ក្រសួងការងារលើកទឹកចិត្ត​យុវជន​ឱ្យ​ចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស ខណៈកម្លាំងពលកម្មផ្នែកនេះ​កម្ពុជាខ្វះខាតខ្លាំង
ភ្នំពេញ – មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកទឹកចិត្ត​ដល់​យុវជន​កម្ពុជាគួរ​ងាក​មក​​រៀនជំនាញបច្ចេកទេស ដែលកំពុងតែមានតម្រូវការ​ខ្លាំង ខណៈអ្នករៀននៅមានចំនួនតិច ។ ការលើកឡើងបែបនេះ​ក្នុង​ឱកាសចូលរួមសិក្ខា​សាលា​ ស្តីពីការជំរុញសហគ្រិនភាពយុវជន ដែលរៀបចំឡើងដោយ​សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី០៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២២ ។
ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស ​និង​វិជ្ជាជីវៈ​ នៃ​ក្រសួង​ការងារ ​និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ឬ​ដែលហៅថា TVET កំពុងតែមានតម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារ ដែលវា​នឹង​ជួយ​ដល់​ការ​ជ្រោង​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ ។ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជា​មាន​កម្លាំង​ពលកម្ម​ដែលមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​តែប្រមាណ ២ម៉ឺនប្រាំពាន់នាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ ខណៈទីផ្សារ​ការងារ​ត្រូវ​ការ​ក្នុង​មួយឆ្នាំៗ​មិន​ក្រោម ​៣០ម៉ឺននាក់នោះ​ឡើយ ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ក្នុងមួយ​ឆ្នាំៗ​មានសិស្ស​ដែលចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ (TVET) តែប្រមាណជាង ៧ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលជា​ចំនួនដ៏តិចតូច ខណៈអ្នក​ដែល​ប្រឡង​បញ្ចប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​មាន​ចំនួនជាង ១០ម៉ឺននាក់ ហើយអ្នក​បោះបង់ថ្នាក់ទី៩ និង​បឋមសិក្សា​ក៏​មានច្រើន ។
ឯកឧត្តមយល់ឃើញថា យុវជន​មិន​ចង់ចូល​រៀនជំនាញបច្ចេកទេស (TVET) មកពីពួកគេគិតថា ការងារនេះលំបាក ប្រឡាក់ មិនបានពាក់អាវធំ ហើយពេលខ្លះ​ទៅធ្វើ​ការ​ហាលថ្ងៃ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ការ​គិតបែបនេះ គឺជា​ការ​គិតខុស ព្រោះថាគោលដៅ​ចុងក្រោយ​នៃការ​រៀន គឺមិនមែនដើម្បីជាប់ទេ គឺដើម្បីមុខរបរ ដើម្បីការងារដើម្បី​ប្រាក់ចំណូល។
“នៅចុងបញ្ចប់​នៃគោលដៅជីវិតរបស់យើង គឺយើងត្រូវតែមានលុយ មានការងារល្អ អាចបង្កើត​សហគ្រិនភាព ក៏ដូចជាជួយ​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ និង​ប្រទេស​ជាតិយើងទាំងមូល”
បើតាម​ការ​លើកឡើង​របស់ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ក្នុងមួយឆ្នាំៗ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បានផ្តល់​អាហារូបករណ៍​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ប្រមាណជាជាង ៥ម៉ឺនកន្លែង ដោយ​យុវជន នឹង​ទទួលបាន​ការ​សិក្សា​ដោយ​ឥតបង់ថ្លៃ, កន្លែងស្នាក់នៅ, ប្រឹក្សាការងារ, ចុះកម្មសិក្សា​ផ្ទាល់តាម​សហគ្រាស ​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន, ស្វែង​រក​ការងារឱ្យ​ធ្វើ ខណៈតម្រូវការ​ទីផ្សារ​ការងារខ្ពស់ និង​ទទួលបានប្រាក់ចំណូលក៏ខ្ពស់ផងដែរ។
ឯកឧត្តមអគ្គនាយករង នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស​និង​វិជ្ជាជីវៈ​ ក៏​បានឱ្យដឹងដែរថា បើយោង​តាម​ការ​ធ្វើសម្ភាសន៍ជាមួយ​ម្ចាស់សហគ្រាស និងក្រុមហ៊ុន អ្នកដែលមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ពួកគេ​ទទួលបានប្រាក់ខែខ្ពស់ ដោយ​ក្នុង​មួយ​ខែអាចចាប់ពី​​ ៤០០ដុល្លារ​ឡើងទៅ ​។ ក្នុងនោះ អ្នកដែលចេះ​ជំនាញមេកានិក ទទួលបានប្រាក់ខែជាមធ្យមពី ២៣១ដុល្លារ រហូត​ដល់ ៥០០ដុល្លារ, សំណង់អគារ ពី ៤២៤ដុល្លារ ទៅ ៧០០ដុល្លារ, អគ្គិសនី និង​អេឡិចត្រូនិច ដែលមានតម្រូវការខ្ពស់ ទទួលបានប្រាក់ខែពី២៦២ ទៅដល់ ៩០០ដុល្លារ, កម្មន្តសាលទទួលបានប្រាក់ខែពី ២១៩ ទៅដល់ ៧០០ដុល្លារ ខណៈ ធុរកិច្ច ការប្រាស្រ័យទាក់ទង និង​បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ទទួលបានប្រាក់ខែពី ២២៥ ទៅ​ដល់ ៣៥០ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយខែ។
ដោយ​ឡែក​បើតាមការសម្ភាសន៍និស្សិតដែលចូលបម្រើការងារ អ្នកដែលមានសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស​ និង​វិជ្ជាជីវៈ ១ ២ ៣ ដែលសិស្សាពីប្រមាណ៥ ទៅ៦ខែ គាត់អាចទទួលបានប្រាក់ខែជាមធ្យមដែលទទួលបាន មានពី ៣៤០ដុល្លារ ទៅ​ដល់ ៥០០ដុល្លារ, ខណៈអ្នកមានសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ដែលរៀនរយៈពេល ២ឆ្នាំ ទទួល​ប្រាក់ខែពី ៣៧៣ដុល្លារ ទៅ ៦៥០ដុល្លារអាមេរិក។ ចំណែកបរិញ្ញាបត្របច្ចេកវិទ្យា ឬវិស្វករ ដែលរៀនពី ៤ឆ្នាំ ទៅ ៥ឆ្នាំ ទទួលបានប្រាក់ខែពី ៣៩០ដុល្លារ ទៅ ៩៧០ដុល្លារអាមេរិក ។
ឯកឧត្តម​រំពឹងថា យុវជន​របស់យើង​នឹង​ចូលរៀន​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈកាន់តែច្រើន ហើយ​នៅពេល​ដែល​កម្ពុជា​យើង​មាន​កម្លាំង​ពលកម្មជំនាញកាន់តែច្រើន ឯកឧត្តមជឿជាក់ថា សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិរបស់យើងនឹងរីកចំរើន ចូលរួមសម្រេច​តាមចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​ទៅជា​ប្រទេស​មានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០ និង​ជា​ប្រទេស​ដែលមានចំណូល​កម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៥០ ៕