ក្រសួងអប់រំ និង​ភាគីពាក់ព័ន្ធ បើកកិច្ចប្រជុំពិភាក្សា ពីការ​ដាក់បញ្ចូល​បច្ចេកវិទ្យា AI ក្នុងវិស័យអប់រំជាតិ
កាលពីថ្ងៃអង្គារ (៦ ឧសភា) ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង ប្រធានសភាឌីជីថល​កម្ពុជា សាកលវិទ្យាធិការសាកលវិទ្យាល័យពាក់ព័ន្ធ វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ និងមន្ត្រីពាក់ព័ន្ធក្រោមឱវាទក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានជួបប្រជុំគ្នា ដើម្បីពិភាក្សា​ស្តីពីការ​រៀបចំ​សកម្មភាព​សម្រាប់​សម្របសម្រួល​ការងារអប់រំ ពាក់ព័ន្ធនឹង​ប្រព័ន្ធបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI)។
បន្ទាប់ពីការធ្វើបទបង្ហាញពីក្រុមការងារជំនាញ និងជជែកពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរមតិយោបល់រួចមក ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​ផ្តល់​អនុសាសន៍​ ឱ្យ​មានការ​ដាក់បញ្ចូលកម្មវិធី AI ក្នុងកម្មវិធីប្រើប្រាស់របស់ក្រសួង និងតាមគ្រឹះស្ថាននានា ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការគ្រប់គ្រង វិភាគទិន្នន័យ និងជាពិសេសពន្លឿនដំណើរការការងារ ។ ឯកឧត្តមលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រើប្រាស់ធនធានដែលមានស្រាប់ ដូចជាទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូន ដើម្បីឱ្យការអនុវត្តកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ឯកឧត្តមក៏​បានស្នើ​ឱ្យ​រៀបចំបញ្ចូលកម្មវិធី AI ទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់សិស្ស ដើម្បីជួយបំផុសគំនិតច្នៃប្រឌិត និងសម្រួលដល់ការរៀនសូត្ររបស់សិស្ស ក្នុងយុគសម័យឌីជីថលនេះ, រៀបចំជា Picture Guide ក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់សិស្សដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹង និងការចងចាំ ជាពិសេសនឹងបង្កើតបរិយាកាសសិក្សាប្រកបដោយភាពស្វាហាប់ និងរីករាយ បង្កភាពងាយស្រួលក្នុងការសិក្សារបស់សិស្ស។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏​ស្នើ​ឱ្យ​មានការ​រៀបចំតែងតាំងមន្រ្តីជំនាញខាង (AI) ដើម្បីជួយគាំទ្រក្នុងការអនុវត្តឱ្យចំគោលដៅ និងត្រឹមត្រូវ, រៀបចំតែងតាំងមន្ត្រីជំនាញខាងវិភាគដើម្បីវិភាគស្ថានភាព តាមដាននិន្នាការ និងបញ្ហាប្រឈមនាថ្ងៃអនាគត។