ​លើ​ឆាកអន្តរជាតិ ប្រកួត​ប្រជែង​ជាមួយ​បេក្ខជន មកពី​បណ្ដា​ប្រទេស​ដទៃៗទៀត​នៅ​លើពិភពលោក​ទាំង​ជាង​៥០ប្រទេស ហើយ​ថែមទាំង​នាំយក​មក​នូវ​លទ្ធផល​ល្អ​ជូន​ប្រទេស​ជាតិ​ថែម​ទៀត”
បើតាម លោក យ៉ែម សុភ័ណ្ឌ ដើម្បី​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​សិស្សានុសិស្ស​ឈាន​ទៅរក​ការ​ប្រកួត​លំដាប់​ថ្នាក់​ពិភពលោក បេក្ខជន​គួរ​មាន​ការស្រាវជ្រាវ និង​អនុវត្តន៍​ទៅ​លើ​លំហាត់​បន្ថែម ដោយ​ត្រូវ​មាន​ឯកសារ​គណិតវិទ្យា​ច្រើន​សម្រាប់​អនុវត្ត។
លោក យ៉ែម សុភ័ណ្ឌ ក៏​លើក​ទឹកចិត្ត​ឱ្យ​បេក្ខជន​ដែល​ស្រលាញ់​មុខវិជ្ជា​គណិតវិទ្យា ដាក់ពាក្យ​ចូលរួម​ការ​ប្រឡង​កម្មវិធី​ផ្សេងៗ​ដើម្បី​ពង្រឹង​សមត្ថភាព និង​ភាព​ក្លាហាន​របស់ខ្លួន។ ចំពោះ​កម្មវិធី​ប្រឡង​ក្នុង​ស្រុក សម្រាប់​បេក្ខជន​ពិការភាព ឬ​ក្រីក្រ តែ​ស្រលាញ់​លើមុខវិជ្ជា​គណិតវិទ្យា ចង់​ចូលរួម​សាកល្បង​សមត្ថភាព យើង​នឹងផ្តល់​អាហារូបករណ៍​ឱ្យចូលរួម​ការ​ប្រឡង​ដោយ​មិន​គិតថ្លៃ។
គួរជំរាប​ជូនថា ការ​ប្រកួត​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ី (SASMO) គឺជា​ការ​ប្រកួត​គណិតវិទ្យា​ដ៏ធំ និង​មាន​កិត្យានុភាព​បំផុត​មួយ​នៅ​អាស៊ី។ SASMO បាន​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ២០០៦ មាន​គោល​បំណង​ពង្រីក​សមត្ថភាព​វែកញែក​ឡូជីខល ភាព​ច្នៃប្រឌិត និង​ការដោះស្រាយ​បញ្ហា​របស់​សិស្ស​លើស​ពីកម្មវិធី​សិក្សាស្តង់ដា៕