ភ្នំពេញ – មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនកម្ពុជាគួរងាកមករៀនជំនាញបច្ចេកទេស ដែលកំពុងតែមានតម្រូវការខ្លាំង ខណៈអ្នករៀននៅមានចំនួនតិច ។ ការលើកឡើងបែបនេះក្នុងឱកាសចូលរួមសិក្ខាសាលា ស្តីពីការជំរុញសហគ្រិនភាពយុវជន ដែលរៀបចំឡើងដោយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី០៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ឬដែលហៅថា TVET កំពុងតែមានតម្រូវការទីផ្សារការងារ ដែលវានឹងជួយដល់ការជ្រោងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានកម្លាំងពលកម្មដែលមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈតែប្រមាណ ២ម៉ឺនប្រាំពាន់នាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ ខណៈទីផ្សារការងារត្រូវការក្នុងមួយឆ្នាំៗមិនក្រោម ៣០ម៉ឺននាក់នោះឡើយ ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ក្នុងមួយឆ្នាំៗមានសិស្សដែលចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ (TVET) តែប្រមាណជាង ៧ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលជាចំនួនដ៏តិចតូច ខណៈអ្នកដែលប្រឡងបញ្ចប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិមានចំនួនជាង ១០ម៉ឺននាក់ ហើយអ្នកបោះបង់ថ្នាក់ទី៩ និងបឋមសិក្សាក៏មានច្រើន ។
ឯកឧត្តមយល់ឃើញថា យុវជនមិនចង់ចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស (TVET) មកពីពួកគេគិតថា ការងារនេះលំបាក ប្រឡាក់ មិនបានពាក់អាវធំ ហើយពេលខ្លះទៅធ្វើការហាលថ្ងៃ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ការគិតបែបនេះ គឺជាការគិតខុស ព្រោះថាគោលដៅចុងក្រោយនៃការរៀន គឺមិនមែនដើម្បីជាប់ទេ គឺដើម្បីមុខរបរ ដើម្បីការងារដើម្បីប្រាក់ចំណូល។
“នៅចុងបញ្ចប់នៃគោលដៅជីវិតរបស់យើង គឺយើងត្រូវតែមានលុយ មានការងារល្អ អាចបង្កើតសហគ្រិនភាព ក៏ដូចជាជួយសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងប្រទេសជាតិយើងទាំងមូល”
បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន ក្នុងមួយឆ្នាំៗរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានផ្តល់អាហារូបករណ៍លើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈប្រមាណជាជាង ៥ម៉ឺនកន្លែង ដោយយុវជន នឹងទទួលបានការសិក្សាដោយឥតបង់ថ្លៃ, កន្លែងស្នាក់នៅ, ប្រឹក្សាការងារ, ចុះកម្មសិក្សាផ្ទាល់តាមសហគ្រាស ក្រុមហ៊ុនឯកជន, ស្វែងរកការងារឱ្យធ្វើ ខណៈតម្រូវការទីផ្សារការងារខ្ពស់ និងទទួលបានប្រាក់ចំណូលក៏ខ្ពស់ផងដែរ។
ឯកឧត្តមអគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ក៏បានឱ្យដឹងដែរថា បើយោងតាមការធ្វើសម្ភាសន៍ជាមួយម្ចាស់សហគ្រាស និងក្រុមហ៊ុន អ្នកដែលមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ពួកគេទទួលបានប្រាក់ខែខ្ពស់ ដោយក្នុងមួយខែអាចចាប់ពី ៤០០ដុល្លារឡើងទៅ ។ ក្នុងនោះ អ្នកដែលចេះជំនាញមេកានិក ទទួលបានប្រាក់ខែជាមធ្យមពី ២៣១ដុល្លារ រហូតដល់ ៥០០ដុល្លារ, សំណង់អគារ ពី ៤២៤ដុល្លារ ទៅ ៧០០ដុល្លារ, អគ្គិសនី និងអេឡិចត្រូនិច ដែលមានតម្រូវការខ្ពស់ ទទួលបានប្រាក់ខែពី២៦២ ទៅដល់ ៩០០ដុល្លារ, កម្មន្តសាលទទួលបានប្រាក់ខែពី ២១៩ ទៅដល់ ៧០០ដុល្លារ ខណៈ ធុរកិច្ច ការប្រាស្រ័យទាក់ទង និងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ទទួលបានប្រាក់ខែពី ២២៥ ទៅដល់ ៣៥០ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយខែ។
ដោយឡែកបើតាមការសម្ភាសន៍និស្សិតដែលចូលបម្រើការងារ អ្នកដែលមានសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ១ ២ ៣ ដែលសិស្សាពីប្រមាណ៥ ទៅ៦ខែ គាត់អាចទទួលបានប្រាក់ខែជាមធ្យមដែលទទួលបាន មានពី ៣៤០ដុល្លារ ទៅដល់ ៥០០ដុល្លារ, ខណៈអ្នកមានសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ដែលរៀនរយៈពេល ២ឆ្នាំ ទទួលប្រាក់ខែពី ៣៧៣ដុល្លារ ទៅ ៦៥០ដុល្លារអាមេរិក។ ចំណែកបរិញ្ញាបត្របច្ចេកវិទ្យា ឬវិស្វករ ដែលរៀនពី ៤ឆ្នាំ ទៅ ៥ឆ្នាំ ទទួលបានប្រាក់ខែពី ៣៩០ដុល្លារ ទៅ ៩៧០ដុល្លារអាមេរិក ។
ឯកឧត្តមរំពឹងថា យុវជនរបស់យើងនឹងចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈកាន់តែច្រើន ហើយនៅពេលដែលកម្ពុជាយើងមានកម្លាំងពលកម្មជំនាញកាន់តែច្រើន ឯកឧត្តមជឿជាក់ថា សេដ្ឋកិច្ចជាតិរបស់យើងនឹងរីកចំរើន ចូលរួមសម្រេចតាមចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីប្រែក្លាយកម្ពុជាទៅជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសដែលមានចំណូលកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០ ៕