ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ៖ ​កម្ពុជា​កំពុងបោះជំហានចូល​ក្នុង​អភិក្រម​ឧស្សាហូបនីយកម្ម
យោងតាមទិន្នន័យកម្លាំង​ពលកម្ម​ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ បានបង្ហាញថា កម្លាំង​ពលកម្ម​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ កំពុងកើនឡើងពី៨,២% មកដល់៣០,៥% ខណៈកម្លាំងពលកម្ម​ក្នុងវិស័យ​កសិកម្ម​កំពុងធ្លាក់ចុះ ពី៧១,៨% មក​ដល់ ២៩%។ ក្នុង​ពិធីបិទសន្និបាតក្រសួងការងារ​កាលពីចុងសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា លទ្ធផលទាំងនេះ បង្ហាញពីការ​បោះជំហាន​ចូល​ក្នុង​អភិក្រម​ឧស្សាហូបនីយកម្ម ហើយវាគឺជាលើកទីមួយ​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្រ្ត​របស់កម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា កំណើន​ខ្ពស់​នៃសេដ្ឋកិច្ច ដែលបន្ត​ជាប់គ្នា​រយៈពេល​ជាង​២ទសវត្សរ៍ បាន​ចូលរួម​ដំឡើង​កម្រិត និង​ពិពិធកម្ម​រចនា​សម្ព័ន្ធ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា ពីម៉ូដែល​ពឹងផ្អែក​លើ​កសិកម្ម​ប្រពៃណី ទៅ​កាន់ម៉ូដែលសេដ្ឋកិច្ច ដែលពឹងផ្អែក​កាន់តែច្រើន​ទៅលើវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម កសិកម្ម​វៃឆ្លាត និង​សេវាកម្ម ដែលមាន​តម្លៃ​បន្ថែម​កាន់តែខ្ពស់។ ក្នុងន័យ​នេះ សមាហរណកម្ម​ទៅក្នុង​ច្រវាក់ផលិតកម្ម និង​អ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​ក្នុង​តំបន់ និង​សកល កាន់តែស៊ីជម្រៅ និង​ប្រទាក់ក្រឡា​កាន់តែខ្លាំង ហើយ​រយៈពេល​២ឆ្នាំចុងក្រោយ​នេះ រចនា​សម្ព័ន្ធ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​ធ្វើ​ពិពិធកម្ម​ចេញពី​ការ​ពឹងផ្អែក​ចម្បង​លើវិស័យ​កសិកម្ម មក​ពឹងផ្អែក​លើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ជា​ចម្បងវិញ។
បើតាម​ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក្នុងឆ្នាំ​២០២៣ ផ.ស.ស. សរុបរបស់កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​រួមចំណែក​យ៉ាង​រឹងមាំ​ពីវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ក្នុង​សមាមាត្រ ៣៨,៧% ចំណែក​ឯ​វិស័យ​សេវាកម្ម និងកសិកម្ម មាន​សមាមាត្រ ៣៧,៨% និង២៣,៦% នៃ ផ.ស.ស. សរុប។ នៅ​ក្នុង​អភិក្រម​ស្របគ្នា​នេះ រចនា​សម្ព័ន្ធ​កម្លាំង​ពលកម្ម​កម្ពុជា ទទួល​បាន​វឌ្ឍ​នភាព​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ ពោលគឺ​កំណើន​កម្លាំង​ពលកម្មសម្រាប់​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម បាន​កើន​ពី ៨,២% ក្នុងឆ្នាំ​២០០០ ដល់៣០,៥% ក្នុងឆ្នាំ២០២៤, កម្លាំង​ពលកម្ម​ក្នុងវិស័យ​សេវាកម្ម មានសមាមាត្រ ២០%​ក្នុងឆ្នាំ២០០០ កើន​ដល់ ៤១,៨% ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ រីឯ​កម្លាំង​ពលកម្ម​វិស័យ​កសិកម្ម បានថយចុះពី ៧១,៨% មក​ដល់ ២៩%។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មាន​ប្រសាសន៍​បញ្ជាក់ថា សមិទ្ធផលទាំងនេះ គឺជាលទ្ធផល​នៃការ​អនុវត្ត​យ៉ាង​សកម្ម និង​ដោយ​ជោគជ័យ​នូវ​គោលនយោបាយ និង​យុទ្ធសាស្រ្ត​អភិវឌ្ឍន៍​សំខាន់ៗរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលផ្តោត​ចម្បង​លើ​ការ​ប្រើប្រាស់​ភាពខ្លាំង​ក្នុង​ស្រុករបស់ខ្លួន ។ ក្នុងនោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានផ្តល់អាទិភាព​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ឧស្សាហកម្ម​អតិពលកម្ម ដែលជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ នៃ​ការ​ចាប់ផ្តើម​ឡើងជណ្តើរ​ឧស្សាហូបនីយកម្ម។
ជាមួយ​គ្នានេះ ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ តែង​ដើរតួយ៉ាង​សំខាន់​បំពេញ​តួនាទីរបស់រដ្ឋ (Role of the State) ក្នុងការ​ជំរុញ​កំណើន​អនុគមន៍ផលិតកម្ម តាមរយៈ​ការ​ជួយ​ជ្រោម​ជ្រែង​វិស័យ​ឯកជន​ក្នុង​ការ​ផ្គូផ្គង់​កម្លាំង​ពលកម្ម ការផ្គត់ផ្គង់​កម្លាំង​ពលកម្មជំនាញ និង​ការ​សម្រប​សម្រួលស្ថាប័ន ដែល​បាន​ចូលរួម​បង្កើន​ផលិតភាព រួមចំណែក​ដល់ឋាមវន្ត​ភាព​នាំចេញ និង​ស្ថិរភាព​កំណើនការងារ។
គួរ​ជំរាបជូនថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បាន​កំណត់ចក្ខុវិស័យប្រទេស​កម្ពុជាក្លាយ​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូលមធ្យម​កម្រិតខ្ពស់នៅ​ឆ្នាំ២០៣០ និង​ជា​ប្រទេស​ដែល​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។ ដើម្បីសម្រេចបាន​នូវ​ចក្ខុវិស័យនេះ វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម បាន​ដើរ​តួនាទីយ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​ជំរុញកំណើន ការងារ និង​ប្រាក់ចំណូល និង​ការ​កាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ។ ដូច្នេះ​ដើម្បីគាំទ្រការធ្វើ​​អន្តរកម្មនេះ ការ​លើក​កម្ពស់​ដល់​យុវជន​ឱ្យ​ទទួលបានជំនាញ​កម្រិត​ខ្ពស់ឆ្លើយតបទៅនឹង​តម្រូវការគឺជារឿងចាំបាច់៕